a

Lostra Salonlar’ı zamana karşı

Yaklaşık elli yıldır Ankara Kızılay’da Lostra Salonu’nda ayakkabı boyacılığını yapan emektar Ali Sülüner, bizler bu mesleğin son nesilleriyiz. Bizden sonra bu mesleği devam ettirecek bir çırak bile bulunmuyor ifadelerini kullandı.

“BİZLER SON NESİLİZ”

1967’den beri lostra ayakkabı salonunda çalıştığını söyleyen Sülüner, “O dönemlerde Ankara genelinde 18 tane lostra dükkanı mevcuttu. Şuan sadece kala kala bir tane yerimiz kaldı. Oda bugün işlettiğimiz yerdir. Babadan bize kalan mesleği devam ettiriyoruz. Fakat bizden sonra bu mesleği devam ettirecek bir çırağımız bile yok. Bizler son nesil gibi bir şeyiz. Bundan sonra ne olacağı belli değil. 1980’e kadar Zafer Meydanı’ndaydık. 1980 darbesinden sonra da buraya geldik. Seksenlerden, doksanlardan beri burada çalışanlar var” dedi.

“KENDİMİZİ SÜREKLİ YENİLEDİĞİMİZ İÇİN BU MESLEĞİ BUGÜNLERE TAŞIYABİLDİK”

Belediyeye çok cüzi bir miktarda kira ödeyerek mesleklerini sürdürdüklerini belirten Sülüner,  “Bu salonda toplamda altı kişi çalışıyoruz. Biz bu mesleğe bağlı olduğumuz için, bu mesleği bugünlere kadar taşıyabildik. Diğerleri de bizim kadar bu mesleğe bağlı olsaydı onlarda bugüne kadar bu mesleği sürdürmüş olacaklardı. Onlar dağılıp giderken, biz bu mesleğin üzerine koyarak bugünlere geldik. Sadece boyama yapmıyoruz. Spor ayakkabısını boyuyoruz, süet boyama, renk değiştirme yapıyoruz. Bu şekilde üstüne koya koya mesleğimize devam ediyoruz. Yoksa mesleğimiz yaşamıyordu. Kendimizi yenilediğimiz için bu meslek yaşıyor. Ücretlendirmeler renge göre değişiyor. Spor, süet ve diğer ayakkabılarda boyama ücretleri değişiyor” şeklinde konuştu.

“BURADA HERKES PATRON, HERKES İŞÇİ, HERKES ÇIRAKTIR”

Çalışma sistemlerinin havuz sistemi şeklinde işlediğini kaydeden Sülüner, “Bu işyerinde herkes ortaktır. Patron ya da işçi diye bir kavram yoktur. Herkes işçi, herkes patron ve herkes çıraktır. Bütün paramız bir yerde toplanıyor. İş çıkışında bu parayı eşit şekilde bölüşüyoruz. Burada kim daha çok hızlı ayakkabı boyar yarışması yok. İyi boyadığımız zaman hem biz hem de karşıdaki kişi memnun kalıyor. Zaten bir ayakkabıyı hızlı boyamaya çalıştığında müşteriyle sohbet bile edemiyorsun” diye konuştu.

“MÜŞTERİLERİMİZN %40 BAYANDIR”

Başkent Ankara’da sembol olduklarını dile getiren Sülüner, “Müşterilerimiz sadece ayakkabı boyatmak için buraya gelmiyorlar. Buraya merhaba demeye ve sohbet etmeye gelen müşterilerimiz bulunuyor.  Sohbet edip ayakkabısını boyatıp gidiyorlar. Bayan müşterilerimiz oldukça çoktur. Müşterilerimizin %40’ı bayandır. Bu konuda da sembol olduk” dedi.

(Güçlü ANADOLU / Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ihlamura rağbet arttı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.