a

Rehber Öğretmen Sevil Sevilen: Kaygıyı kontrol altına alın

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu yıl korona virüs salgını şartlarında gerçekleşecek. Yaklaşık 2.5 milyon öğrenci adayının ter dökeceği sınavda dikkat edilmesi gerekenleri dile getiren Rehber Öğretmen Sevil Sevilen, adaylara seslenerek “Bu zor  dönemlerin güzel fırsatlara dönüştüğü bir sınav olması dileği ile, kaygınızı kontrol altında tutmaya çalışın’’ ifadesini kullandı.

Yaklaşık 2.5 milyon öğrenci adayı 27- 28 Haziran günlerinde geleceklerine yön verecek olan üniversiteye gidebilmek için ter dökecek. Hafta sonu üç oturum halinde gerçekleşecek sınav öncesi hazırlıklar tamamlandı, okullarda virüs tedbirleri alındı. Tuğra Kişisel Gelişim Kursu Rehber Öğretmeni Sevil Sevilen ise, YKS’ye girecek adaylara gazetemiz kanalıyla tavsiyelerde bulundu.

“ÖĞRENCİLERDEN BEKLENTİMİZ PSİKOLOJİK DAYANIKLILIĞINI ARTIRMALARI”

Covid-19 ile birlikte öğrencilerden beklentimiz psikolojik dayanıklılığını artırmaları ifadesini kullanan  Rehber Öğretmen Sevil Sevilen, “Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçten en çok etkilenen ise bu yıl sınava hazırlanan öğrencilerimiz. LGS Sınavını geride bıraktık. Öğrencilerin geneli sınav stresi ile uğraşırken  bir de covid-19 nedeni ile yarıda kalan eğitimin stresi öğrencilerimize yüklendi “ dedi.

Sevilen: Denemelerde çok iyi netler alan bir öğrencinin sınavda beklenenin altında almasının nedeni de psikolojik açıdan öğrencinin kendini hazırlamamasıdır. Covid-19 ile birlikte öğrencilerden beklentimiz psikolojik dayanıklılığını artırmaları.  Eğitim hayatı boyunca kendilerine kattıkları özellikle son sene kendilerine kattıkları bilgi ve birikimi sınavda aktarabilmeleri.”

Korona virüs önlemleriyle birlikte sınava girecek olan adaylara  önerilerini dile getiren Rehber Öğretmen Sevil Sevilen  dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Derin nefes alın ve verin. Sınav hakkında kaygı düzeyiniz arttığında sınav öncesi de olabilir sınav anı da. Derin nefes alıp verin

Derin nefes alıp vermek basit bir yöntem olmak ile birlikte parasempatik sinir sistemini düzenleyerek bir gevşeme durumu ile zihni sakinleştiren etkili yöntemdir

Sınav anında zamanı yetiştirmek için hızlı cevaplar sonucunda bol yanlış yapmak kadar yanlış yapmamak için bir soru üzerinde verilen ortalama dakikanın üzerinde de harcamak doğru değildir. Öğrenciler hız ile dikkat arasında bağlantı kurup çözmeli.

Sınavların 5 soru kalıbında hazırlandığını soruların %10 ‘un çok  kolay sorular, %20 sinin kolay sorular, %40’ ının normal sorular , %20 sorunun zor sorular ve %10’luk kısmının çok zor soru olduğunu düşünerek  zor sorular ile fazla vakit kaybetmeden  %70’lik kısmının yapılabilirliği unutulmamalı.  Zor sorularda fazla zaman harcanılmadan. Tüm sorular bittikten sonra dönülmeli

Sınavda  hangi testten başlıyorsanız örneğin matematik tüm soruları 1-2 dk içerisinde gözden geçirip önce istediğiniz kolay sorudan başlayarak moralinizi yüksek tutabilirsiniz.

Zor sorulara takılıp kalmadan ilerlerseniz  normal ve kolay olan tüm soruları çözüp daha sonra zor sorulara zaman ayırmanıza zamanınız kalır.

Soruda doğru seçeneği bulmuş olsanız bile diğer seçenekleri okumadan işaretlemeyiniz. Diğer seçenekleri okumak zaman kaybı değildir. Aceleci davranıp yanlış yapmaktan kaçının.

Başlanılan testi bitirmeden  başka bir teste geçmek sizin aklınızın orada kalmasına neden olur. Bu da yeni çözülen teste olan dikkatinizi azaltır.   Bu tüm soruları çözüp geçmeniz anlamına gelmiyor. Tüm soruları görüp yapılamayan sorular boş bırakılıp diğer teste geçilebilir.

Sınavda denemede yaptığınız  stratejinin aynısını devam ettirin. Değişiklik yapmayın. Denemeler de hep Türkçeden başlayan bir öğrenci için sınav anı bu sefer matematikten başlayım demesi öğrencinin dengesini bozabilir.

Sınav anında sadece kendi kitapçığınıza odaklanın. Diğer adayların hızına çözüm tarzına bakmak dikkatinizi dağıtabilir.

Göze karışık gelen sorulardan çekinilmemeli. Uzun soru daha çok ipucu demek olabilir. Sakin bir şekilde soruda verilenlerle. Soru çözmeye başlayabilirsiniz.

Sorulara ön yargılı yaklaşmayın

Türkçe,Tarih, Din gibi derslerde paragraf  tarzı sorulan sorularda önce soru kökü okunup öyle paragrafı okumalısınız.. Zihin paragrafı okurken soru köküne göre çözümler.

Altı çizili ve koyu ifadelere dikkat etmeliler. Zihin olumlu soru kalıbına alışıktır. Olumsuzluk olan soruyu olumlu okuyarak yanlış cevap verebilir. Dikkat önemli.

“BU ZOR DÖNEMLERIN GÜZEL FIRSATLARA DÖNÜŞTÜĞÜ BIR SINAV OLMASI DILEĞI ILE”

YKS’ye girecek tüm adaylara başarı dileyen Sevilen,” Bu zamana kadar elinizden gelen her şeyi yaptınız. Zor bir dönemdi. Ama şunu düşünelim . Sadece sizin için değil sınava giren tüm öğrenciler için. Bu zor dönemlerin güzel fırsatlara dönüştüğü bir sınav olması dileği ile’’ diyerek sözlerini noktaladı.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gençlerin 1 dolarlık gergedan böceği şoku

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.