a

Öztürk:”Otellerde turisti tutamıyoruz”

Ankara’daki konaklama tesislerinin otellerin doluluk oranının büyük oranda azaldığını kapasitelerinin altında faaliyet gösterdiklerini aktaran Öztürk, “Otelciler Ankara’ya gelen turistin konaklama süresini uzatamıyor. Turistin ilgisini çekecek turizm faaliyetlerine şiddetle ihtiyaç var” dedi.

Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Esra Öztürk, Ankara’nın turizm sektöründe yaşadığı sıkıntılardan en büyük payı konaklama tesislerinin aldığını aktardı.Yerli ve yabancı turist sayısındaki düşüş nedeniyle otellerin doluluk oranının büyük oranda azaldığını, gelen turistin konaklama süresinin de bir-iki geceyle sınırlı olduğunu bildirdi. Başkentli otelcilerin, konaklayan turistlerin kalma süresini arttırma konusunda çaresiz olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

ANKARA POTANSİYELİNİ FIRSATA DÖNÜŞTÜREMEDİ

“Otelcilerin turisti tutamamasının en önemli nedeni onlara konaklamaya dair en kaliteli hizmeti sunmasına karşın, turizm anlamında fazla seçenek sunamamasıdır. Halbu ki Ankara turizmin her alanında eşsiz potansiyele sahip bir şehirdir. Ancak bir kentin bu potansiyele sahip olması değil, potansiyelinin fırsata dönüştürülmesi önemlidir. Ankara bu fırsatı yakalayamamış olmanın talihsizliğini yaşamaktadır. Sadece müzeleri, tarihi ve turistik alanlarıyla değil alternatif turizm türleriyle de dikkat çeken Ankara’da maalesef; sağlık, termal, kültür, kış ve kongre turizminin geliştirilmesi istenen ölçüde gerçekleşememiştir”dedi.

GEÇERKEN UĞRANAN YER OLMAMALIDIR

Düşen turizm gelirlerini arttırma konusunda sürdürülen yatırım ve tanıtım faaliyetlerinde Ankara’ya ayrıcalık tanınması gerektiğini söyleyen Esra Öztürk, “Hem yatırım ve tanıtımı arttırmak, hem de mevcut turizm alanlarını, sağlıklı bir program çerçevesinde turistlerin kullanımına sunmak gerekir. Yabancı misafirler Ankara’yı artık Kapadokya’ya geçerken dinlenme noktası olarak değil, alternatif programlarla günlerce kalıp vakit geçirebilecekleri bir kent olarak görmelidir. Bunun için de merkezi idarenin, yerel yöneticilerimizin ve sektör temsilcilerimizin vakit kaybetmeden bir araya gelip, radikal ve kalıcı çözümler için düğmeye basması gerekmektedir” dedi.

Gülay ATAR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hükümet Konağı için geri sayım

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.