Modern çağın çıkmazı

Modern insanın en büyük problemi nedir sorusuyla karşılaştım geçenlerde. Şöyle bir düşününce en büyük problemlerimizden birinin ‘vakitsizlik’ ve ‘tepkisizlik’ olduğu kanısına vardım. Sanki kurulmuş, sistemsel bir hale getirilmiş robotlar haline büründük. Uyu, uyan, hazırlan ve devamlı bir yerlere yetiş. Ne demiş şair Özdemir Asaf, ‘’Yaşamak değil, beni bu telaş öldürecek’’… Başka bir yazısında da şöyle diyor, ‘’Ben hep kendime çıkan bir yokuştum. Yokuşun başında bir düşman vardı. Onu vurmaya gittim, kendimle vuruştum.” Yani aslında modern insanın kendisidir en büyük problemi. Günümüz insanlarının tahammülsüz ve bir o kadar da gergin olmasının en büyük sebeplerinden biri. Yarış halinde olduğumuz, sonunu bilmediğimiz, kestiremediğimiz bir yolda yanımıza, sağımıza, solumuza bakmadan geçip gittiğimiz o bireysel dünyamız… Sabahları ve akşamları toplu taşımayı kullananlar iyi bilir, gerginlik ta o zaman başlar. Korna sesleri, kilit bir trafik, gergin ve mutsuz suratlar. Sabah işe yetişme akşamsa eve bir an evvel kendini atma telaşı..

Geçenlerde internette denk geldiğim bir yazıda modern insanın en büyük imtihanı kendisidir diyordu. ‘’Kaçtığı şeylere koşarak yaklaşır, eleştirdiği şeylere dönüşür. Olmadığı şeyler olabilmek için zamanını deri değiştirmekle tüketir. Aynaya baktığında ise gördüğü kocaman bir belirsizliktir’’ ne kadar da doğru..

Doyumsuzluk da cabası … İhtiyacından fazla tüketme isteği ve sonucunda da tüketirken tükenmek..  Ne kadar çok şeye sahip olursak, o kadar çok mutlu oluruz’ düşüncesi. .Ne yazık ki  bu düşüncenin bizleri zamanla mutsuzluğa sürüklediğini fark edemeyiz. Aslında insanların kendilerine yeni bir kimlik alma ihtiyaçlarından kaynaklanan bir tüketim çılgınlığı bu.. Eskinin maymun iştahlılık kavramı isim değiştirdi, “çabuk tüketen” oldu artık. Ama çok net yanılıyoruz. Tüketmiyorsun, zamanla tükeniyorsun..

Modern insanın en büyük problemi nedir sorusunu iyice düşünmek gerek.. Eminim ki her gün yeni bir sorun karşımıza çıkacak. Bu problem neyse artık; çözümü de, çağın en büyük buluşu olacaktır…

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
95.091.565

VAKA

52.363.203

İYİLEŞME

2.031.948

ÖLÜM

42.728.362

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.