a

Market tedbirleri

Koronavirüs ile mücadele kapsamında tam kapanma kararlarının çıkmasının ardından birçok farklı alana da yasaklar gelmeye başladı.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında tam kapanma kararlarının çıkmasının ardından birçok farklı alana da yasaklar gelmeye başladı. Ülkede çok da tam kapanma havası yok aslında. Sokaklar yine dolu, toplu taşımalarda yer yok. Herkes işine gücüne gitmek zorunda. Hatta yasaklar gelmeden önceki haftaya kıyasla büyük şehirlerde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Alt tarafı 17 gün kendimizi eve kapatmamız gerekirken gündem sürekli değişiyor. Şimdi marketlere tedbirler geldi. Temel ihtiyaçlar dışında farklı ürünlerin satışı yasaklandı. Esnafa destek olmak için alınan kararlar esnafa çok da destek olmuyor. Kimse pil alırken illa bir esnaf bulmaya çalışmıyor zaten. Marketler yaşanan hızlı çağın ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için gıdadan farklı birçok ürünü bu yüzden satıyor. Hatta bazı marketlerden mobilya bile alabiliyorsunuz. 17 günlük kapanmada bunu engellemek esnafa bir şey kazandırmayacağı gibi farklı mağduriyetler de yaratabilir. İnsanlar temel ihtiyaçlar dışındaki eksiklerini gidermek için beklemek zorunda kalacak. Marketlere gidiliyorsa marketteki her ürünü alma hakkımızın da bulunması gerekiyor.
Kimse pil rafında saatlerini geçirmiyor sonuçta. Ayrıca gördüğümüz kadarıyla kimse marketten çıkmak için acele de etmiyor. Herkes uzun uzun alışverişini yapıyor. Hele bazı marketler neredeyse ağzına kadar dolu oluyor. Bu virüsle savaşmak istiyorsak hastalığın ciddiyetini insanlara daha açık ve şeffaf şekilde anlatmamız gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarının öncelikli olarak uygulanması gerekiyor. Şu maskenin burnun altına inmemesi gerektiğinin sürekli olarak hatırlatılması gerekiyor. Rakamların düşmesinin süreci iyiye çevirmediğini çok değil birkaç ay önce gördük. Rahatlama yaşandığı an yeniden ortaya çıkıyor hem de daha ağır sonuçlarla. Koronavirüs ile yaşamaya bir süre daha devam edecek gibi görünüyoruz. Hele ki turizm mevsimi yaklaşıyor, rahatlama yaşanacağı neredeyse kesin. Şu an ülkedeki turistlere herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Turizm sektöründe çalışan birçok kişi maalesef ki risk altında. Market tedbirlerinden daha önemli konular var gibi görünüyor…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.