a

Metaverse’de arsa alımı yaygınlaşıyor!

Haber: Kadir Gürhan

Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) ‘Toplumda Metaverse Algısı: Sosyal Etki’ araştırmasının sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. Metaverse ile ilgli merak edilen birçok soruya cevap aranan toplantıda hedef kitlenin gençler olduğuna vurgu yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan AIPA kurucusu Zefer Küçükşabanoğlu, Z kuşağının Metaverse üzerinden yüzde 6,1 oranında arsa aldığına dikkat çekti.

12 ilde 1356 katılımcı ile gerçekleştirilen ve toplumun metaverse konusu hakkında bilgi seviyesini, görüşlerini ve algısının ölçümlendiği araştırmanın sonuçlarını paylaşan Küçükşabanoğlu, araştırmaya katılanların %58.1’inin Metaverse kavramını duyduğunu belirtirken, bu kitlenin de sadece %17’sinin konu hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Devletin Meteverse’de olmasını istiyor musunuz? Sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 29,2’sinin hayır dediğini ifade eden Küçükşabanoğlu, katılımcıların yüzde 41,1’inin ise, devletin bu alanda olmasını istediklerini çünkü kendilerinin korku ve kaygılarını ancak devletin kontrol mekanizması ile giderebileceklerini düşündüklerini ifade etti. Volkan AIPA Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Kılıç ise, yaptığı sunum ile katılımcıları Meteverse konusunda bilgilendirdi.

AIPA Kurucusu Zafer Küçükşabanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Kılıç

TOPLUMUN %17’Sİ METAVERSE HAKKINDA BİLGİYE SAHİP

Kuantum Araştırma tarafından 12 ilde 1356 katılımcı ile gerçekleştirilen ve toplumun metaverse konusu hakkında bilgi seviyesini, görüşlerini ve algısının ölçümlendiği araştırmada, katılımcıların %58.1’i metaverse kavramını duyduğunu belirtirken, bu kitlenin sadece %17’sinin bilgi sahibi olduğunu söyledi. Kasım 2021 ölçümlerinde metaverse kavramını duyduğunu belirtenlerin oranı %40.1 iken, 5 aylık kısa bir zaman geçmesine rağmen bu oran %18’lik artış ile %58.1’e, Ankara ve İstanbul gibi büyük illerde ise bu oran %65’e kadar çıkmaktadır.

METAVERSE’Ü DUYANLARIN %6,1’İ ARAZİ SATIN ALDIĞINI BELİRTİYOR

Metaverse kavramını duyduğunu belirten %58’1’lik kitlenin %6.1’inin metaverse’de arazi satın aldığına dikkati çeken ve arazi satın alma eğiliminin erkeklerde ve özellikle de Z kuşağında artış gösterdiğini belirten Küçükşabanoğlu, ‘’metaverse kavramının duyulması ve bilinmesinin artmasıyla birlikte arazi satın alma ve benzeri davranışların da artış eğilimi gösterecek.’’ İfadesi kullandı. Küçükşabanoğlu, metaverse’ü duyduğunu belirten bireylerin %12’sinin metaverse deneyimi yaşadığını ve bu deneyimlerin başında oyun, arazi satın alma, alışveriş ve konser ve benzeri etkinlikleri gerçekleştirmek için deneyimlediğini belirtti. Küçükşabanoğlu, Metaverse deneyimi yaşamada erkeklerin ve özellikle de Z kuşağının başı çektiğinin görüldüğünün altını çizdi. Metaverse deneyimi yaşamayı düşünenlerin oranının %63.9 oran ile yüksek bir dilimde olduğunu ifade eden Küçükşabanoğlu, özellikle gençlerin metaverse’ü deneyimlemek istediğini, lakin ekonomik şartlardan dolayı deneyimleyemediğini ifade etti.

TOPLUM KENDİNİ METAVERSE’E HAZIR HİSSETMİYOR

Araştırmaya göre, “Metaverse’e ne derece hazırız?” sorusuna sadece %15.2’lik kitle hazır olduğunu belirtiyor. Z kuşağında bu oranın %13.3’e düşmesi, metaverse’ü en fazla deneyimleyen Z kuşağının konuya temkinli yaklaştığını gösteriyor.

TOPLUM DEVLETİN METAVERSE’DE OLMASINI İSTİYOR

Araştırmada, kendini metaverse’de güvende hissedeceğini belirtenlerin oranı %18.8’de kalırken, katılımcıların %41.1’inin devletin metaverse’de olması gerektiğini ifade etmesi ve bu

iki sonuç arasında yüksek ilişkisi olmasının toplum nezdinde, devletin metaverse’de bir ‘’Güven’’ unsuru olarak yer almasına en büyük işarettir. Güvende hissetme seviyesi kadınlarda %15.1’e düşerken, devletin metaverse’de olması gerektiğini düşünen kadınların oranı %45.7’ye çıkmaktadır. Bu sonuca göre, kadınların fiziksel dünyadaki hem kendileri hem de çocukları için duydukları kaygılarının, sanal dünyada da devam ettiği gözlemleniyor. Kadınlar bu kaygılarını gidermek için ise devletin bir kanun koyucu olarak metaverse’de yer alması gerektiğini ve gerekliği kontrol ve denetimleri sağlaması gerektiğini belirttiğini ifade etti.

METAVERSE HEYECAN VERİCİ OLDUĞU KADAR KAYGI VERİCİ

Metaverse’ün en büyük faydalarının toplum nezninde finansal yetersizliklerden ötürü fiziki Dünya’da gerçekleştirilemeyen seyahat, konser, maç izleme gibi aktivitelerin rahatlıkla yapılabilmesi, zamandan tasarruf sağlaması, eğitim sisteminin güçlenmesi ve iş hayatında ki tehlikeli iş kollarının simülasyonlar aracılığı ile tehlikelerden arındırılması gelirken, metaverse’ün en büyük tehlikelerinin yani toplumun metaverse hakkında en büyük kaygılarının ise siber dolandırıcılığın artması, gerçek hayattan kopma, sanal ve gerçeğin karıştırılması ve elde edilen sosyal verilerin etik dışı kullanımı olarak sıralanıyor. Toplum bu kaygıların giderilmesi için devletin bu süreçlerdeki yerinin gerekliliğine dikkat çekiyor.

“METAVERSE EKONOMİSİNİN 2030 YILI İÇİN BEKLENTİSİ YAKLAŞIK 13 TRİLYON DOLAR”

Küçükşabanoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dijital dönüşümün hız kazandığı günümüz dünyasında metaverse kavramının eğitimde, ekonomiye, kültürden, sağlığa kadar her alanda büyük bir etki alanının olacağı bekleniyor. Araştırmadan da görüleceği üzere toplumumuz metaverse hakkında bilgi sahibi değil. Tarihteki 4 büyük devrime baktığımız zaman, 1. sanayi devriminin itici gücü buhar, 2. sanayi devriminin itici gücü elektrik, 3. sanayi devriminin itici gücü bilgisayar, 4. sanayi devriminin de itici gücünün yapay zeka ve metaverse kavramları olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz ilk 3 sanayi devriminde ne yazık ki, geride kalarak, ekonomik, sosyal, kültürel birçok gelişmelerden de uzak kalmış oldu. Günümüzde metaverse teknoloji alanında sıralamalarının farklı olmasına rağmen, tüm ülkelerin aynı ligde olduğunu, bu ligde de başarılı olmamız için toplumumuzda metaverse kavramı hakkında farkındalığın yaratılması, bilgi birikimlerinin arttırılması için politikalar üretilmesi gerekiyor. Metaverse ekonomisinin 2030 yılına kadar yaklaşık 13 Trilyon Dolarlık ekonomik hacime sahip olacağı öngörülmektedir. Ülkemizin de ilk 10 ekonomiye girme hedefi var. Bu hedefi metaverse’de atacağımız girişimlerle gerçekleştirebiliriz. Bu konuda araştırma sonuçlarından da görüleceği üzere, devletimizin Metaverse’de kesinlikle etkin olması ve gerekli regülasyonları sağlaması gerekliliğini görüyoruz. AIPA olarak hedefimiz Türkiye’de yapay zekâ ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yürütmek, toplumda yapay zekâ konusuna dair farkındalık yaratmak, yapay zekâ alanındaki yanlış bilgilenmenin giderilmesi yoluyla bireysel becerilerin kazanılmasına destek olmaktır. Türkiye’nin parlak bir yapay zekâ geleceğine sahip olması için politikalar üretmek, politika üretim süreçlerine katkı vermek ve karar alıcılara etki etmek temel görevimiz. Yapay zekanın gelişiminde katalizör etkisi yaratacak olan metaverse teknolojisi konusunda da farkındalık yaratmaya ve politikalar üretmeye devam edeceğiz.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Enflasyon rakamları açıklandı!

HIZLI YORUM YAP