a

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri: Kapanma tehlikesiyle karşı karşıyayız

Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Ankara İl Örgütü yaptığı basın açıklaması ile yakıt, elektrik, kırtasiye ve gıda ürünlerine gelen zamlardan dolayı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Grup adına basın açıklamasını okuyan Özel Eğitim Dernekler Federasyonu Başkan vekili Sabahattin Yıldız, önlem alınmazsa 20 yıllık kazanımın heba olma riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ankara İl genelinde 250 kurum, yaklaşık 35 bin özel gereksinimli çocuğa, 3500 çalışan ve 750 servis aracı ile hizmet verdiklerinin altını çizen Yıldız, son dönemlerde akaryakıta gelen zamlarla birlikte maliyetlerin ikiye katlandığını ifade etti. Yıldız, “Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir” dedi.

“ÖZEL EĞİTİM HİZMETİNDEN YARARLANAN ÇOCUK SAYISI 35 BİNDEN 500 BİNE ÇIKTI”

Ankara İl genelinde faaliyet göstermekte olan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri olarak AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ettiklerini belirten Yıldız,  “Biz Ankara İl genelinde 250 kurum, yaklaşık 35 Bin özel gereksinimli çocuğa, 3500 çalışan ve 750 servis aracı ile hizmet vermekteyiz. Türkiye genelinde de 3150 kurum, 525.000 özel gereksinimli çocuğa, 52.000 çalışan ve 7.500 servis aracı ile hizmet veriyoruz. Geçen yirmi yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı gereği engelli bireyler kendilerini değerli hissetmişler ve destek görmüşlerdir. 2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 binlere ulaşmıştır” diye konuştu.

“SERVİS ÜCRETLERİMİZ KARŞILANMALI, ÜCRET İYİLEŞTİRMESİ YAPILMALI”

Son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığını söyleyen Yıldız, “Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin kurumlarımızca ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir. Özellikle son aylarda görülen akaryakıt zamları bu maliyetlerimizi daha da katlamakta, verilen eğitim ödenekleri sadece personel maaşlarını ve ulaşım hizmetimizi dahi karşılayamamaktadır. İçinde bulunduğumuz mevcut şartlarda bu soruna bir çözüm üretilemediği takdirde ülkemizin bu alandaki 20 yıllık kazanımları heba olma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Burada söz konusu olan, 2005 yılında engelli bireylere sunulan eğitim hakkının ekonomik koşullar sebebiyle kullanılamayacak hale gelmesi, ailelerimizin mağdur duruma düşmesi ve çalışanlarımızın işlerini kaybetme olasılığıdır. Bu tespitler ışığında taleplerimiz; servis ücretlerimizin karşılanması ve yasal hale getirilmesi, ücret iyileştirmelerimizin yapılmasıdır” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yedek oto parça fiyatlarına yüzde 300 zam!

HIZLI YORUM YAP