a

Rent a cara dikkat!

Kiralık araçlarla düzenlenen bombalı saldırıların artmasından dolayı, dikkatler araç kiralama şirketlerinin üzerine çevrildi. Araç kiralama sektöründe yaşanan aksaklıkları, sorunları ve kiralama şirketlerinin sorunlarını sizler için araştırdık.

Son dönemlerde birçok terör örgütünün hedefi haline gelen Türkiye’de, çeşitli zamanlarda birçok bombalı saldırı gerçekleştirildi. Düzenlenen birçok eylemde kullanılan otomobillerin, kiralık olduğu sonradan belirlendi. Bombalı araç saldırılarının artmasının ardından gözler araç kiralama şirketlerinin üzerine çevrildi. Yaptığımız araştırmaların ardından, kiralama şirketlerinde denetim eksikliği olduğu göze çarpıyor.

CİDDİYETSİZLİK SÖZ KONUSU

Otellerde olduğu gibi kiralık araç şirketleri de, bağlı oldukları emniyet birimine günlük olarak kiralanan araçların, kimler tarafından kiralandığını bildiriliyor. Yaptığımız araştırmalarda şirket ve acenta sahipleri ifade ettiği üzere, denetimlerin ciddi anlamda yapılmadığı kanaatindeler. Ciddi bir denetim yapılmış olsa, bombalı araç saldırıların bu denli artış olmayacağını savunan araç kiralama yetkilileri, “Kurumsal veya işin ciddi anlamda yapan şirketler, günlük olarak rapor veririler. Biz raporu veriyoruz ama kiralık araçlarla bombalı saldırı oluyor. Burada bir ciddiyetsizlik söz konusudur” diye konuştular.

DENETİM EKSİKLİĞİ VAR

Özellikle merdiven altı olarak tabir edilen araç kiralama şirketlerinin, denetime tabi olmadıklarına dikkat çeken araç kiralama şirket yetkilileri, “Bu tür araç kiralama yerleri vergi ödemiyorlar, bağlı olduğumuz bir oda veya dernek yok. Kaçak olarak faaliyet gösteren araç kiralama yerleri ciddi olarak denetilmeli, gerekli yaptırımlar yapılmalıdır” ifadelerini kullandılar. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, internet üzerinden araç kiralamanın yaygınlaştığına dikkat çeken şirket yetkilileri, “Reklam ve ilan sayfalarına baktığımızda birçok kiralık araç ilanı ile karşılaşıyoruz. Bunlar denetim dışı kalmış durumda. Bunlara da el atılması gerekiyor” dediler.

REFERANS İLE ARAÇ VERİLİYOR

Vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için araç kiralarken kurumsal şirketleri tercih etmelerini öneren yetkililer, “Kurumsal firmaların işi sıkı tutuyor. Küçük çaplı fakat işini ciddiye alan araç kiralama şirketleri ile birlikte Kurumsal firmalar, artık her önüne gelene araç vermiyorlar. Referans ile araçlarımızı veriyoruz. ‘Ben araç kiralayacağım’ diyen herkese artık araç vermiyoruz. Referans birinci şartların başında gelmeye başladı” diye konuştular.

KURUMSAL VEYA CİDDİ FİRMALAR TERCİH EDİLMELİ

Merdiven altı olarak tabir edilen araç kiralama şirketlerinin, araçları sigortalatırken ucuz olması için normal araç sigortası yaptırdığına dikkat çeken yetkililer, “Mağduriyet yaşamamak için bu tür yerlerden uzak durulmalıdır. Araç kaza yapar, yeni araç vermezler. Aracın bakımda olduğu gün kadar sizden para isterler. İmzalattıkları senetlerle sizleri tehdit ederler. Kurumsal firmaları tercih edin” önerilerinde bulundular

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin en büyük duruşma salonu bitmek üzere

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.