a

Muhtarlık kurumu kaldırılsın

Türkiye’de bulunan 53 bin muhtardan olan Didim Hisar Mahallesi Muhtarı Bahri Aşık, muhtarlık kurumunun miadını doldurduğu için kapatılması gerektiğini söyledi. Muhtarlıkta halledilen belge işlerinin e-devlet üzerinden alınabildiğine dikkat çeken Aşık, “Muhtarlıkların yapabileceği pek bir iş kalmadı. Muhtarlıklar, artık evinde bulunmayan vatandaşların evraklarının bırakıldığı kurum haline geldi. Biz muhtarlar da gelen vatandaşlara bu evrakları veriyoruz daha doğrusu postalcılık yapıyoruz”dedi. 

Muhtarlık yaptığı süre boyunca birçok sosyal hizmete imza attığını söyleyen Aşık, “Çıktığım kanallarda destek çağrısında bulunarak 2 kanserli kızı toplanan paralarla tedavi edilmesini sağladım. Ayrıca 11 ulusal kanalın vericilerini tanesi 2800 USD’dan olmak üzere ilçeye yayın vermesini gerçekleştirdim. Hisar Mahallesi okul binasını restore ettirdim. Her yıl Ulusal Egemenlik 23 Nisan Çocuk Bayramında çocuklara uçurtma dağıttımı yapıyorum. Engelliler için 10 bin mavi kapak toplayıp gerekli yerlere verdim” şeklinde konuştu. 

Sizi tanıyabilir miyiz, biraz kendinizden bahseder misiniz? 

1946 yılında Didim’de Doğdum Dedelerimiz 1924 yılında Selanik’ten geldiler. 1983 yılından beri Didim Hisar Mahallesi Muhtarlığını yapmaktayım.

“BİRÇOK SOSYAL HİZMETE İMZA ATTIM”

Kaç dönemdir Hisar Mahallesi muhtarlığı görevini yürütüyorsunuz, bu süre zarfında ne gibi çalışmalar yaptınız?

Hisar Mahallesi Okul binasını restore ettirdim. Çocukların eğitim ve öğretimi rahat görmesini sağladım. Bu çalışmamdan dolayı Başbakan Süleyman Demirel’den üstün başarı ve onur belgesi aldım. Mesleğim elektronik ustası olduğundan Didim’e Didim televizyon kanalı kurdum. Bu kanal hastaların şifa kaynağı oldu. Televizyon kanalında hasta olanlar için bankada hesap açtırıp televizyonda reklam yapıp  para toplanmasını sağladım. 2 Kanserli kızı toplanan paralarla tedavi edilmesini sağladım. Ayrıca 11 ulusal kanalın vericilerini tanesi 2800 USD’dan olmak üzere ilçeye yayın vermesini sağladım. Her yıl Ulusal Egemenlik 23 Nisan Çocuk Bayramında çocuklara uçurtma dağıttımı yaptım. Engelliler için 10 bin mavi kapak toplayıp gerekli yerlere ilettim. 

Mahallenizin nüfusu ne kadar, mahallenin en temel sorunları nelerdir?  

Mahallenin şu anda kayıtlı olan nüfusu 6.524, bunların 3114’ü erkek 3210’u kadın Mahallemin en büyük sorunu alt yapı sorunudur. Yani kanalizasyon, yol ve çocuk parkı.

Hisar Mahallesi turizm açısında ne gibi bir değere sahip, hangi turistik yapılar bu bölgede mevcut? 

Hisar Mahallesi’nde, Tarihi Didim Apollon Mabedi bulunmakta olup, bu tarihi eseri dünyanın ve Türkiye’nin  her yerinden gelip ziyaret etmektedirler.

Bir buçuk yıldır süren pandemi muhtarların çalışmalarına ne gibi etkilerde bulundu?

Ben çalışmayı hizmet etmeyi sevdiğimden beni hiç etkilemedi. 90 yaş ve üzerinde bulunan yaşlıların evlerini sağlık ekiplerine gösterdik ve aşılarının yapılmasını sağladık  

“MUHTARLAR POSTACILIK YAPMAYA BAŞLADI”

Sizce muhtarların ne gibi sorunları ve talepleri var?

Muhtarlık işi  e-devlet üzerinden yürütüldüğünden, vatandaşlar belgelerini e-devlet üzerinden aldığı için  muhtarlık kurumuna gerek kalmadı. Muhtarların yaptığı bir işte kalmadı. Postacılar, artık evinde bulunmayan vatandaşların evraklarını muhtarlıklara bırakıyor. Biz muhtarlar gelen vatandaşlara bu evrakları veriyoruz dağa doğrusu postacılık yapıyoruz diyebilirim. 

İktidar ve muhalefet liderlerinin son dönemde muhtarları görüşmesini ve onların sorunlarını dinlemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Yukarıda belirttiğim gibi muhalefetin ve İktidarın yerinde olsam muhtarlıkları kapatır. Muhtarın çalışmadan hak etmeden aldığı aylıkların parasıyla emekli aylıklarını arttırırım. Birçok muhtar arkadaşım buna kızabilir ama bu benim görüşüm. 

Son olarak Hisar Mahallesi sakinlerine vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Sadedce Hisar Mahallesi halkına değil, tüm Didim halkına sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. 

Haber: Kadir Gürhan

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP