a

Prof. Akkurt’tan kirli hava uyarısı

Vatandaşlara zorunlu olmadıkça kirli havada dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulunan uzman doktorlar, böyle havaların migreni tetikleyeceğini ve şiddetli baş ağrısına sebep olacağı uyarısında bulundu. 60 yaşın üzerinde rahatsızlığı olanlar ile çocukların risk grubunda olduğu belirtildi.

Gazetemize konuşan Lokman Hekim Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, 60 yaşın üzerinde ve rahatsızlığı olan kişilerin hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulunarak, “Hava kirliliği özellikle kış aylarının en büyük sorunudur. Kış mevsiminde kirliliğin artmasına yanma potansiyeli düşük yakıtların kullanılmasının ve trafikteki araçlar neden olur. Bu dönemlerde havada sirkülasyonun az olması nedeniyle yakıtlardan çıkan zararlı maddeler insan sağlığını olumsuz etkiler.” dedi.

KİRLİ HAVA DOLAŞIM SİSTEMİMİZİ ETKİLİYOR

Kirli havanın solunum sistemine, akciğerlere, üst alt solunum yollarına ve kalp damar sistemine zarar verebildiğine dikkati çeken Akkurt, “Havada bulunan zararlı kimyasalların, partiküllerin, nitröz oksitlerin ve diğer gazların bir kısmı emilerek dolaşıma geçmektedir. Bununla birlikte havada bulunan zararlı gazların akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kansere de yol açtığı çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Bunu destekleyen çalışmalar da vardır.” diye konuştu.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR RİSK ALTINDA

Özellikle solunum yolu rahatsızlığı bulunan kişilerde hastalığın ilerlemesine sebep olabileceğine işaret eden Lokman Hekim Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı İbrahim Akkurt şöyle konuştu: “Özellikle astım, KOAH, müzmin bronşit, anfizemi, kalp ve tansiyon hastalarının hava yoluyla bu ortamdaki maddeleri alma potansiyeli çok yüksek. Bu kişiler, kirli hava nedeniyle sık sık atak geçirerek acil servise başvuruyor.

60 YAŞ ÜZERİ VE ÇOCUKLAR OLUMSUZ ETKİLENİYOR

60 yaşın üzerinde ve rahatsızlığı olan kişiler hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmasın. Özellikle sinüziti olan kişilerin bu havalarda dışarıya çıkmamasını öneriyoruz. Kirli hava, buruna açılan sinüs deliklerinin şişmesine ve ödem gelişmesine yol açacağı için çok şiddetli baş ağrılarına sebep olur, migreni tetikler. Solunum savunma sitemi tam olarak yerleşmeyen çocuklar da kirli havadan olumsuz etkilenir. Ebeveynler, havanın kirli olduğu saatlerde çocuklarını dışarı çıkarmamalıdır.” sözleri ile uyarıda bulundu.

(Gülay ATAR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Lokman Hekim’de “işaret dili” dönemi başladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.