Önceliklerimiz

Yaşantımızda her zaman için önceliklerimizi iyi belirmemiz gerekir. Şimdi şöyle bir düşünün sizler hayatınızda ilk sıraya neyi koyuyorsunuz? Neler sizin için olmazsa olmazlarınız. Genelde herkes bu sıralamada sağlık der ama kimse sağlığının kıymetini bilmez. Hep elden gidince kıymete biner bazı şeyler.

Yaşantımızda her zaman için önceliklerimizi iyi belirmemiz gerekir. Şimdi şöyle bir düşünün sizler hayatınızda ilk sıraya neyi koyuyorsunuz? Neler sizin için olmazsa olmazlarınız. Genelde herkes bu sıralamada sağlık der ama kimse sağlığının kıymetini bilmez. Hep elden gidince kıymete biner bazı şeyler. Tabir i caizse iş işten geçtikten sonra.. Size internette rastladığım güzel bir örnek alıntı sunmak isterim.
“Bir gün bir Felsefe profesörü, elinde birkaç kutu olduğu halde derse gelir.
Ders başladığında, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir mayonez kavanozunu alır ve ağzına kadar tenis topları ile doldurur ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar. Öğrenciler hep birlikte kavanozun dolduğunu ifade ederler.
Bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurur ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da “evet” doldu derler. Profesör bu defa masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker.
Tabi ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar. Öğrenciler de koro halinde “evet” derler. Bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır. Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur.
Öğrenciler gülerler! Profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek “ben bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım” der.
Şöyle ki; Bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; aileniz, mutlu çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan şeylerdir. Diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur.
O çakıl taşları ise daha az önemli olan diğer şeylerdir : İşiniz, eviniz, arabanız vs. Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir. “Şayet kavanoza önce kum doldurursanız…” diye, anlatmaya devam eder. “çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına (yeterli) yer kalmaz. Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır
Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sağlığınıza dikkat edin. Eşinizle yemeğe çıkın. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin. Öncelikleri, sıralamayı iyi bilin.
Gerisi hep kumdur. Bu ara bir öğrenci sorar : “Peki, o iki fincan kahve nedir?” Profesör gülerek: “Bu soruyu bekliyordum. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar yer vardır!”

 

  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.418.472

  VAKA

  2.296.050

  İYİLEŞME

  24.789

  ÖLÜM

  122.422

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  98.274.494

  VAKA

  54.248.176

  İYİLEŞME

  2.109.474

  ÖLÜM

  44.026.318

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.