KORONA BİZE NE ÖĞRETMELİ

Üzüntülü bir cenaze evinde tavuk pilav yerken, ev sahibine karabiber var mı? diye sorulan berbat bir yer olmuştu dünya.
Cenaze evlerinde gelenlere pide ve tatlı ikramı, düğünlerde çığırından çıkmış bir eğlence anlayışı, asker uğurlamazlarsa hoyratlık, toplu taşım kullanımında pervasızlık, Diz boyu amacından sapmış sosyal hayatlar ile iç içe duruma düştük.
Herhangi bir yerde bankoda biri varken, yanaşma diye çizilen sarı çizgiler iptal olmuştu. Geçiş ve inişlerde birbirinden müsaade istemeyen, her yerde sıraya uymayan insanlar gördük. Prof. Dr. Kadir CANGIZBAY her zaman sosyal mesafeyi vurguladı. Korona benzeri bir durum olmadığı için ilişkiler vıcık vıcık olmuştu. Kaba kuvvet ve nezaketsizliğin ön planda olduğu bir yapıdayız.
Yere tükürmek, yere izmarit atmak, dumanı savura savura sigara içenler, kapalı mekanlarda nargile içilir hale gelmişti. Lokanta ve kafelerde iç içe masa sistemiyle oturma sisteminden vazgeçebilecek miyiz? Lokanta ve kafelere yiyecek içecek için bir, personel için bir, acil çıkış için en az bir ve bir de giriş kapısı olması gerektiğini biliyor muyuz? Bundan sonra ruhsatlar böyle gözden geçirilecek mi? Yoksa aynı taş aynı hamam devam mı edecek. Bu konuda bakanlık, belediyeler ve esnaf odası işbirliği yapıp ruhsatları elden geçirecekler mi? Profesyonel mutfaklarda çalışanlar, malzemeler ve en önemlisi ortam son derece iyi olmak zorunda. Hijyen ve kişisel bakım son derece önemli. Eğitim ve sertifikası olmayan kimseler bu alanda çalışmamalı. Her yere lokanta ve kafe açılmasına izin verilmemeli.
Bu ramazan toplu iftarlar ve pide kuyrukları olmamalı. Belediyeler bile iftar çadırı kurmayıp kumanya hazırlanmalı. Bayram için ziyaretler ve tatlı satışları olmamalı.
Kuaför ve güzellik salonları yeniden elden geçirilmeli. Özellikle erkek berberleri. Orhan Pamuk Kar romanında Kars şehrinde çok sayıda berber salonundan bahseder. Aslında bütün ülke böyle. Küçücük hatta 1 m2 berber dükkanları var. Kullanılan havlu ve aletler steril tutuklamıyor. Mekân dar olduğu için temas ve havasızlık had safhada. Manikür ve pedikür insan için şart. Bu yüzden çok fazla insan muzdarip. Kendi başına yapamıyor. Yaptıracağı hijyenik ve hesaplı yer bulamıyor. Yeniden açılmadan güzellik ve kuaför salonları sil baştan yapmalı. Personelden, metrekaresine, alet ve malzeme temin ve saklamasına ve en önemlisi İçeride kaç kişi kalacak meselesine kadar her şey ele alınmalı.
Toplu taşım yine tıkış tıkış mı olacak. Dolmuşlara bir an önce validatör takılmalı. Para alışverişi kalkmalı. Hatlarda yoğunluk varsa araç sayısı artırılmalı. Raylı sistemler geliştirilmeli. Sefer sayıları artırılmalı. Bu konu ivedilikle ele alınmalı.
Market ve Pazar yerleri ele alınmalı. Açıkta gıda satan her yer kapatılmalı. Gıda üretim, dağıtım ve sunum yeniden elden geçirilmeli. Çok kalabalık ortamlara dönüşmemeli. Market arabaları yeniden gözden geçirilmeli. Alışveriş keyif olmalı zulme dönüşmemeli.
Okullarda temizlik ön plana çıkmalı. Okulda tuvalete gitmemek için evde yemek yemeyen çocuklar var. İdrar yolları enfeksiyonları hep bu yüzden. Devlet okullarında denetlenmeyen ve hizmet eğitimi almayan tek kişi ile bu iş olmaz. Okullar akşam kapanınca her akşam dezenfeksiyon yapılmalı. Hijyen eğitimi uygulamalı verilmeli.
Umumi tuvaletler ülkemizde yetersiz ve kirli. Bu bilinci oluşturmalıyız. Kızılay gibi merkezi yerlerde yer üstünde lavabo yok. Yüksel camii ve Sakarya Caddesi girişindeki lavabolar kaldırılmalı.
Camilerde abdest alma yerleri sıhhi ve temiz hale getirilmeli. Şu sıçramaları engellenmeli. Abdest alma terbiyesi verilmeli. Camilere çıplak ve ıslak ayakla kimse girmemeli.
Kabahatler kanunu gerçekten uygulamamalı. Ben yaparım oldu ya da hayvani davranışlar cezasını ve toplumsal ayıplanma karşılığını bulmalı. Kendini bilmezlerin geri adım atması için uyarma ve şikayet mekanizmalarını çalıştırmalıyız.
Çöp konusunda daha dikkatli olmalıyız. Hedefimiz temiz sokaklar olmalı. Yerleri evimiz gibi bilmeliyiz. Geri dönüşümden haberdar olmalıyız.
NOT
Görgü ve nezaket kuralları ile ilgili görseller, eğitimler, broşür ve kitaplar artırılmalı. İnteraktif uygulamalar artırılmalı. Sosyal mesafeyi her zaman korumalıyız. Edep din içinde önemli. Adabı muaşeret hayatın özü olmalı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bugünü 2006’da Yazılmış Bir Kitapta Gördüm (1)

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.385.581

VAKA

29.095.845

İYİLEŞME

1.157.714

ÖLÜM

14.289.736

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizi bugün zorlayabilir. Derinlerde düşündüğünüz, iç dünyanızda sorguladığınız her şey

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Geçmişte yaşanılan konular bugünlerde kapınızı tekrardan çalabilir. Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Aşk hayatınızda kararsız düşüncelerle boğuşuyor olabilirsiniz. Yürümeyen bir ilişkiye çaba sarf etme

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz. Söylediklerinize, attığınız adımlara daha

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Geleceğiniz ve şu an barındırdığınız ruhunuz bütünleşerek sizlere farklı bir kapının açılmasını sağl

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görer

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Gizli durumlar ortaya çıkmış olabilir. Ve sizde kendinizi birden bu durumların içinde bulabilirsiniz

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir. Size ihtiyaç olabilir. O

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Krizleri yönetmek için yaşadıklarınıza daha çözümcü yaklaşmanız gereken bir zamandasınız. Sert çıkış

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Bugün kendinizi yormamaya ve sakin kalmaya özen göstermelisiniz. Değişiklik yapmak hayatınızın her a

  Devamı

  KOVA BURCU

  İletişim kurma yönteminiz çok önemli olacak. Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözeb

  Devamı

  BALIK BURCU

  Eğitim ile alakalı adımlar atmak için mükemmel bir gün. Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak deği

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.