Rehber Öğretmen Sevil Sevilen: Kaygıyı kontrol altına alın

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu yıl korona virüs salgını şartlarında gerçekleşecek. Yaklaşık 2.5 milyon öğrenci adayının ter dökeceği sınavda dikkat edilmesi gerekenleri dile getiren Rehber Öğretmen Sevil Sevilen, adaylara seslenerek “Bu zor  dönemlerin güzel fırsatlara dönüştüğü bir sınav olması dileği ile, kaygınızı kontrol altında tutmaya çalışın’’ ifadesini kullandı.

Yaklaşık 2.5 milyon öğrenci adayı 27- 28 Haziran günlerinde geleceklerine yön verecek olan üniversiteye gidebilmek için ter dökecek. Hafta sonu üç oturum halinde gerçekleşecek sınav öncesi hazırlıklar tamamlandı, okullarda virüs tedbirleri alındı. Tuğra Kişisel Gelişim Kursu Rehber Öğretmeni Sevil Sevilen ise, YKS’ye girecek adaylara gazetemiz kanalıyla tavsiyelerde bulundu.

“ÖĞRENCİLERDEN BEKLENTİMİZ PSİKOLOJİK DAYANIKLILIĞINI ARTIRMALARI”

Covid-19 ile birlikte öğrencilerden beklentimiz psikolojik dayanıklılığını artırmaları ifadesini kullanan  Rehber Öğretmen Sevil Sevilen, “Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçten en çok etkilenen ise bu yıl sınava hazırlanan öğrencilerimiz. LGS Sınavını geride bıraktık. Öğrencilerin geneli sınav stresi ile uğraşırken  bir de covid-19 nedeni ile yarıda kalan eğitimin stresi öğrencilerimize yüklendi “ dedi.

Sevilen: Denemelerde çok iyi netler alan bir öğrencinin sınavda beklenenin altında almasının nedeni de psikolojik açıdan öğrencinin kendini hazırlamamasıdır. Covid-19 ile birlikte öğrencilerden beklentimiz psikolojik dayanıklılığını artırmaları.  Eğitim hayatı boyunca kendilerine kattıkları özellikle son sene kendilerine kattıkları bilgi ve birikimi sınavda aktarabilmeleri.”

Korona virüs önlemleriyle birlikte sınava girecek olan adaylara  önerilerini dile getiren Rehber Öğretmen Sevil Sevilen  dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Derin nefes alın ve verin. Sınav hakkında kaygı düzeyiniz arttığında sınav öncesi de olabilir sınav anı da. Derin nefes alıp verin

Derin nefes alıp vermek basit bir yöntem olmak ile birlikte parasempatik sinir sistemini düzenleyerek bir gevşeme durumu ile zihni sakinleştiren etkili yöntemdir

Sınav anında zamanı yetiştirmek için hızlı cevaplar sonucunda bol yanlış yapmak kadar yanlış yapmamak için bir soru üzerinde verilen ortalama dakikanın üzerinde de harcamak doğru değildir. Öğrenciler hız ile dikkat arasında bağlantı kurup çözmeli.

Sınavların 5 soru kalıbında hazırlandığını soruların %10 ‘un çok  kolay sorular, %20 sinin kolay sorular, %40’ ının normal sorular , %20 sorunun zor sorular ve %10’luk kısmının çok zor soru olduğunu düşünerek  zor sorular ile fazla vakit kaybetmeden  %70’lik kısmının yapılabilirliği unutulmamalı.  Zor sorularda fazla zaman harcanılmadan. Tüm sorular bittikten sonra dönülmeli

Sınavda  hangi testten başlıyorsanız örneğin matematik tüm soruları 1-2 dk içerisinde gözden geçirip önce istediğiniz kolay sorudan başlayarak moralinizi yüksek tutabilirsiniz.

Zor sorulara takılıp kalmadan ilerlerseniz  normal ve kolay olan tüm soruları çözüp daha sonra zor sorulara zaman ayırmanıza zamanınız kalır.

Soruda doğru seçeneği bulmuş olsanız bile diğer seçenekleri okumadan işaretlemeyiniz. Diğer seçenekleri okumak zaman kaybı değildir. Aceleci davranıp yanlış yapmaktan kaçının.

Başlanılan testi bitirmeden  başka bir teste geçmek sizin aklınızın orada kalmasına neden olur. Bu da yeni çözülen teste olan dikkatinizi azaltır.   Bu tüm soruları çözüp geçmeniz anlamına gelmiyor. Tüm soruları görüp yapılamayan sorular boş bırakılıp diğer teste geçilebilir.

Sınavda denemede yaptığınız  stratejinin aynısını devam ettirin. Değişiklik yapmayın. Denemeler de hep Türkçeden başlayan bir öğrenci için sınav anı bu sefer matematikten başlayım demesi öğrencinin dengesini bozabilir.

Sınav anında sadece kendi kitapçığınıza odaklanın. Diğer adayların hızına çözüm tarzına bakmak dikkatinizi dağıtabilir.

Göze karışık gelen sorulardan çekinilmemeli. Uzun soru daha çok ipucu demek olabilir. Sakin bir şekilde soruda verilenlerle. Soru çözmeye başlayabilirsiniz.

Sorulara ön yargılı yaklaşmayın

Türkçe,Tarih, Din gibi derslerde paragraf  tarzı sorulan sorularda önce soru kökü okunup öyle paragrafı okumalısınız.. Zihin paragrafı okurken soru köküne göre çözümler.

Altı çizili ve koyu ifadelere dikkat etmeliler. Zihin olumlu soru kalıbına alışıktır. Olumsuzluk olan soruyu olumlu okuyarak yanlış cevap verebilir. Dikkat önemli.

“BU ZOR DÖNEMLERIN GÜZEL FIRSATLARA DÖNÜŞTÜĞÜ BIR SINAV OLMASI DILEĞI ILE”

YKS’ye girecek tüm adaylara başarı dileyen Sevilen,” Bu zamana kadar elinizden gelen her şeyi yaptınız. Zor bir dönemdi. Ama şunu düşünelim . Sadece sizin için değil sınava giren tüm öğrenciler için. Bu zor dönemlerin güzel fırsatlara dönüştüğü bir sınav olması dileği ile’’ diyerek sözlerini noktaladı.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

 

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gençlerin 1 dolarlık gergedan böceği şoku

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
318.663

VAKA

279.749

İYİLEŞME

8.195

ÖLÜM

38.914

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
33.874.283

VAKA

23.549.243

İYİLEŞME

1.012.894

ÖLÜM

10.325.040

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Geçmişte büyük dersler aldığınız olayları tekrar hatırlayacağınız bir gün olabilir. İçselleştirme ya

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Ruhsal olarak kendinizi sıkışmış hissedebileceğiniz bir gün. Ani gerilimlere karşı öfke kontrolünüzü

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Çalışma ortamınızda alıngan olabileceğiniz bir gün içerisinde olabilirsiniz. Yanlış anlaşılmalara mü

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize dahi itiraf etmekten çekindiğiniz konular bir bir önünüze geliyor olabilir. Geçmişte hatal

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Duygusal olarak kendinizi bitkin hissedebileceğiniz bir gün içerisinde olabilirsiniz. Ruhunuza iyi g

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Yeni iş hayatınızda bugün sözleşme imzalayabileceğiniz bir gün olabilir. İmzalamadan önce maddeleri

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Hayatınızı dengede tutmakta zorlanabileceğiniz bir gün olabilir. İkili ilişkileriniz veya aşk ilişki

  Devamı

  AKREP BURCU

  Duygusal ilişkilerinizde güçlü iletişiminiz sayesinde karşı konulmaz biri olabilirsiniz. Size hayır

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Ailenizle duygusal gerilimlerin yaşanabileceği bir gün. Kendinizi ifade ederken karşınızdaki kişiyi

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Çalışma ortamınızda oldukça yoğun bir gün geçirebilirsiniz. Bütün sorumluluk üzerinize yıkılmış gibi

  Devamı

  KOVA BURCU

  Duygularınız iletişiminizi etkiliyor olabilir. Karar aşamasında olduğunuz konularda duygusal düşüner

  Devamı

  BALIK BURCU

  Duygularınız, hayalleriniz, umutlarınız hepsi birbirine karışmış gibi hissedebileceğiniz bir gün. Ki

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.