a

MHP ve HDP, ‘Haydar dengesi’nde anlaştı

TBMM’de MHP ve HDP arasındaki Haydar dengesi kuruldu. Meclis Genel Kurulu’nda anayasa görüşmeleri protesto ve kavgalara sahne olmaya devam ediyor. Gergin geçen görüşmeler de kavgaların yanı sıra ilgi çekici diyaloglar da yaşanıyor.

Genel kurul salonunda MHP ve HDP gruplarının yan yana olmasına rağmen, iki parti üyelerinin bir birleriyle diyalogları ise hemen hemen hiç yok. Meclis genel kurulunda iki parti arasında nadir yaşanan diyaloglardan biri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım arasında geçti. Sohbetin konusu ise HDP’li Yıldırım’ın kürsüde anlattığı Said-i Nursi hikayesi oldu.

TBMM genel kurulunda gergin geçen anayasa değişikliği görüşmelerine rağmen, kürsüye çıkan ve sakin tavırlarla konuşma yapan HPD’li Kadri Yıldırım’ın Said-i Nursi hikayesi, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de ilgisini çekti.

DOĞRUSU HAYDAR’DIR
Yıldırım’ın Hikayesinde, devlet algısını kutsal gören “Haydar ağacı”lara, devleti yerden yere vuran “Haydo”lara ve eğriye eğri doğruya doğru diyen “Haydarlara” değindi. Yıldırım şöyle konuştu: “Said-i Nursi Doğu ve Güneydoğu’da Kürt aşiretleriyle görüşürken o sırada yine devlet ve hükümetle ilgili bazı problemler var ve Kürt aşiretleri temsilcileri şunu söylüyor Said-i Nursi’ye: “Seyda, kimileri devlete ve hükümete ‘Haydar ağa’ diyor, kimisi de ‘Haydo’ diyor. Ne yapalım?” O da diyor ki: “‘Haydar ağa’ da yanlış ‘Haydo’ da yanlış. Doğrusu ‘Haydar’dır.” Şimdi, tabii, bu bir ifrat ve tefrit meselesidir. Birkaç gündür izliyorum hatipleri, özellikle bu Ermeni meselesinde, Kürt meselesinde bugün de hatipler konuştular. Sayın Akçay konuştu, Öbürleri konuştu baktım, bunların bir kısmında sadece ‘Haydo’ var, bir kısmında ‘Haydar ağa’ var, çok azında da ‘Haydar’ı gördüm.” diye konuştu. Konuşmasından sonra yerine oturan Kadri Yıldırım’a, MHP sıralarında oturan Bahçeli samimi bir tavırla konuşmaya başladı. Genel kurul arasında muhalefet kulisine çıkan Yıldırım’a Bahçeli ile arasındaki diyalog soruldu.

MHP VE HDP ARASINDA HAYDAR DENGESİ
HDP’li Kadri Yıldırım, Bahçeli’nin kendisinden kürsüde yaptığım Said-i Nursi hikayesinde geçen ‘Haydar’ hikayesini tekrar anlatmasını rica ettiğini söyledi. Ayrıca kendisinin “Haydar dengesini yakalamak lazım” sözlerine Bahçeli’nin de katıldığını söyledi.

İKİ PARTİ ARASINDA DİYALOG YOK AMA OLMALI
İki parti arasında diyalogların şimdiye kadar olmayışının hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Ben de bu diyalogdan memnun kaldım, aramızda diyalog yok ama olmalı” şeklinde değerlendirdi.

Cengiz ALDEMİR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Milliyetçiliği ayaklar altına alanlara ‘evet’ demeyeceğiz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.