Politikleşen muhtarlığın gerçeği

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte belediye başkanlığı seçimlerinin dışında hareketliliğin yaşandığı bir diğer alan ise mahalle muhtarlığı seçimleri oluyor. Bürokrasinin en alt kademesi konumunda bulunan mahalle muhtarlığı, muhtarların Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Saray’ına davet edilmesi ile birlikte, bir anda en çok konuşulan, tartışılan ve üzerinde yazılar yazılan konu olma özelliğini kazandı. Bu konunun tarihsel değeri ise, muhataplığından ve devletin köy gibi en küçük yerleşim biriminde muhtara yüklediği resmi misyondan geliyor. Kendisi bu kadar önemli olan bir kurumun seçimleri de elbette ki önemli olur.

Birincil ilişkilerin hakim olduğu köylerde yapılan muhtarlık seçimlerine ve bu seçimler sırasında yaşanan tartışmalar sonucunda öldürülen insanlara bakılarak muhtarlığa atfedilen değerin önemi, kötü bir örnek üzerinden olsa da rahatlıkla anlaşılabiliyor. Fakat son bir kaç yıldır derinleşerek politikleşen bir muhtarlık kurumundan bahsedebiliriz. Belki de bu kurum hep politikti fakat görünür değildi. Ama bir kaç ay önce çıkarılan KHK ile görevinden alınan 250 muhtar hadisesini göz önüne aldığımızda, kurumun nasıl da politikleştiğini görmüş oluyoruz. Keza aynı örneği muhtarların pasivize edilerek mahallenin gözcüsü(muhbiri) konumuna getirilmesinde de fark edebiliyoruz. Hem yerel bir gazete olarak hem de muhtarların bir yerel gazete için en önemli haber kaynağı olduğunu düşünerek muhtarlarla görüşme serisini başlatmış bulunuyoruz.

Görüşme serisine karar verdikten sonra Çankaya İlçesi Mahalle Muhtarları listesini önüme koyarak muhtarları tek tek aramaya başladım. Aradığım telefonların çoğuna cevap verilmedi. Cevap verenlerin yüzde 99’u da ‘konuşmak istemiyoruz’ dedi. Neyse ki yüzde biri ile görüşme imkanımız oldu. Aslında serinin ilk görüşmesini kadın bir muhtara ayırmak istiyordum. Aradığım kadın muhtarlara ulaşamadım. Ulaşabildiğim iki kadın muhtar ise görüşme talebimi kibar bir şekilde reddettiler. Kadınların her gün şiddet gördüğü, öldürüldüğü, kadın temsil oranının düşük olduğu ataerkil bir toplumda bürokrasinin en alt kademesinde bulunan bir kadın muhtar ile görüşmenin faydalı olabileceğini düşünmüştüm. Ne yazık ki telefona çıkan kadın muhtarlar bendeki hissiyata cevap olamadılar.

Aslında, alanda küçük bir esnaftan dahi demeç almanın çok zor olduğu bir havada, muhtarların konuşmak istememesini anlayabiliyorum. Sonunu düşünen bir kitleden bahsediyorum. Sonunu düşündükçe, sorunlarını dile getirmekten ve demeç vermekten kaçınan bir kitle gerçeği var ortada.  Bu kitle gerçeğini en iyi bilen ise biz gazeteciler oluyoruz. Bu kitle gerçeğine rağmen alanda haber üretmeye ve haber yazmaya çalışıyoruz.

Görüşme serimizin ilk durağı İncesu Mahallesi oldu. Telefonuma cevap veren Muhtar İshak Uzun sizleri Muhtarlığa bekliyorum dedi. Telefon görüşmesinden yaklaşık 20 dakika sonra muhtarlığa giderek görüşmeye başladık. Görüşme başlamadan önce İshak Uzun ile bir sohbetimiz oldu. Kendisi 1980’lerdebenim de mezun olduğum Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (O dönem Basın Yayın Yüksekokulu olarak geçiyordu) matbaa ve baskı kısmında çalışmış. Uzun’un röportaj sırasında sarf ettiği cümleler bütün muhtarların kulağına küpe olacak niteliktedir. Kısaca özetlemek gerekirse Uzun, ‘Muhtar siyasetçi değildir. Bizim siyasetçiler gibi hareket etme lüksümüz olamaz’ diyor.

Muhtar denildiğinde akla gelen ilk şey; hizmettir. Muhtar demek hizmet demek, aracı demek, mahallenin ve köyün sorunlarının halledilmesi için ilgili kurumlarla görüşen, bunları takip eden ve çözüme kavuşturulması için baskı yapan demekti. Fakat son dönemlerde her geçen gün politikleşen bir muhtarlık kurumundan bahsediyoruz. Bu şekilde işleyen bir kurumun, toplumun algısında var olan muhtarlık tanımını da yavaş yavaş kaybetmiş olduğunu söyleyebiliriz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Devleşen Kadın ‘Adile Naşit’ anısına

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
347.493

VAKA

304.003

İYİLEŞME

9.296

ÖLÜM

43.490

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
39.885.071

VAKA

27.419.930

İYİLEŞME

1.112.558

ÖLÜM

12.465.141

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Resmi kurumlarla yarım kalan işleriniz varsa bugün tamamlanması için sizlere haber verebilirler. Sab

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Geçmişi bitirmek adına yeni güne yeni bir başlangıçla başlayabilirsiniz. Aldığınız karar yüklerinizd

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Geçmiş ilişkinizden haber alabilirsiniz. Sizleri etkilemek isteyen kişilere karşı dikkatli olmalısın

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Ortaklı işlerinizde yeni bir sektör deneyimi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Yeterli bilgi sahibi o

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Çalışma hayatınız oldukça yorucu olabilir. Yapılması gereken projeler yetersiz ekipman sorunlar sizl

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Kariyerinizde bir dönüm noktasında olabilirsiniz. Kaderiniz sizleri farklı bir noktaya doğru taşırke

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ailenizle olan sorunlarınız geride kalıyor artık. Üzdünüz üzüldünüz geçmişte bırakarak eski sıcak gü

  Devamı

  AKREP BURCU

  Çalışma ortamınızda arkadaşlarınız arasında gerginlikler yaşanabilir. Sizler gözlem yaparak süreci u

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Finansal sorunlarınızı geride bırakmak için yeni adımlar atabilirsiniz. Aldığınız destek ile birlikt

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Geçmişe bağlı hayatınız sizleri yaşamınızda zorluyor olabilir. Anılarınız zihninizi meşgul etse de i

  Devamı

  KOVA BURCU

  Kendinizi sıkışmış hissettikçe nefes almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Zamanın çözemediği hiçbir dur

  Devamı

  BALIK BURCU

  Kardeşleriniz arasında ki gerginlikleri çözmek için duygusal birtakım organizasyonlar planlıyor olab

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.