a

Öktem: Avukat dolandırılıyor, vatandaş ne yapsın?

Ankara Barosu Avukatlarından Gülay Öktem, geçtiğimiz günlerde basında yer alan ‘Sahte avukat’ olayını ve adliyelerde yaşanan güvenlik zafiyetleri hakkında bilgi verdi. Ankara Adliyesi’nin taşınacağını hatırlatan Öktem, taşınma gerekçesi olarak güvenlik önlemlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi olarak gösterildiğini söyledi. Öktem, “Bir sahte avukat, gerçek avukatı dolandırıyor. Hukukun düştüğü hal içler açısı” dedi.

İstanbul’da Savcı Kiraz’ın şehit edilmesi olayından sonra Türkiye genelinde adliyelerde güvenlik önlemlerinin arttırdığını ifade eden Öktem, Ankara Adliyesi’nde yeni kapılar yapıldığını hatırlatarak, “Alınan önlemler uygulandığı pek söylenemez. Savcı Kiraz, olayından sonra sadece x ray cihazlarından çantamızı geçirmeye başladık. Tek değişiklik bu olduğunu söyleyebilirim” dedi. Güvenliğin bu denli önemsendiği adliyelerde, sahte avukatların giriş-çıkış yapmasının hayret verici olduğunu belirten Öktem, güvenlik önlemlerinin 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra ciddiye alınarak, uygulanmaya başladığını ifade etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YAKALATMADI

Sahte avukatın güvenlik önlemleri sayesinde ortaya çıkmadığına dikkat çeken Öktem, “Dolandırılan kişilerin şikayeti üzerine sahte avukat yakayı ele verdi. Güvenlik önlemlerine takılmadan, bu sahte avukat girip, çıkmış adliyeye. Bu durum, alınan önlemlerin yeterli ve ciddiye alınmadığının en büyük göstergesidir” diye konuştu. Öktem, ayrıca sahte avukatın denetimli serbestlikten faydalanarak serbest bırakıldığını da belirtti. Adliye girişlerinde baro kimliklerini okutarak giriş yaptıklarını anlatan Öktem, bazı adliyelerde adliye içindeki bölümlerden geçiş yaparken bora kimliği okutulduğunu söyledi. Sincan’da bulunan adliyenin dışında Ankara’da bu uygulamanın bulunmadığına dikkat çeken Öktem, “Ankara Adliyesi’nde elinizi kolunuzu sallayarak ağır cezaya, hukuk mahkemelerine veya diğer bölümlere geçiş yapabiliyorsunuz” dedi.

HUKUKÇU KUŞKUCU OLMALI

Sahte avukatın eşinin, bir süre önce hakim olduğunu hatırlatan Öktem, avukatlık, hakimlik, savcılık yapan kişilerin şüpheci, sorgulayan kişiler olması gerektiğini vurguladı. Toplumda normal bir vatandaş, biriyle evlendiğinde, evlenmek istediği kişinin 77 sülalesini araştırdığını ifade den Öktem, “Avukat olan bir kişi, hele ki şuan da hakim olmuş bir kişi nasıl olurda böyle bir hataya düşer. İnsanın aklı almıyor” ifadelerini kullandı.

PARA VERİP DİPLOMA ALIYORLAR

“Bir sahte avukat gerçek avukatları dolandırıyor” diyen Öktem, hukukun düştüğü içler açısı duruma dikkat çekerek, vakıf ve özel üniversitelerin hukuk fakültelerine eleştirilerde bulundu. Öktem, “Dolandırılan avukatlar, özel mi yada vakıf üniversitesi mezunumu tam bir bilgim yok. Ama vakıf ve özel üniversitelerinin bu durama düşmesinde büyük bir payı var. Bir taraftan bir öğrenci çalışıyor. Dereceye girerek hukuk fakültesini kazanıyor. Diğer taraftan maddi imkanı olan öğrenci parasını verip diploma satın alıyor. Sonuç olarak, sahte avukat gerçek avukatları dolandırıyor. Böyle bir tablo karşımıza çıkıyor. Avukat, hakim dolandırılıyorsa vatandaş ne yapsın?” dedi.

FETÖ DOLANDIRICILARINA KANMAYIN

Dolandırıcılığın çok popüler bir meslek haline geldiğini söyleyen Öktem, adliyelerde en çok görülen davaların sahtecilik, dolandırıcılık olduğunu belirti. Dolandırıcılara karşı uyarıda bulunan Öktem, şu şekilde konuştu “Ne emniyet ne de adliye çalışanı, vatandaştan para istemez. Bazen kolluk kuvvetleri yada adliyeden aranabilirsiniz. Sizi aradıklarında; duruşmanızı hatırlatırlar, ifadeye çağırırlar. Başka bir şey için aramazlar. Para kesinlikle istemezler.” Şimdilerde gündemde olan FETÖ kullanılarak vatandaşların dolandırıla bilineceğine dikkat çeken Öktem, bu duruma karşıda da dikkatli olunması gerektiği çağırısında bulundu.

BAROLARDAN SORGULATIN

Sahte avukatlara karşıda uyarıda bulunan Öktem, “Artık bir avukatın sahtemi gerçek mi olduğunu öğrenmek çok kolay. Avukat olduğunu söyleyen kişi hangi ilin barosuna kayıtlı ise o ilin barosunun internet sitesine girerek, avukatın isim ve soyadından sorgulama yapabiliyorsunuz. Baronun sayfasından çıkmaz ise Türkiye Barolar Birliği’nin internet sayfasından aynı işlemi yapabiliyorsunuz. Şayet başka avukatın adını kullanarak sahtecilik yapıyorsa, yine barodan telefon numarasına ulaşarak arayıp teyit edebilirler” dedi.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Nilüfer
    2 sene önce
    0 0

    Avukatlarin dolandırıldığını söyleyecek en son kişi bu kadındır. Çünkü ben onun tarafından dolandırıldim. Sahtekar ahlaksiz bir kadın. Yıllar once onu barolar birliğine şikayet de ettim. Kayıtlarla sahtekarlığı ve dolandırıcılığı sabittir.

Sıradaki haber:

Sezer: Koalisyonlardan korkamamak gerekiyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.