a

“Öğretmene uzanan eller kahrolsun!”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Muğla’nın Milas ilçesinde bir ortaokulda görev yapan beden eğitimi öğretmeni İlknur Keskin’in öğrencilerine canlı ders verdiği sırada, kapıyı çalarak içeri giren bir grubun saldırısına uğramasına tepki gösterdi.

 “Bir kadın öğretmenimize, annesine, eşine ve hatta çocuklarına kalabalık bir grupla yaralayıcı silahlarla saldıran bu insan görünümlü bu yaratıkların en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz” diye konuşan Geylan, MEB’in bu olayla ilgili hukuki süreci yakından takip etmesini ve eğitim çalışanlarına şiddeti önleyecek yasal düzenlemeleri artık hayata geçirilmesi için adım atmasını beklediklerini belirtti.  

Türk Eğitim-Sen olarak eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeren bir yasa teklifi hazırladıklarını ifade eden Geylan şöyle konuştu:

“Yasa teklifi ise Iğdır Milletvekili Sayın Yaşar Karadağ tarafından TBMM Başkanlığı’na iletildi. Yasa teklifinin tüm siyasi partilerin desteği ile TBMM’de görüşülüp, kabul edilmesini istiyoruz. Aksi takdirde eğitim çalışanlarına yönelik şiddetinin önüne geçilemeyecek. Bu ülkenin gelişmesinin lokomotifi olan eğitim çalışanlarımızı koruyamazsak, eğitimcilere şiddet uygulayanlar hakkında caydırıcı müeyyideler getirmezsek, suç işleyenin yanına kar kalmaya devam ederse, eğitim alanında şiddetin önüne geçemez, hedeflediğimiz noktaya hiçbir zaman ulaşamayız.”

Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Canlı ders yaptığı esnada öğretmenimize ve ailesine saldıran mahluklara soruyorum: Nasıl bir türsünüz?

Bu toplum, Hz. Ali’nin sözüyle, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” anlayışının hakim olduğu bir medeniyetin mirasçısıdır. Bir kadın öğretmenimize, annesine, eşine ve hatta çocuklarına kalabalık bir grupla yaralayıcı silahlarla saldıran bu insan görünümlü bu yaratıklar en ağır cezaya çarptırılmalılar ki, bundan sonra benzeri arsızlıklara ibret olsun.

Ayrıca Milas’lı vatandaşlarımızın da öğretmenimize sahip çıkacağını ve öğretmene uzanan bu kirli ellere karşı yek vücut tavır alacağına yürekten inanıyorum. Öte yandan MEB’in bu olayla ilgili hukuki süreci yakından takip etmesini ve eğitim çalışanlarına şiddeti önleyecek yasal düzenlemeleri artık hayata geçirilmesi için adım atmasını bekliyoruz.

Şunu da belirtmek isterim ki; hatırlanacağı üzere Türk Eğitim-Sen olarak eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeren bir yasa teklifi hazırlamış ve bu teklif Iğdır Milletvekili Sayın Yaşar Karadağ tarafından TBMM Başkanlığı’na iletilmişti. Bu noktada talebimiz daha fazla zaman kaybedilmeden yasa teklifinin tüm siyasi partilerin desteği ile TBMM’de görüşülüp, kabul edilmesidir. Aksi taktirde eğitim çalışanlarına yönelik şiddetinin önüne geçilemez.”

(Eren GÜVENDİK)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.