a

Pazarcılar tezgah açmadı ASEMKOM geri adım attı

Haber: Kadir GÜRHAN

İki gündür dara ve hale giriş çıkış ücretlerini protesto eden Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası üyeleri iş bıraktı. Bir günlük iş bırakma eylemi yapan pazarcı esnafı Ankara Sebze ve Meyve Toptancı Hali’inde bir araya geldi. Dara ve hale giriş ücretlerinin kaldırılmasını talep eden pazarcılar, vatandaşların mağdur olmaması için Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneğine(ASEMKOM) çağrıda bulunarak alınan kararların iptal edilmesini istedi. Pazarcıların protestoları karşısında geri adım atan ASEMKOM, görüşme talebini kabul etti. Yapılan görüşmeler sonucunda 7 maddelik anlaşma imzalandı.

‘Pazarcı uyuma ekmeğine sahip çık’ sloganları atarak ASEMKOM önüne gelen pazarcılar, yaptıkları basın açıklaması ile dara, hamaliye ve hala giriş-çıkış ücretlerini protesto etti. Ankara’nın hiçbir yerinde pazar açılmadığını söyleyen pazarcılar, vatandaşların mağdur edildiğine dikkat çekti. Yapılan protesto gösterilerinin ardından pazarcı esnafı ile görüşmeyi kabul eden ASEKOM üyeleri, sorunun çözüme kavuşturulması için görüşmelerin başladığını söyledi.

Düden beri toptancı haline gelen ürünlerin tamamını protesto ettiklerini belirten Pazarcılar Esnaf Odası Keçiören Bölge Sorumlusu Cemal Ayhan, tonlarca ürünün halde bekletildiğini kaydetti. Ayhan, “Bizden iadesiz kasa ücreti alıyorlar. Kilosu 35-40 Lira olan çileği kasa ağırlığıyla yani dara ağırlığıyla birlikte bize satıyorlar. Ne kasanın ağırlığını düşüyorlar ne de kasayı iade alıyorlar. Doğal olarak kilo fiyatına kasa ağırlığı da eklenmiş oluyor. Biz kasanın ücretini düşürün, size kasayı iade edelim diyoruz bunu da kabul etmiyorlar. Bu yöntem resmen soygun yöntemidir. Biz bu yöntemi kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Fotoğraf / Kadir Gürhan

ASEMKOM GERİ ADIM ATTI

Pazarcı esnafının iki gündür süren protestolarına cevap vermeyen ASEKOM üyeleri geri adım atarak görüşme talebinde bulundu. Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Recep Ayhan ve Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Ceyhan Gündüz arasında başlanan görüşmeler sonucunda 7 maddelik anlaşma yapıldı. Yapılan anlaşmaya göre; iadeli plastik kasalarda 20 TL, iadeli tahta kasalarda 10 TL iade edilecektir. Çilek kasasına net dara düşülecek kasa başına 2 TL yazılacaktır. Salkım domates kutularına 200 gr dara düşülecek, hiçbir ücret kesilmeyecektir. İadesiz muz kasalarına tam dara düşülecek, rehin yazılacak kasa iade alınacaktır. Çivili tahta kasalarda net dara düşülecek kasa başı 2,5 TL ücret yazılacaktır. İadesiz kasalar içerisinde adetle satılan hiçbir ürüne ücret yazılmayacaktır. 7 TL’nin altındaki iadesiz kasalara dara yok para yok usulü işlenecektir. 7 TL’nin üstündeki ürünlerde tam dara düşülecek, kilogramı 7 TL’den baz alınarak kasa gramajı hesaplanıp bedeli yazılacaktır.

Fotoğraf / Kadir Gürhan

 “BİZ ESNAFIZ PLASTİKÇİ DEĞİLİZ”

Özellikle hal derneğiyle ilgili ciddi sorunlar yaşadıklarına vurgu yapan Ayhan, “Kasa parasını esnaf vermez, reyinini verir darasını düşer, kasasını getirir parasını alır. Biz iadesiz kasayı niye alalım? Biz plastikçi miyiz? Bize plastik satıyorlar ya da karton satıyorlar. Kasa parası belirlenir, iade durumunda kasa ücreti geri alınır. Hale giriş parasına geldiğimizde hiçbir kanunda yok. Bu uygulamalarla resmen pazarcı esnafını soyuyorlar” dedi.

“GİRİŞ ÇIKIŞ ÜCRETİNE KARŞIYIZ”

ASEMKOM’un ürünün kilosu ne kadarsa kasanın kilosunu da aynı ücretten saydığını belirten Ayhan, bu kararın usullere ve yasalara aykırı olduğunu söyledi. Ayhan, “Hal giriş çıkışları için bizden 10 TL alıyorlar. Günde beş sefer hale giriş-çıkış yapan bir esnaf 50 TL ödemek zorunda kalıyor.  Zar zor geçinen esnaf için yazık değil mi? Hiçbir sektörde böyle bir şey var mı? AVM’ye girdiğimizde para mı veriyoruz? Böyle bir şey ne var ne de görülmüştür. Bunlardan hariç hamaliye parasını da bizden alıyorlar. Hamaliye parasını müşteri vermez, malı satan verir. Hem kendilerinden mal alıyoruz hem de hamal parasını ödüyoruz. Bunu da kabul etmediğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri azaldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.