Önce düşün sonra söyle

Yazının başlığına göre çok ünlü atasözlerimizin olduğunu hepimiz biliyoruz. Önce düşün sonra söyle sözü bu sözlerin başında gelir. Günlük hayatımızda, arkadaş ortamlarında, iş görüşmelerinde, tartışma esnasında birbirimize bağırdığımız ve birbirimizin kalbini kırdığımız anılarımız olmuştur. Sırf bu tartışmalardan sonra da oldukça pişman olduğumuzu biliyoruz. Bu pişmanlığı yaşamamak için söyleyeceğimiz ve gerçekleştirmek istediğimiz eylem için iki kere düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum. Düşünmeden yapılan bir eylemin, kullanılan bir sözün neye mal olacağını ve telafisinin ne kadar zor olacağının farkında olmalıyız. Aksi taktirde hem kendimiz hem de karşımızdaki insanı mutsuz etmiş oluruz.

”Büyük bir hava meydanının bekleme salonunda, genç bir kadın uçağına binmek üzere bekliyordu. Uçağın hareketine saatler olduğu için zaman geçirmek için bir kitap ve bir paket küçük kurabiye satın aldı.

Dinlenmek ve kitabını okumak için vıp salonunda bir koltuğa yerleşti. Kurabiye paketinin durduğu sehpanın yanındaki koltuğa bir adam oturdu; dergisini açıp okumaya başladı.

Genç kadın ilk kurabiyesini aldı. Adam da bir tane aldı. Bayan çok rahatsız hissetti kendisini ve: Sinir bir şey! Havam da olsaydım bu cüretinden dolayı onu yumruklardım diye düşündü.

Bayan bir kurabiye alıyor, adam da bir tane alıyordu. Çıldıracak gibiydi bayan ama olay çıkarmak istemiyordu. Nihayet son kurabiye kalınca kadın ‘bu küstah adam şimdi ne yapacak’ diye düşündü. Adam son kurabiyeyi aldı; onu ikiye böldü ve bir parçayı kadına verdi

Aaaa! Bu kadarı da fazla! Çok öfkelenmişti şimdi! Kadın sinir içinde kitabını ve diğer şeylerini alıp bir fırtına gibi giriş salonuna oradan da uçağın içine yöneldi. Uçaktaki koltuğuna oturdu. Gözlüğünü almak için çantasını açtı. Ne görsün? Kurabiye paketi açılmamış olarak orada duruyordu. Çok utandı. Çok büyük bir yanlış yaptığını anladı. Kurabiyelerinin paketini açmadan çantasına koyduğunu unutmuştu.

Adam kendi kurabiyelerini, hiç sinirlenmeden, yüksünmeden kadınla paylaşmıştı, kadın kurabiyelerinin paylaşıldığını düşünerek çok sinirlenmişti. Ve şimdi bu durumu açıklama şansı yoktu. Özür dileme olanağı da kalmamıştı. Telafi edemeyeceğiniz dört durum vardır. Taş atıldıktan sonra!  Söz ağızdan çıktıktan sonra! Fırsat kaçtıktan sonra! Zaman geçtikten sonra!”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alım İlanı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
210.965

VAKA

191.883

İYİLEŞME

5.323

ÖLÜM

19.082

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
12.528.449

VAKA

6.907.072

İYİLEŞME

560.921

ÖLÜM

5.621.377

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.