a

Özdağ; “Nihal Atsız’ın fikirleri iktidardadır

Ülkücü kimliğiyle bilinen ve PKK ile FETÖ başta olmak üzere terörle verilen mücadelede terör örgütlerinin çökertilmesinde kilit rol oynayan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, kaleme aldığı köşe yazısında Hüseyin Nihal Atsız’ı yazdı.
Türk İslam Ülküsünün önde gelen isimlerinden Şair-Yazar ve Tarihçi Hüseyin Nihal Atsız’ın Çanakkale Müdafaasının bugünkü nesiller tarafından idrâk edilmesinde birinci derecede rol sâhibi olduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Özdağ, enpolitik.com haber sitesinde kaleme aldığı “Recep Tayyip Erdoğan-H.Nihal Atsız” başlıklı yazısında Atsız’ın fikirlerinin iktidarda yaşadığını ifade etti. Özdağ yazısında, “Çanakkale şehitlikleri Lozan Antlaşmasının 129. Maddesi ile İngilizlerin insafına terk edilmiştir. İngiliz ve Fransızlar, Çanakkale’deki mezarlarını imar ederken bizim şehitliklerimiz ihmâl edildi. Nihal Atsız, 1932 yılında, Atsız Mecmuada, devletten bir heyetin Gülcemal Vapuru ile Çanakkale’ye gidip sahillerden bakarak güya şehitleri ziyâret etmesini eleştirdi. Çanakkale ziyaretinin gemiyle değil, İstanbul’dan yaya olarak yapılması ve bizzat harp alanının ve şehitliklerin gezilmesi gerektiğini; hatta o sene bunu yapmak istedikleri hâlde yapamadıklarını da ifade etti. Elbette Atsız’ın bu teklifi, Çanakkale şehitliklerine mesafeli duran rejimi rahatsız etti” ifadesinde bulundu.
ŞEHİTLERİMİZİ LAYIKIYLA ANABİLİYORSAK BUNDA ATSIZ’IN EMEĞİ VARDIR
Nihal Atsız ve 8 arkadaşının Atsız’ın yaptığı teklifin ertesi yılı Çanakkale’yi ziyaret yasağını delerek Ağustos başında şehitliğe gittiklerini kaydeden Özdağ, “Günlerce şehitlerimizi andılar. Yeni Zelanda Anıtı önünde kahrolan Atsız, Lozancıları da sert bir dille eleştirdi. Yolcuların hüznü ve öfkesi, şehitliği dolaştıkça artar. İngilizlerin mezarları ne kadar bakımlıysa bizim şehitliğimiz o kadar perişan ve sahipsizdir. İşgalciler için anıtlar dikilmiştir. Mehmet Çavuş’un mütevazi mezarını görünce ağlayan Atsız, Yeni Zelandalılar için dikilen abide için şöyle isyan eder: “Eğer siz Lozan’ın ne demek olduğunu anlamak istiyorsanız ve gözleriniz Lozan muahedesiyle tanıdığımız ecnebi mekteplerini görmüyorsa Çanakkale Savaşı’nın olduğu yerlere gidin… Abidelerini ve abidelerimizi görün. Türk yurdunun en kutlu parçasını İngiltere hâline sokan manzaraya bakın. O mukaddes topraklarda insanın içinde riya kalmıyor. O riyasız dakikada, hükmünüzü verin! Bu ziyaret, Çanakkale’ye ilgiyi artırarak her yıl artan sayıda ziyaretçinin şehitliklere gitmesine vesile oldu ve nihâyet millet tarafından Çanakkale Şehitleri Abidesi yapıldı. Bugün Çanakkale şehitlerini lâyıkıyla anabiliyorsak bunda en fazla Atsız’ın emeği vardır” dedi.
NİHAL ATSIZ KORKUSUZ BİR DAVA ADAMIYDI
Hüseyin Nihal Atsız’ın 70’lerde yazdığı Ruh Adam romanında, Çanakkale savaşı hakkında müthiş fikirler ortaya koyduğunu ifade eden Özdağ yazısına şöyle devam etti: “Atsız, ‘Çanakkale, erlerin; İstiklâl Harbi, subayların savaşıdır’ dedi. Evet, Çanakkale ne Mustafa Kemal’in zaferidir ne de bu fikre karşı çıkanların dediği gibi Enver Paşa’nın, Mehmetçiğin zaferidir. Savaş olmasaydı, O Mehmetler, 20. asrı Türk asrı yapacaklardı. Atsız çok yönlü bir yazardır. Şâirdir, romancıdır, tarihçidir. Korkusuz bir dava adamıdır. Bir yazısında, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in tek taraflı bir kadrolaşma faaliyetinde bulunması nedeni ile istifasını istemiştir. Bu kadar mert ve gözü karadır. Yufka yüreklilerle çetin yolların aşılmayacağına inanır. Bugün Hüseyin Nihal Atsız’ın fikirleri iktidardadır. Geç de olsa Atsız’ın hatırlanması bir kadirşinaslıktır.”

Güçlü ANADOLU

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ceylan: Depreme hazır değiliz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.