Politikleşen muhtarlığın gerçeği

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte belediye başkanlığı seçimlerinin dışında hareketliliğin yaşandığı bir diğer alan ise mahalle muhtarlığı seçimleri oluyor. Bürokrasinin en alt kademesi konumunda bulunan mahalle muhtarlığı, muhtarların Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Saray’ına davet edilmesi ile birlikte, bir anda en çok konuşulan, tartışılan ve üzerinde yazılar yazılan konu olma özelliğini kazandı. Bu konunun tarihsel değeri ise, muhataplığından ve devletin köy gibi en küçük yerleşim biriminde muhtara yüklediği resmi misyondan geliyor. Kendisi bu kadar önemli olan bir kurumun seçimleri de elbette ki önemli olur.

Birincil ilişkilerin hakim olduğu köylerde yapılan muhtarlık seçimlerine ve bu seçimler sırasında yaşanan tartışmalar sonucunda öldürülen insanlara bakılarak muhtarlığa atfedilen değerin önemi, kötü bir örnek üzerinden olsa da rahatlıkla anlaşılabiliyor. Fakat son bir kaç yıldır derinleşerek politikleşen bir muhtarlık kurumundan bahsedebiliriz. Belki de bu kurum hep politikti fakat görünür değildi. Ama bir kaç ay önce çıkarılan KHK ile görevinden alınan 250 muhtar hadisesini göz önüne aldığımızda, kurumun nasıl da politikleştiğini görmüş oluyoruz. Keza aynı örneği muhtarların pasivize edilerek mahallenin gözcüsü(muhbiri) konumuna getirilmesinde de fark edebiliyoruz. Hem yerel bir gazete olarak hem de muhtarların bir yerel gazete için en önemli haber kaynağı olduğunu düşünerek muhtarlarla görüşme serisini başlatmış bulunuyoruz.

Görüşme serisine karar verdikten sonra Çankaya İlçesi Mahalle Muhtarları listesini önüme koyarak muhtarları tek tek aramaya başladım. Aradığım telefonların çoğuna cevap verilmedi. Cevap verenlerin yüzde 99’u da ‘konuşmak istemiyoruz’ dedi. Neyse ki yüzde biri ile görüşme imkanımız oldu. Aslında serinin ilk görüşmesini kadın bir muhtara ayırmak istiyordum. Aradığım kadın muhtarlara ulaşamadım. Ulaşabildiğim iki kadın muhtar ise görüşme talebimi kibar bir şekilde reddettiler. Kadınların her gün şiddet gördüğü, öldürüldüğü, kadın temsil oranının düşük olduğu ataerkil bir toplumda bürokrasinin en alt kademesinde bulunan bir kadın muhtar ile görüşmenin faydalı olabileceğini düşünmüştüm. Ne yazık ki telefona çıkan kadın muhtarlar bendeki hissiyata cevap olamadılar.

Aslında, alanda küçük bir esnaftan dahi demeç almanın çok zor olduğu bir havada, muhtarların konuşmak istememesini anlayabiliyorum. Sonunu düşünen bir kitleden bahsediyorum. Sonunu düşündükçe, sorunlarını dile getirmekten ve demeç vermekten kaçınan bir kitle gerçeği var ortada.  Bu kitle gerçeğini en iyi bilen ise biz gazeteciler oluyoruz. Bu kitle gerçeğine rağmen alanda haber üretmeye ve haber yazmaya çalışıyoruz.

Görüşme serimizin ilk durağı İncesu Mahallesi oldu. Telefonuma cevap veren Muhtar İshak Uzun sizleri Muhtarlığa bekliyorum dedi. Telefon görüşmesinden yaklaşık 20 dakika sonra muhtarlığa giderek görüşmeye başladık. Görüşme başlamadan önce İshak Uzun ile bir sohbetimiz oldu. Kendisi 1980’lerdebenim de mezun olduğum Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (O dönem Basın Yayın Yüksekokulu olarak geçiyordu) matbaa ve baskı kısmında çalışmış. Uzun’un röportaj sırasında sarf ettiği cümleler bütün muhtarların kulağına küpe olacak niteliktedir. Kısaca özetlemek gerekirse Uzun, ‘Muhtar siyasetçi değildir. Bizim siyasetçiler gibi hareket etme lüksümüz olamaz’ diyor.

Muhtar denildiğinde akla gelen ilk şey; hizmettir. Muhtar demek hizmet demek, aracı demek, mahallenin ve köyün sorunlarının halledilmesi için ilgili kurumlarla görüşen, bunları takip eden ve çözüme kavuşturulması için baskı yapan demekti. Fakat son dönemlerde her geçen gün politikleşen bir muhtarlık kurumundan bahsediyoruz. Bu şekilde işleyen bir kurumun, toplumun algısında var olan muhtarlık tanımını da yavaş yavaş kaybetmiş olduğunu söyleyebiliriz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Devleşen Kadın ‘Adile Naşit’ anısına

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
241.997

VAKA

224.970

İYİLEŞME

5.858

ÖLÜM

17.027

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
19.936.547

VAKA

12.144.510

İYİLEŞME

732.467

ÖLÜM

7.792.037

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  İletişim gücünüzün yüksek olduğu ve karşılıklı anlayış içinde olduğunuz bir gündesiniz. Parasal anla

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Bugün ilişkiler sizler için önemli olabilir. Değer duygusunu sorguluyor olabilirsiniz. Kendinize zam

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Geri planda kalan ve bilmediğiniz şeyleri öğrendiğiniz bir gün olabilir. Kendinizi açıklamak ya da s

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Hatalarınızı gözden geçirmek isteyip bunlarla ilgili bazı gerilimler yaşayabilirsiniz. Haklı olmanın

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Eski duygularınızın canlanacağı ve geçmişin güzelliklerle anılacağı bir gün içindesiniz. Kariyeriniz

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Finansal konularda yaşanabilecek hayal kırıklıkları ve yalanlara karşı dikkatli olmalısınız. Olaylar

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Kredi, borçlar ya da alacaklarınız ile ilgili konularda önemli bazı durumlar önünüze gelebilir. Hiç

  Devamı

  AKREP BURCU

  Evliliğiniz ya da ilişkinizde bir rekabet içinde olabilirsiniz. Öfkenizi kontrol etmelisiniz. Bu yüz

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Bugün maddi konularınız önemli olabilir. Çalışma hayatınızla ilgili oluşumlarda yanlış anlaşılma, un

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Hayata dair önemli yeni bir başlangıç yapabileceğiniz özel bir gün. Çalışma hayatınız ile ilgili yaş

  Devamı

  KOVA BURCU

  Aile ilişkilerinizin önemli olduğu bir gündesiniz. Yakın bir arkadaşınızdan aldığınız görüşme teklif

  Devamı

  BALIK BURCU

  Bugün parasal konular biraz moralinizi bozabilir. Sakinlikle empati yeteneğinizi devreye alırsanız b

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.