a

Mimarlar Odası: İhraç kararı siyasidir

Haber: Kadir GÜRHAN

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Yapı-Yol Sen ve TMMOB bileşenleri İller Bankası memurluğuna son verilen Ali Atakan için destek açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına birçok sendika ve oda temsilcisi katıldı.  Yapılan basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ali Atakan’ın savunması alınmadan sürgün edildiğini ve daha sonra banka memurluğundan alındığını söyledi. Kararın çok hızlı bir şekilde alındığına dikkat çeken Candan, “Alınan kararın örneği cumhuriyet tarihinde yok. Karar bu yüzden siyasidir. Kararın yargıdan dönmesini bekliyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve TMMOB bileşenleri, İller Bankası binasının inşaat halinde olduğunu, memurların sağlıksız ve tehlikeli koşullarda çalışmaya devam ettiğini görüntülemesinin ardından önce Diyarbakır’a sürgün edilen daha sonra İller Bankası memurluğundan çıkarılan Ali Atakan’a destek açıklaması gerçekleştirdi.

İller Bankası ile ilgili belgeleri kendisinin CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ile paylaştığını söyleyen Candan, “Konuşmaları yönetim kurulu üyelerimiz yaptı. Bunun üzerine Ali Atakan’ın savunmasını istediler. Bunun üzerine hem Murat Emir’in basına yaptığı açıklamalar ve soru önergeleri üzerinden hem de bizim konuya tepki göstermemizden kaynaklı savunmasını istediler. Siz ‘Bankayı siyasi tartışmaların ortasına atıyorsunuz, küçük düşürüyorsunuz, şanını şöhretini yok ediyorsunuz’ yaklaşımıyla. Sürgüne dair yürütmeyi durdurma davası açıldı. Bu olayın bir siyasi karar olduğu çok açık ve net. Çünkü iktidar artık çözülme aşamasına girdiğinde her alana saldırarak bu alanlarda gerçekten bir baskı yaklaşımıyla toplumu sindirmeye çalışıyor. Bunun üzerine ana muhalefet başkanının kamuya ve bürokratlara çağrı yaptığını da hatırlatmak istiyorum. Bu durum Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi üzerinden ‘Karşı çıktığınız, hakkınızı aradığınız andan itibaren neler yapılacağını görün’ diye topluma bir mesaj. Devletin orada gizli bir sırrını açıklamıyorsunuz orası bir kamu binası. İnsanlar orada çalışmak zorunda. Görüyorsunuz zaten inşaat halinde çalışılmaz. Biz de kararın yargıdan döneceğini umuyoruz. Karar yargıdan dönmezse başka bir kıyıma neden olur. Bu kıyım da döner kendilerini bulur” diye konuştu.

“KARARIN GERİ DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Atakan’ın memurluktan çıkarılmasına tepki gösteren Yapı Yol Sendikası Ankara Şube Başkanı Hasan Akbaba ise, “Ali arkadaşımızı tamamen terörize ediyorlar. Diyorlar ki ‘Sen siyasi ideolojik faaliyetlerde bulunarak bu kurumun itibarını zedeliyorsun, burada huzursuzluk yaratıyorsun.’ Bu açıklamaların hepsini odalar ve sendika olarak biz yaptık. Bunu kişilere mal edemezsiniz. Ali Atakan’ın geçmişte ne suçu var? Olumsuz bir işin altına imza mı attı? Yolsuzluk mu yaptı? Bir şey söylemiyorlar. ‘Oda ve sendika bünyesinde bulunmak suç’ diyorlar. Hukuksuzluk yapıyorlar. Bugünden itibaren bir hukuk sürecini başlattık. Geri döneceğine inanıyorum” dedi.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür ise, “İktidarın memurların üzerinde işini ve ekmeğini bir tehdit unsuruna dönüştürmesi kadar bir kötülük olamaz. Devlet memurluğundan atmak bu kadar kolay değil. Halkın sağlığını ve tarihini yok eden uygulamalar bizim alanımızda. Buna yönelik halkımızın yararına olan bütün faaliyetler yok edilmeye çalışılıyor. İnanıyorum ki geri dönecektir” diye konuştu.

“KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞANLARIN ÜYELİKLERİ ARAŞTIRILIP ÖNLERİNE ENGEL KONULUYOR”

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Başkanı Bülent Tatlı, İller Bankası’ndan Ali Atakan’ın memurluktan çıkarılması üzerine yapılan açıklamasına dair, “Bilinmeyen bir dille algılanması zor bir metin. Düzeysiz, saçma sapan ve gereksiz bir metin. TMMOB bağlı odaları ve yöneticileri ile her daim kamu yararı ilkesi çerçevesinde bu ülkenin kaynaklarını, doğal varlıklarını, ağaçlarını korumak için bütün mücadelelerini sürdürecektir. Bu konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

 ‘BANKAMIZIN HUZURU BOZULDU’

İller Bankası tarafından ifadesi alınan memur Ali Atakan’a dair kayıtlara geçen disiplin kurulu belgesinde şu ifadeler kullanıldı: “İlgilinin yazılı beyanlarında disiplin cezası gerektiren eylemleri işlemediğine dair inandırıcı ve gerçeğe uygun herhangi bir hususa rastlanmamış, hadiselerin gerçekleşme şekli, ilgili somut belgeler, anılan ifade ve ekli işlem dosyasında yer alan deliller bankamız insan kaynakları yönetmeliği hükümleri çerçevesinde incelenerek Ali Atakan’ın Bankamız İnsan Kaynakları Yönetmeliği’nin 71. maddesinin birinci fıkrasının ‘İşten Çıkarma Cezası’ başlıklı d-1 bendinde belirtilmiş olan ‘İdeolojik veya siyasi amaçlarla Bankamızın huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak’ hükmü gereğince işten çıkarılma cezası ile cezalandırılmasının gerektiği değerlendirilmiştir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kırıkkale’de işçi servisi devrildi: 15 yaralı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.