a

Kürk giymek cinayettir

Ünlü bir ismin ‘’pahalı’’ ve ‘’değerli kürkü’’ sosyal medyada gündem oldu. Bülent Ersoy, kürk tercihleri nedeniyle uzun yıllardır hayvan severlerin tepkisini çekiyor.

Ünlü bir ismin ‘’pahalı’’ ve ‘’değerli kürkü’’ sosyal medyada gündem oldu. Bülent Ersoy, kürk tercihleri nedeniyle uzun yıllardır hayvan severlerin tepkisini çekiyor. Son olarak da 450 bin liralık kürkü için 55 gümüş tilkinin katledildiği söyleniyor. Doğrudur yanlıştır bilemiyoruz ama ne olursa olsun tepki gösterilmesi gerektiğini biliyoruz. Kürk giymek cinayettir. Hayvanların derisi hele ki geldiğimiz çağda şık bir kostüm olarak kullanılmamalıdır. Gerçek kürkün ısısıyla kendiniz, sıcak tutmaya ihtiyacınız yok çünkü. Eminiz ki o kadar üşüyeceğiniz bir yaşam tarzınız yok. Bu nedenle kürk bir ihtiyaç değildir. Burada maksat tamamen gösteriş ve vicdansızlık. Doğanın yapılan bu ihanetlere nasıl tepki verdiğini son 1 senedir anlayamadık mı hala…
Hayvanların yaşam haklarını ihlal eden ürünleri kullanmak vicdansızlıktır. Ki Bülent Ersoy bunu o kadar fazla yapıyor ki son hamlesini ‘yalan’ olarak nitelendirse de doğru olduğundan büyük bir kesimin şüphesi yok. Ersoy, geçtiğimiz aylarda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bir bağış yapmak istemiş. Nişantaşı’nda bir mağazada bir üzerinde baya baya iki tilki kafasının bulunduğu bir kürk satın almış. Sonra da yirmi iki kürkünü ÇYDD’ye bağışlayacağını duyurmuş. Dernek ise Ersoy’un bağış teklifini çok insani bir neden ile reddetmiş. Açıklamada ‘’ÇYDD, tüzüğü gereği doğa, çevre ve canlı haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir. Bu nedenle hayvanların yaşam hakları ihlal edilerek elde edilen ürünler ve bunların bedelleri üzerinden yapılacak bir bağışı kabul etmemiz söz konusu değildir’’ ifadelerine yer verilmiştir. Çağdaş yaşamı desteklemek isterken çağ dışı davranırsanız alacağınız cevap doğal olarak bu olacaktır.
Kürk giymek marifet değil tam anlamıyla bir cinayettir. Kürk üretimi için hayvanların katledilmesine sıcak bakmak insan olmamak demektir. Konu ile ilgili oyuncu Burçin Terzioğlu da bir tepki gösterdi. Terzioğlu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ‘’Siz de kürk giyiyor veya kürk giyenlere sıcak bakıyor olabilirsiniz ama muhtemelen kürk sektöründeki vahşeti bilmiyorsunuz. Bir kürk manto için en az 50-60 hayvanın katledildiğini, çiftliklerde üst üste kafeslerde aç bırakıldıklarını bilmiyorsunuz. Bunları bilip de halen kürk giymeye devam ediyorsanız, ciddi bir vicdan sorununuz olduğunu söylemek mümkün.” ifadelerini kullandı. Vicdan sorunu olanlara vicdan diliyoruz…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.