Rengarenk…

Çoğumuzun  çevresinde değişik giyim tarzına sahip  en az bir kişi vardır. Abartılı  aksesuar kullanan , makyaj , saç modeli ve tavırlarıyla dikkat çeken kişilerdir. Bu kişi işyerinde abartılı şapkalar takan Mukaddes Hanım; altı kedisiyle yaşayan yan komşumuz; hafta sonları bile takım elbise giyip kravat takan Bedrettin Amca; dünyanın en çiçekli ve renkli elbiseleriyle dolaşan Leyla Teyze; baştan aşağı kırmızı giyinen sokaktaki kadın kuaförde gördüğünüz saçını maviye boyatan mavi saat takan gerçek adının bilinmediği herkesin Maviş Hanım dediği kişi olabilir..

Böyle biri ortama girdiğinde insanlar genelde birbirlerine “nereden çıktı bu değişik” bakışları atarlar. Çoğu zaman uzak durmaya çalıştıkları bu insanlarla kendi aralarında dalga geçerler. Bu insanların hayat hikayelerini bilmeden onları tanımayan insanlara da “bizim Leyla Hanım biraz delidir; onunla samimi olma bence”  diye akıl verirler. Söylediklerini ciddiye almaz çoğu zaman dışlamaya çalışırlar.

Oysa bana değişik gelen insan tipi şekilsel değişikliklerden çok hakkında hiçbir şey bilmediği insanlara tuhaf bakan insandır. Birçok insan yaşadığı tramvatik üzücü olaylardan sonra kayıplarla ve içlerinde bulundukları yalnızlık, çaresizlik gibi durumlarla bu şekilde başetmeye çalışır. Mukaddes Hanım, o abartılı süslü şapkayı küçükken babasından yediği dayaklardan sonra saçlarını koparma gibi bir alışkanlık edindiğinden kopmuş saçlarını gizlemek için kullanıyor olabilir. Hergün takım giyen kravat takan Bedrettin Amca o kadar yalnızdır ve söylediklerini artık kimse ciddiye almıyordur ki kendini önemli hissettiği iflas etmeden önce yanında yakınları varkenki takımlarını giydiğinde gene sevileceğini düşünüyor olabilir. Abartı çiçekli elbiseler giyen abartı boncuklu takılar tokalar takan kadın evinde şiddet gördüğü için çocukları onu keyifsiz sanmasın diye süsleniyor olabilir. Sokaktaki her şeyini kırmızı giyen kadın yıllar önce kaybettiği büyük aşkla bağlı olduğu kocasının yasını kocasının en sevdiği renkte giyinerek tutuyor olabilir. Saçını maviye boyatan mavi saat takan kadın kazada kaybettiği oğlunun en sevdiği çizgi kahramana benzediğinde kendini mutlu hissediyor olabilir…

Biz insanların içlerinde neler yaşadığını bilmeden dışlarına bakıp onlardan uzaklaşıp onları daha da yalnızlığa mutsuzluğa itiyor olabiliriz. Herkesi olduğu gibi kabul etmeye herkesin bir hikayesi olduğunu özellikle abartılı bir görüntüsü varsa abartılı bir acıyı gizlemeye çabaladığını anlamalıyız. Birgün bizimde büyük bir acı, derin bir yalnızlık içinde olma ihtimalimizin olduğunu unutmamalıyız.

Renkli insanlardan uzak durmayarak onları anlayarak dünyalarını daha da renklendirmeniz, kedi örneğini kendime saklamıştım ,15 kedili olduğumda beni daha da çok sevmeniz dileğiyle

 

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Değerimizi biz belirleriz

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470