a

Marketlerdeki et fiyatları cep yakıyor

Et fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Et ve Süt Kurumu ve kasaplarda kırmızı et 38 liradan satılırken, bu fiyatlar manketler de 45 liranın üstüne çıkıyor. Üreticiden rafa çıkıncaya kadar fiyatlar katlanıyor. Markette 1 kilo bonfile 80, pirzola ise 60 lirayı buluyor. En pahalı kıymayı İstanbullular yerken, en pahalı kuşbaşı eti de Ankaralılar yiyor.

Gıda fiyatları tüketiciyi vuruyor. Enflasyonu artıran kalemlerin başında gıda gelirken, özellikle fahiş kırmızı et fiyatları dikkat çekiyor. Et ve Süt Kurumu kırmızı et ve tavuk fiyatları marketlere göre 5 ila 10 liradan satışa sunuluyor. Marketlerde satılan bonfilenin kilosu ise 80 lirayı buluyor. Üretici tüketici arasındaki fiyat farkı ette de kendini gösteriyor. Kesim fiyatı 40 lira olan dana bonfile, markette 2 katı fiyata tüketicinin karşısına çıkıyor. Yine üretici kazanamıyor, aracılar ve marketler kasalarını doldurmaya devam ediyor. Pahalılıkta ilk sırayı alan dana bonfileyi, kilosu 67 lira olan kuzu bonfile takip ediyor. Dana pirzola 60, kuzu pirzola 57, kuzu kuşbaşı da 52 lira olan kilo fiyatıyla cep yakıyor.
EN PAHALI KIYMAYI İSTANBULLULAR YİYOR
İstatistiklere göre, tavan fiyatı 32 lira olarak belirlenen dana kıymanın kilogram fiyatı kentlerde 40 ile 45 lira arasında değişiyor. Kıyma fiyatının en yüksek tespit edildiği il İstanbul ve Balıkesir olurken, en düşük fiyatlar ise 32 lira ile Kayseri, Van, Şanlıurfa, Mardin, Erzurum ve Ardahan’da görüldü. Dana kuşbaşı etin kilogram fiyatları da iller arasında yaklaşık 10 lira fark ile dikkati çekti. Tavan fiyatı 34 lira olarak açıklanan dana kuşbaşı et, illerdeki kasaplarda 32 – 42 liradan satılıyor.
EN PAHALI KUŞBAŞI ETİ ANKARALILAR YİYOR
İller arasında kuşbaşı et fiyatında da ilk sırayı 42 lira ile İstanbul ve Balıkesir aldı. Kuşbaşı et, Ankara’da 38 lira, İzmir’de 37 lira, Edirne, Bolu, Gaziantep, Antalya’da 40 liradan vatandaşa sunuluyor.Tavan fiyatı yağlı ve yağsız olmak üzere 21,8-23,3 lira olarak belirlenen karkas et fiyatları da yine iller arasında farklılık gösteriyor. Karkas etin en düşük kilogram fiyatı 22 lira ile Sivas’ta, en yüksek fiyatı da 28 lira ile Samsun’da tespit edildi.
BONFİLE ANKARA’DA 80 LİRADAN SATILIRKEN, ERZURUM’DAKİ FİYATI 42 LİRA
Market raflarındaki et fiyatları incelendiğinde de kıymanın kilogram fiyatının 29-40 lira, kuşbaşı etin kilogram fiyatının da 29-43 lira olduğu gözlendi. En pahalı etler arasında yer alan bonfile ise marketlerde yaklaşık 37 liralık fiyat farklılıkları ile dikkati çekti. Ankara’da 80 liradan satılan bonfilenin kilogramı Erzurum’da vatandaşa 42 liradan sunuluyor.
Konu ile ilgili gazetemize konuşan bazı vatandaşlar marketlerde satılan et fiyatları ile Et ve Süt Kurumunda satılan fiyatlara dikkat çekiyor.
KAYBEDEN VATANDAŞ OLUYOR
Marketleerdeki et fiyatlarının çok yüksek olduğunu ifade eden T. V. ” Önceleri marketlerden et alıyordum. Ancak Et ve Süt kurumundaki fiyatların daha ucuz olduğunu görünce oradan et almaya başladım. Zaten doğru dürüst et yiyemiyoruz. Şunu söylemek isterim ki siz de görüyorsunuz burada 38 liradan satılırken, marketlerde 45-50 lira arasında satılıyor. Tüketiciler korunmuyor. aracılara göz yumuluyor. Kazana değil kaybeden vatandaş oluyor” sözleri ile tepkisini dile getirdi.
MARKETLERDE ET DEĞİL HER ŞEY PAHALI
Süt Kurumundan et almaya başlayan bir diğer vatandaş K. H. ise, ” Marketlerde sadece et değil her şey pahalı. Kardeşim burada satılan et ile Marketlerde satılan et bana göre aynı. Köyde büyüdüm eti iyi bilirim. Aradaki fiyat farkı biz dar gelirli insanlar için önemli bir fark. Bu farka gidip başka ihtiyaçlarımızı da görebiliriz. Örneğin bonfile ve kuzu etinde bu fark ikiye katlanıyor. Birileri bu gidişe dur demeli” diye konuştu.
ET VE SÜT KURUMU SATIŞ ŞUBELERİ AÇILMALI
Bundan sonra et ve Süt Kurumunu tercih edeceğini belirten vatandaş S.Ç’de, ” Et ve Süt kurumu şubelerini çoğaltılmalı. Ben Tuzluçayırda oturuyorum ama gelip buradan et alıyorum. Marketleri protesto ettim. Her şeyi pahalıya satıyorlar. Eğer bu kurum bir çok semtte satış şubesi açarsa, marketler de fiyatı indirmek zorunda kalacaktır” dedi.

Cengiz ALDEMİR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘O Ses Sensin’ Ankara

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.