Öztürk: “İYİ Parti olarak kadına uygulanan şiddeti kınıyoruz”

İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı, İYİ Parti Ankara Milletvekilleri ve Cumhuriyet Halk Partililer şiddet gören kadınlara destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamayı İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk yaparken, İYİ Parti ailesi olarak kadına karşı uygulanan fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddeti nefretle ve şiddetle kınadıklarını ifade etti.

“CİNSİYETÇİ TUTUM KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Öztürk sözlerine, öldürülen kadınların yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı ve şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz günlerde 10 yaşındaki kızının gözleri önünde boşandığı eşi tarafından katledilen Emine Bulut’a, Konya’da çocuklarının gözleri önünde eşi tarafından katledilen Tuba Erkol’a hayatını kaybeden tüm kadınlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum.”

“İYİ Parti ailesi olarak kadına karşı uygulanan fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddeti nefretle ve şiddetle kınadığımızı açıkça beyan etmek istiyoruz” diye Öztürk, “Kadının toplumdan dışlanmasının, ötekileştirilmesinin ve kadına karşı takınılan cinsiyetçi tutumun asla kabul edilebilir bir durum olmadığını açıkça belirtmek istiyoruz. Kadınların sosyal, siyasal ve hukuksal hak gaspına maruz kalmalarını esefle kınıyor, bu tutum ve davranışların tamamını toptan reddediyoruz” diye konuştu.

“2019’UN İLK 7 AYINDA 245 KADIN CİNAYETLER SONUCUNDA HAYATINI KAYBETTİ”

Öztürk, son derece endişe verici olan kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin özelikle son dönemlerde daha da artarak devam ettiğine dikkat çekerek, “2013-2019 yılları arasında cinayet sonucu hayatını kaybeden kadın sayısının 2 binden fazla olduğunu, 2019’un ilk 7 ayında 245 kadının cinayetler sonucunda hayatını kaybettiğini ve şiddet mağduru olarak yaşamını devam ettiren kadınlarımızı göz önüne aldığımızda kadına yönelik şiddete karşı, kadını her türlü şiddetten koruyacak kalıcı ve kapsayıcı önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“İyi Parti olarak, medeniyet yolunda döşeyeceğiz taşların ana omurgası olan kadınlarımızın her şartta yanlarında ve savunucuları olacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz.

Yüce Allah Tevbe Suresi’nde “Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır” diye buyuruyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed “Sizin en hayırlınız kadınlarına iyi davranandır” diye öğütlüyor.

Kadim Türk töresinde ise kadının temel nitelikleri arasında annelik ve kahramanlık sıfatları ön plana çıkıyor. Ve kadim töremizde Ana Hakkı ile Tanrı Hakkı eş değer tutuluyor.

Yüzümüzü biraz geçmişimize dönüp Yaradılış Destanı’na baktığımızda kadın, kainatın yaratılmasına sebep olan ilham kaynağının ta kendisi olarak görülüyor.

Türk kültür tarihimizin bugün için bilinen ilk yazılı metinleri olan Orhun Yazıtları’nda ise Hatun’un da Kağan ile birlikte devlet yönetiminde söz sahibi olduğunu biliyoruz.

Yakın tarihimize baktığımızda ise Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına var olan tüm haklarını teslim ettiğini ve birçok Avrupa ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkını verdiğini görüyoruz.”

“KAMUOYUNA YANSIYAN TÜM DAVALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Bizler için kadın her şeyden önce anadır” diyen Öztürk, “Kadın toplumu şekillendiren temel omurgadır. Kadın ailedir, kadın gelecektir, kadın berekettir, kadın zenginliktir, Dede Korkut Hikayeleri’nde kadın evin direğidir, Manas Destanı’nda kadın evin namusudur, kurucusudur” ifadelerini kullandı.

İyi Parti olarak kadına karşı uygulanan her türlü şiddetin ve cinsiyetçi tutumun toptan karşısında olduklarını ve bu zihniyet ile sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade eden Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ayrıca kirli siyaset dili ile kadınlarımızın maneviyatı ve şahsiyetleri üzerinden siyasi rant elde etmek için çıkarılan sahte gündem tartışmalarının tamamını reddediyor, kadını kendi siyasi ikballerine alet etme çabası içinde olanları ve bu tartışmaları çıkaranları esefle kınıyoruz.

Kadınlarımızın “Ölmek istemiyorum”, evlatlarımızın ise “Anne lütfen ölme” çığlıkları içinde insanlığımızın tekrar tekrar yaralanmaması için kadın haklarının yılmaz savunucusu ve kamuoyuna yansıyan tüm davaların takipçisi olacağız.

İyi Parti ailesi olarak cinayetler sonucu hayatını kaybeden hiçbir kadınımızı unutmayacağız, unutturmayacağız. Kadınlarımızı koruma altına alacak kalıcı çözüm önerileri için gerekli çalışmaları yılmadan yürüteceğimizi buradan tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘’Tıbbi Cihaz sektörü, hayatta kalma mücadelesi veriyor!’’

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470