a

Rahim ağzı kanseri teşhisi için çip geliştirildi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Melike Karakaya, rahim ağzı kanserinin teşhisini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı. Hastalığın teşhisinde “smear” testi uygulandığını, bu testin çok pahalı cihaz, ekipman ve alanında uzman personel gerektirdiğini ve 2 haftadan fazla sürede sonuç verdiğini aktardı.

Karakaya, Boston Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde araştırmalarını gerçekleştirme fırsatı buldu. Kanser türleri arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanserinden her yıl 270 bin kadının hayatını kaybettiğini belirtti. Geliştirilen çip sayesinde bir uzmana ihtiyaç olmadan 10 dakika içerisinde sonuç alınabilecek, her doktor muayenehanesinde uygulayabilecek.

ÇİP ECZANELERDEN ALINARAK EVDE KULLANILABİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile hizmete sunmak istediğini belirten Karayaka, seri üretime geçildiğinde çipin eczanelerden alınarak evde uygulanabilir formunun üretilebileceğini aktardı Karakaya, ürettilen enzimli çip ile 4.6 dakikada tamamen ölçülebildiğini, evde uygulanabilir hali ise yaklaşık 30 dakika içinde sonuç verebileceğini aktardı. Hasta aldığı sürüntü örneğini cihazla birlikte verilen alkollü çözeltide seyreltip, preparata damlatacağını söyledi. Aynı gebelik testi gibi negatif ya da pozitif diye bir sonuç elde edilebileceğini, üretilen prototiplerin maliyeti yaklaşık 1 dolar olduğunu vurguladı.

Güçlü Anadolu

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AnkaraKart kabusu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.