a

Örücü Arif: Dünyaya bir daha gelseydim örücü olurdum

Ankara Beypazarı Karaşar’da 1937 yılında doğduğunu söyeyen Örücü Arif Güngör, ‘mesleğinin aşığı olduğunu’ belirterek, dünyaya tekrar gelseydim ve bir meslek seçmek zorunda kalsaydım yine de örücülüğü seçerdim ifadelerini kullandı.

“ANAKARA’DAKİ ÖRÜCÜLERİN %95’İ BENİM YETİŞTİRDİĞİM ELEMANLARDIR”

1954 yılından beri örücülük yaptığını dile getiren Örücü Arif, “Ustam İstanbul’dan Ankara’ya gelen ünlü örücülerden Örücü Yusuf’tur. Örücü Yusuf’un yanında yetiştim. Kendisinin vefatından sonra ustalığı devraldım. Ankara’da ki örücülerin %95’i benim yetiştirdiğim elemanlardır. 1960 senesine kadar Ulus Şehir Çarşısı’nda görev yaptım. 1960’tan sonra da şuan hala çalıştığım Necatibey Caddesi’nde işlerimize devam ediyoruz” dedi.

“MESLEĞİMİZİ SEVİYORUZ”

Mesleğini sevdiklerini kaydeden Örücü Arif, “Yetiştirdiğim Hüseyin Özdilek ile 50 sene, Ali Rıza Dönmez ile ise 15 senedir beraber çalışıyoruz. Bu meslekte bulunanların %95’i benim çırağım ve aynı zamanda da akrabalarımdır” diye konuştu.

“ÖRÜCÜLÜK TASARRUFA YÖNELİK BİR MESLEKTİR”

Mesleklerinin bugün itibariyle gözden düşse de, hala geçerliliğini koruyan bir meslek  olduğunu belirten Güngör, “Çünkü giyim, kaliteli ya da kalitesiz muhakkak devam edecektir. Kaliteli giyinen şahısların örücülüğe muhakkak işi düşer. Örücülük tasarrufa yönelik bir meslektir. Diyelim ki 1500 liraya bir takım elbise aldınız. 50 liralık bir masraf ile bu elbisenin sakatını düzeltmekten kaçınmazsınız. 50 liralık bir masraf ile elbisedeki sakatı düzeltip yeni hala getiriyoruz. Yani sigara yanığı bulunan elbiseleri çok kolayca tamir ederek orjinal hale getirebiliyoruz. İnsanlar sigara yanığı bulunan elbiselerini çöpe atmak yerine 20-30 liraya bize getirip tamir ettirebiliyor. Giyimler devam ettiği sürece mesleğimiz de devam edecektir” şeklinde konuştu.

“MESLEĞİNİZİ SEVMEZSENİZ VERİMLİ OLAMAZSINIZ”

Örücülüğün kolay bir meslek olmadığını açıklayan Güngör, “Buna rağmen işimiz hoşumuza gidiyor. Hizmet etmek, bir hizmette bulunmak hoşumuza gidiyor. Mesleğimiz zor olmasına rağmen severek yapıyoruz. Hatta diyorum ki tekrar dünyaya gelirsem ve bir meslek seçmek zorunda kalırsam yine de örücülüğü seçerdim. Mesleğime aşığım. Bir mesleği severseniz verimli olursunuz, sevmezseniz verimli olamazsanız” dedi.

“BİRÇOK SİYASETÇİ VE BÜROKRATIN İŞİNİ YAPTIK, YAPIYORUZ”

Gündüz işyerinde, geceleri de rüyalarında çalıştıklarını söyleyen Güngör, “Gündüz yatığımız işleri gece bir süzgeçten geçiriyoruz. Celal Bayar’dan bu yana bakan ve bürokratların işlerini yaptık yapmaya devam ediyoruz. Herkesin bize işi düşüyor. En Yüksek tabakanın da en düşük tabakanında bize işi düşer. Her çeşit kumaşı örüyoruz” ifadelerini kullandı.

“MESAİSİ ÇOK OLAN BİR MESLEĞİMİZ VAR”

Mesaisi çok olan bir mesleğe sahip oldukları belirten Güngör, “Bu meslekte bir ya da iki saat çalışarak günlük yevmiyemi temin edeyim diyemezsiniz. Bizim mesleğimizde akşama kadar çalışmanız lazım. İşimiz ince iş olduğu için, yarım saaat çalıştığımızda yarım saatlik yevmiyemizin karşılığını alırız” açıklamasında bulundu.

(Güçlü ANADOLU / Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tekfen Filarmoni’den dev konser

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.