a

‘Malımıza mülkümüze dokunmayın’ çağrısı!

İtfaiye Meydanı ve çevresine Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yurt yağılacağı gerekçesiyle üçüncü kez acele kamulaştırma kararının çıkartılmasına tepki gösteren Ulus Esnafı Devran Otel’de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Danıştay 6. Dairesi tarafından iki defa yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen üçüncü kez yurt yapılacağı gerekçesiyle itfaiye meydanına acele kamulaştırma kararı çıkartıldığını belirten Ulus Esnafı, malımıza mülkümüze dokunmayın çağrısında bulundu.

İtfaiye Meydanının üçüncü kez Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ‘acele kamulaştırılmaya’ açılması üzerine bir raya gelen Ulus Esnafı, Ankara Büyükşehir Belediyesine de seslenerek çalıştay çağrısında bulundu. Ankara Büyükşehir Belediyesinden çalıştay desteği bekleyen Ulus Esnafı, yapılması planlanan çalıştaydan ortak akıl çerçevesinde kararların çıkmasını umut ediyor. Devran Otelde gerçekleşen basın toplantısına CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Sivil Toplum Örgütleri ve birçok İtfaiye Meydanı Esnafı katıldı.

“85 MİLYARA ALDILAR 1,5 TRİLYONA İHALEYE ÇIKARDILAR”

Düzenlenen basın toplantısında konuşan İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Turgut Uslu, esnafa malına sahip çıkma çağrısında bulundu. Uslu, “Bugünkü toplantıya yüzlerce esnafın katılması gerekirken sayımız maalesef çok az. Bu durum çocuklarının rızkına sahip çıkan bizleri maalesef üzüyor. İtfaiye meydanı şehrin göbeğinde olmasına rağmen kasıtlı bir şekilde geri bırakıldı. Bir ikilem yaşatılıyor. Bu ikilemden emeğimizi çalarak değil, malımızı elimizden alarak değil, rızkımızı elimizden alarak değil, el birliğiyle devletin bilimsel aklıyla, imkanlarıyla buranın inşa edilmesi gerekirken üç defadır ön taraftaki 12 parselin acil kamulaştırması ve arka tarafında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yeniden imarı gündeme geldi. Yeniden imar denilince kulağa hoş geliyor. Hamamönü imar edildi. Övünerek anlatıldı. Madalyalar verildi. Ama biz mülkü elinden alınan birçok esnaf tanıyoruz. Yüksek imar bedelleri belirlenerek birçok kişinin malına el konuldu. Sonra bu mallar yüksek fiyatlardan ihaleye çıkarıldı. Ama ne oldu; Hamamönü kültürü, Hamamönü esnafı yok oldu. Sentetik suni dükkanlar icat edildi. Hiçbir yerli esnaf kalmadı. Mülkiyetler kabuk değiştirdi. 85 bine aldılar 1,5 trilyona ihaleye çıkardılar. Çıkarılan esnaflar ise Sincan ya da Fatih’te 1+1-2+1 daireleri zor alabildiler. Akıbetimizin bu olmasını istemiyoruz. Esnafımıza düşen birlik olmak, beraber olmak ve biraz da duyarlı olmaktır. Hiç kimse kendi cebine çalışmıyor. Herkes mücadelesini en yüksek seviyede göstermelidir” şeklinde konuştu.

“DÜKKANIMIZA MAL ALMIYOR, YARINIMIZI GÖREMİYORUZ”

Bundan dört yıl önce Bakanlar Kurulunun ‘acele kamulaştırma’ kararı ile karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan İtfaiye Meydanı Esnaflarından Ediz Erkovan, ‘acele kamulaştırmanın’ üçüncü kez hayatlarına girdiğine dikkat çekti. Danıştay 6. Dairenin aldığı kararın arkasında durması gerektiğini vurgulayan Erkovan, “Birçok esnaf arkadaşımızın borcu var. Alınan kararların arkasında durulmasa bu borçlar ödenemeyecek. Yanımızda çalışan işçiler var. Bu işçilerin kıdem tazminatları var. Bunlar ne olacak, kim nasıl ödeyecek bilmiyoruz. Yanımızda çalışan arkadaşların kredi kartları var. Bu arkadaşlar işsiz kalınca bu borçlar nasıl ödenecek onu da merak ediyorum. Daha da önemlisi dört yıldır düzgün ticaret yapamıyoruz. Dükkanına mal alamıyor, yarınını göremiyor. Zaten ticaretimiz zayıflamış vaziyette. Gönlümüz arzu ediyor ki devlet büyüklerimiz bizlerin bu mağduriyetini görmüş olsun ve vermiş oldukları bu karardan vazgeçsin. Bu olmadığı taktirde burada yaşanacak olan travmaların vebalini kimse ödeyemez” diye konuştu.

“ADALETSİZLİK SİZİN DE MÜLKÜNÜZÜ ELİNİZDEN ALIYOR”

Olaya sadece lokal anlamda bakılmaması gerekildiğinin altını çizen bir diğer Esnaf Salim Yuna ise şunları söyledi: “Burada toplanmamızdan bazı arkadaşlarımız korkuyor. Adalet hepimize lazım. Bugün geldi adaletsizlik sizin de mülkünüzü elinizden alıyor. Burada toplanmamızın hiçbir siyasi amacı yoktur. Siyasi bir yapılanmanın katkısı da olmamıştır. Sadece önemli bir yanlışlıktan dönülmesi için son çırpınışlarımız. Gelinen aşamada kamulaştırma son hızıyla devam etmektedir. Asliye Hukuk Mahkemesinin tespit ettiği mülklerimizin dörtte bir fiyatına hesaplarımıza yatmaktadır. Yargı süreci ise 16 aydır devam etmektedir. Sanki bir us akıl ulusu planlı bir şekilde ve kararlı adımlarla dizayn etmektedir. Sadece Hacı Bayram-ı Veli ve çevresinde düzenlemeler yapıldı. Önce üniversite inşa edildi sonra da yurt ihtiyacı adı altında Ulus ve çevresinde kamulaştırmalar yapıldı. Birilerine hayali barınmalar sağlanırken, yüzlerce esnafı ve binlerce aileyi emeksiz, aşsız ve bankalara borçlu bıraktılar. Sorarım size adalet bunun neresinde. Bu duruma dur denilmezse Ulusta ticaret yapılmayacak ve insan göremeyecek hale geleceksiniz.”

Esnaflardan sonra söz alan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise, süreci takip ettiklerini ve her zaman esnaf ile birlikte olmaya devam edeceklerini söyledi. (Kadir GÜRHAN)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘’Siber zorbalık en çok çocukları etkiliyor’’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.