a

Plaka hırsızları iş başında

Başkent’te plaka hırsızlığı aldı başını gidiyor. Eryaman 4. Etap’ta son 10 gün içinde aynı mahallede iki plaka çalınma olayı yaşandı. Plakası çalınan vatandaşlardan Rıza Baysal, evinin önünden plakasının çalınmasının şokunu yaşıyor.

Eryaman 4. Etap’ta Tunahan Mahallesi’nde yaşayan Rıza Baysal, evinin önünde duran aracının ön plakası çalındı. Aracına binmek için evden çıktığını ifade eden Baysal, “Arabanın ön tarafında bulunan plakanın yerinde olmadığını gördüm. Hemen aracın arka tarafını kontrol ettim. Orada ki plaka duruyordu” dedi. Vakit kaybetmeden en yakın polis karakoluna giderek haber verdiğini anlatan Baysal, “Karakolda gerekli işlemleri yaptık. Konuya ilişkin tutanaklar tutuldu. Henüz gidemedim ama trafik tescil birimine gidip plakamı yeniden çıkartacağım” diye konuştu.

ARAÇ SAHİBİ TEDİRGİNLİK YAŞIYOR

Bir hafta öncede karşı sitede oturan başka bir vatandaşın plakasının çalındığını ifade eden Baysal, hırsızların bu ara mahallelerini mesken tuttuğunu söyledi. Plakanın olası bir suça karışmaması için dua ettiğini söyleyen Baysal, “Konuyu emniyete bildirdim ama kafam hala rahat değil. Olası bir suça karışması durumunda, ilk olarak zanlı ben görüneceğim. Ülkenin içinden geçtiği süreç ortada. Bombalı araç saldırıları yaşanıyor. Allah göstermesin plakam böyle bir iş içinde kullanılabilir. Hırsızlık amaçlıda kullanılabilir. OGS’den kaçak geçiş, trafik kurallarına aykırı davranmaktan da cezalar gelebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşacağım gibi görünüyor. Tutanaklar tutuldu fakat yinede uğraştıracak bizi” diyerek tedirginliklerini dile getirdi.

BİR AN ÖNCE BİLDİRİMDE BULUNUN

Aracının tek plakasının çalındığını belirten Baysal, şu şekilde konuştu. “Yine de şanslıyım diyebilirim. İki plaka çalınması durumunda tahmini 300-400 liralık bir masrafım olacaktı. Çünkü yeni plaka almak zorunda kalacaktım. Tek plaka çalındığı için 20-30 lira gibi bir ücret karşılığında tek plakamı çıkartacağım.” Aynı şekilde mağduriyet yaşayan vatandaşların bir an evvel en yakın emniyet birimine durumu bildirmeleri uyarısında bulunan Baysal, yaşanabilecek büyük olaylara karşı en önemli tedbirin bu olduğunu ifade etti.

AYNI MARKA ARAÇLARDAN ÇALIYORLAR

Plaka hırsızlığı son günlerde Ankara’da sıkça yaşanıyor. Plaka hırsızları, çaldıkları plakaları genellikle hırsızlık amaçlı olarak kullanıyorlar. Hırsızlar genel olarak ellerinde bulunan markadaki araçların, aynısının plakalarını çalıyorlar. Bu yöntem trafik denetimine takılmalarını ve yakalanmalarını zorlaştırıyorlar.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kaynak:”İnsanlar göçtü, insanlık göçmesin”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.