Pandemi, evde tıraşı artırdı!

Kuaför Emre Ülger, pandemiden dolayı kapalı kaldıkları süre boyunca evde tıraş olma olayının patladığını söyledi. Koronavirüs sürecinde tıraş makinalarına olan talebin arttığını belirten Ülger, “Evde kalınan süre boyunca makinayı alan kendisi tıraş olmaya başladı. Hatta tıraşı eşine, çocuğuna ya da babasına yaptıran var. Kuaför ve berber dükkanları açılmasına rağmen evden tıraş olmaya devam ediliyor. Pandemi evden tıraş olmayı tetikledi” diye konuştu.

2003 yılından beri bu işi yaptığını kaydeden Umut Erdal Kuaför ’ün sahibi Ülger, işe çıraklıktan başladığını, daha sonra kalfa ve usta olarak bu sektörde devam ettiğini belirtti. İyi kötü 17 yılı geride bıraktığını dile getiren Ülger, koronavirüsün sadece kendilerini değil, bütün esnafı olumsuz etkilediğini ifade etti

“OKULLARIN KAPALI OLMASI BİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Pandemi sürecinde dükkanlarının üç ay kapalı kaldığına işaret eden Ülger, “Bu süreçte herhangi bir destek de alamadık. Kısa çalışma ödeneğine de başvuru yaptık ama çıkmadı. Kimseden yardım alamadan o süreçte bir şekilde ayakta kaldık. Yan tarafımızda okul var. Korona virüsünden dolayı okulda kapalı. Okul kapalı olunca daha çok iş yapamıyoruz. Açık olduğunda işimize katkısı büyük oluyor. En büyük temennimiz; en yakın zamanda okulların açılmasıdır. Pandemiden dolayı bütün malzemelerimizi her gün dezenfektan yapıyoruz. Tek kullanımlık havlu ve peçete kullanıyoruz. Maskemizi hiçbir şekilde çıkarmıyoruz. Bütün temizliği güven sağlamak adına müşterinin gözünün önünde yapıyoruz. Bütün araç gerecimizi temizliyoruz. Müşterilerimiz rahatlıkla gelip burada tıraş olabilir.  Ortamımız çok temiz tutuluyor” dedi.

“MÜŞTERİLERİ SIRAYLA TEK TEK İÇERİ ALIYORUZ”

Koronavirüsten kaynaklı işlerinin çok kötü olduğuna vurgu yapan Ülger, “Ankara ön plana çıktıkça, vaka sayıları arttıkça kimse gelmemeye başladı. Müşteriler korktuklarından dolayı geri vites yaptılar. İçeriye kimse girmiyor. İçeriye sadece tıraş olanı alıyoruz.  Sadece bir kişi alıyoruz. Gerisi dışarı da bekliyor işimiz bitene kadar. İşimiz bittikten sonra da başkasını alıyoruz. Yine de bir şekilde geçiniyoruz. Odamızın da bu süreçte bize bir katkısı olmadı. Sadece bilgilendirme yaptılar. Bu süreçte çoğu müşterimiz de evde tıraş olmaya başladı. Makine satışları resmen patladı. Makinayı alan kendisi tıraş oluyor, ya da aile bireylerinden birisine tıraş oluyor. Bu da işimizi olumsuz yönde etkileyen bir başka nedendir” şeklinde konuştu.

“KİMSE ÇOCUĞUNUN EZİLMESİNİ İSTEMİYOR”

Artık çırak bulamadıklarını da söyleyen Ülger konuşmasına şu şekilde devam etti: “Piyasa da resmen çırak sıkıntısı çekiyoruz. Kuaförlük, berberlik gerçekten de güzel ve hafif bir meslek ama çıraklıktan yetişip bu mesleği yapabilecek çırak yok artık. Mumla arıyoruz ama bulamıyoruz. Temizliğimizi kendimiz yapıyoruz mesela. Çırağın yaptığı birçok işi kendimiz yapmak zorunda kalıyoruz. Eskiden insanlar çocuklarını üç aylık okul tatili sürecinde çocuğunu çalışmaya gönderirdi ve ‘eti senin kemiği benim’ derlerdi. Şimdi öyle bir şey de yok. Gençlerin hiçbiri çalışmak istemiyor. Gençlerde meslek edineyim kaygısı da yok. Burada ailenin sorumluluğu da fazla diyebiliriz. Artık kimse çocuğunun ezilmesini istemiyor. İleriki dönemlerde çırak sıkıntısı yaşanacağı kesin. Ama bu meslek çıraksız da olmuyor. Neden çırak yetişip usta olmasın ki? Hepimiz o şekilde başlayıp bu aşamaya geldik ve kendi dükkanımızı açtık. Kimsenin çocuğunu zorla alıp çalıştıramazsınız da. Dediğim gibi burada asıl sorumluluk aileye düşüyor.

Haber: Kadir GÜRHAN

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çankaya pandemi döneminde de yatırıma devam ediyor

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
500.865

VAKA

404.727

İYİLEŞME

13.746

ÖLÜM

96.138

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.089.305

VAKA

40.337.679

İYİLEŞME

1.465.067

ÖLÜM

22.751.626

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. İş ortamınızdaki bazı gerilimleri daha iyi yönetmelisiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Zamanında kaçtığınız konular yarım bıraktığınız olaylar yeniden canlanarak tamamlanmanın isteği içerisinde olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Duygusal kimliğinize bir de bugün aşırı alınganlık ekleniyor olabilir. Hassas olduğunuz bugün, yalnız kalmayı tercih ederek incinmenize mâni olabilirsiniz.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Şu an yaşanılanlar sizler için olumsuz gibi görünse de dürüst kişiliğiniz zararsız şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Üzerinize oynanan oyuna beklemedikleri şekilde cevap vermelisiniz. Sakin kalarak şaşırtıcı olabilirsiniz.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Aşk veya ilişkilerinizde bugün bazı anlayışları değiştirme kararı alabilirsiniz. Tahammül seviyeniz oldukça azalıyor.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Gündelik konularınız haricinde finansal yatırımlarınızda seçenekler arasında karar vermekte zorlanıyorsunuz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Sosyal arkadaşlarınızın davranışlarınızı algılayamıyor olabilirsiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Çalışma arkadaşlarınız yetenekleriniz konusunda her zaman sizlere hayranlık duyacaktır.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Partnerinizle yaşadığınız fikir ayrılığında kendinizi haklı konuma getirerek konuyu kapatmak isteyebilirsiniz.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sizlerden yardım almak isteyenlere mütevazi kimliğinizi göstermeniz gerçekleri değiştirmeyecektir.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Kendinize haksızlık yapılmasını istemiyor iseniz en başta sizlerin de haksızlık yapmaması gerekecektir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.