a

Port Chicago Gemi Felaketi

17 Temmuz 1944’te Port Chicago, California’da bir mühimmat gemisi yükleme sırasında patladı ve 320 kişi öldü. Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik’teki II.Dünya Savaşı askeri harekatı tüm hızıyla devam ederken eğitim eksikliği büyük bir kazaya, bir felakete yol açtı.

17 Temmuz 1944’te Port Chicago, California’da bir mühimmat gemisi yükleme sırasında patladı ve 320 kişi öldü. Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik’teki II.Dünya Savaşı askeri harekatı tüm hızıyla devam ederken eğitim eksikliği büyük bir kazaya, bir felakete yol açtı.

San Fransisco’nun yaklaşık 30 mil kuzeyinde bulunan Chicago Limanı, Kaliforniya, Mare Adası’ndaki deniz mühimmat deposu, savaş çabalarını tam olarak karşılayamadığından bir mühimmat tesisine dönüştürüldü. 1944 yazında, Port Chicago tesisinin genişletilmesi, günün her saatinde aynı anda iki geminin yüklenmesine olanak sağladı. Tehlikeli yükleme operasyonlarına atanan donanma birimleri genellikle Afro-Amerikan birimleriydi. Çoğunlukla da bu adamlar mühimmat kullanma konusunda eğitilmemişlerdi. Ayrıca hızlı yükleme gerçekleştirmek için acele edilerek güvenlik standartları unutuldu.

17 Temmuz akşamı iki ticaret gemisi olan SS Quinault Victory ve SS EA Bryan yükleniyordu. Ambarlar 4.600 ton patlayıcıyla dolup taşıyordu; bombalar ve ordu mühimmatı. Yakınlardaki vagonlarda 400 ton patlayıcı daha vardı. Saat 22:18’de, birkaç saniye içinde meydana gelen büyük bir patlama, civardaki her şeyi ve herkesi yok ederek 320 kişinin ölümüne sebep oldu.

Patlamalar Nevada kadar uzaklardan hissedildi ve ortaya çıkan hasar San Francisco’ya kadar uzandı. Port Chicago’daki her bina hasar gördü. Duman ve ateş havaya yaklaşık iki mil yayıldı. Bölgede 9,000 fit yükseklikte uçan bir uçağın pilotu, patlamadan kaynaklanan metal parçaların yanından uçarak geçtiğini iddia etti. 

Port Chicago’da ölen insanların yaklaşık üçte ikisi, Donanma’da Afrikalı Amerikalı askere alınmış erkeklerdi. Yangınları söndürmeye yardım eden ve dehşeti ilk elden gören bu birliklerdeki hayatta kalanlar hızla Mare Adası’na gönderildiler. Bir aydan kısa bir süre sonra, daha fazla mühimmat yüklemesi emredildiğinde hala eğitim almamış olan 258 Afrika-Amerikalı denizci, emirleri yerine getirmeyi reddetti. Bunlardan iki yüz sekizi daha sonra kötü davranıştan ihraç ve müsadere cezasına çarptırıldı. Kalan 50 erkek askeri genel mahkemede yargılandı. Sekiz ila 15 yıl arasında ağır çalışma cezasına çarptırıldılar, ancak iki yıl sonra hepsine af verildi. Şimdilerde ise o bölgede ölenler için ulusal bir anıt var…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.