a

‘’Rüzgârdan elektrik üretiminde Avrupa’da beşinci sıradayız’’

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğince (TÜREB) düzenlenen 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK), Ankara’da gerçekleşti. Kongrede açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Rüzgârdan elektrik üretiminde Avrupa’da beşinci sıradayız. 17 yılda rüzgâr kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı” dedi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğince (TÜREB) düzenlenen 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK), 5-6 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen kongrede, rüzgar sektörü; yatırım, teknoloji ve Ar-Ge dahil olmak üzere birçok boyutuyla ele alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun katkılarıyla gerçekleşen kongrede, farklı oturumlar ve yuvarlak masa toplantılarıyla sektörün sorunları, potansiyeli ve gelecek dönem beklentileri masaya yatırıldı.

‘’ANADOLU COĞRAFYASININ BEREKETİNİ ENERJİYE DÖNÜŞTÜRDÜK’’

Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen 8. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli ve yenilenebilir enerji alanında büyük projelere ve dev yatırımlara imza attıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir mottosuyla mümbit Anadolu coğrafyasının bereketini enerjiye dönüştürdük. Ve hamdolsun bu yılın ilk 10 ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim payımız rekor kırarak yüzde 64 oldu. Burada en sevindirici husus bu ortalamanın her ay inişli çıkışlı değil düzenli bir seyir halinde ilerlemesi oldu”

‘’RÜZGÂRDAN ELEKTRİK ÜRETİMİMİZ SON 5 YILLIK DÖNEMDE İSE YAKLAŞIK YÜZDE 70 ARTTI’’

“Rüzgârdan elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 8’lerde olan oranı ilk etapta yüzde 10’lara çekmeyi hedefliyoruz. Rüzgârdan elektrik üretimimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre ekimde yüzde 14.6, son 5 yıllık dönemde ise yaklaşık yüzde 70 arttı”

‘’BUGÜN 7 BİN 400 MAGAWATT’LARDAYIZ’’

Bugün itibarıyla lisanslı ve lisanssız toplam 262 rüzgâr santralinde toplam kurulu gücün yaklaşık 7 bin 500 megavata ulaştığını sözlerine ekleyen Bakan Dönmez, “Bugün itibariyle lisanslı ve lisanssız toplam 262 rüzgâr santralinde toplam kurulu gücümüz 7 bin 400 megawatt’a ulaştı. 2017-2027 dönemi için belirlediğimiz 10 bin megawatt Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) hedefimizin 1500 megawatt’lık kısmını tamamladık. Burada da yoğun bir gayret içerisindeyiz. İnşallah buradaki hedefimize de zamanında ulaşacağımıza inanıyorum. Nereden nereye geldiğimizi göstermesi açısından şu rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum. 2002’de rüzgar kaynaklı kurulu gücümüz sadece 19 megawatt’dı. 2008 yılında 364 megawatt’a ulaştık. Bugün 7 bin 400 magawatt’lardayız. 17 yılda rüzgar kurulu gücümüz 390 kat arttı” ifadesini kullandı.

‘’RÜZGÂR ENERJİSİ SEKTÖRÜ 17 BİN 85 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADI’’

Bakan Dönmez, son olarak rüzgar enerjisi sektörünün 17 bin 85 kişiye istihdam sağladığını  ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde de sektörde yüzde 85’lik bir büyüme öngörüldüğünü dile getirdi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş da dünya nüfusunun 2040 yılına kadar 9,2 milyara ulaşacağını ve küresel enerji tüketiminin söz konusu döneme kadar yüzde 28 artacağının öngörüldüğünü söyleyerek, ” Türkiye’nin rüzgâr haritasında toplam kapasitesi 50 bin megavat. Şu son 10 yılda gelinen noktada mevcut kapasitemiz yaklaşık 8 bin megavat. Bu önümüzdeki yıllarda artacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

‘’TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ DEMEK”

“Yatırım demek enerji demek, Türkiye’nin geleceği demek” şeklinde konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise önümüzdeki yıl Nisan ayında 2.000 MW’lık RES için başvuruları alacaklarını belirterek enerji sektöründeki tüm paydaşlara Türkiye’de rüzgar enerji tesisleri kurulumu kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

‘’TÜRKİYE’DE ELEKTRİĞİN YÜZDE 10’UNU KARŞILAR HALE GELDİK’’

Kongrede söz alan Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım ise, “Tüm Türkiye coğrafyasına 3.085 adet türbin diktik, 180 santral ve 7.600 MW kurulu gücümüz ile Türkiye’de elektriğin yüzde 10’unu karşılar hale geldik. Tüm bu öğrenilmiş tecrübeler ile, yılda 1.500 MW’ları gördükten sonra sektör olarak hedefimiz yılda en az 1.000 MW kurulu güce imza atmak ve Türkiye’nin elektrik üretimi tarafında kaynak çeşitliliğini rüzgar lehinde değiştirmek. 2030’da hedefimiz 25 bin MW kurulu güce ulaşmış olmak” şeklinde konuştu.

YILMAZ: İŞ BİRLİKLERİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ

“Küresel iş birliklerimiz yardımıyla Türkiye’de bir başarı hikayesi çıkarabiliriz şeklinde konuşan Yıldırım,  ‘’Bunun için yapmamız gerekenler var. İlk olarak piyasanın herkes için öngörülebilir olması gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda ne kadar lisans verileceğini, hangi tip yarışmalar olacağını, 2020 sonrası destek mekanizmasını, alım garantilerini, teşvikleri bilmemiz gerekiyor. Ayrıca, ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan Rüzgâr enerjisi teknolojisinin geliştirilmesi de gerekiyor. İş birliklerimizi güçlendirmeliyiz. Daha fazla katma değer ürettiğimizi ve yerli sanayicimizle global rüzgar endüstrisinin vazgeçilmez parçası olduğumuzu hayal ediyoruz. Biz bu hedef için 7 gün 24 saat çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Kılıçdaroğlu: Borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçi var

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.