a

Kızılay’ın çağrısına BYEGM sessiz kalmadı

Kış ayının gelmesiyle birlikte kan stoklarında ciddi bir azalma yaşandı.  Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Kerem Kınık kan verme çağrısında bulunarak, kan verme kampanyası başlatmıştı. Bu çağrıya Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) sessiz kalmayarak, personeli ile birlikte Genel Müdürlük Binası’nda kan verdi. Etkinlikte ilk olarak kan vermek isteyen BYEGM Müdürü Mehmet Akarca, sağlık koşulları el vermediği için kan bağışında bulunamadı.

Geçtiğimiz günlerde kış şartlarından dolayı Türk Kızılay’ın kan stoklarında düşüş yaşandığını açıklayan Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Kerem Kınık, kan verme çağrısında bulunmuştu. BYEGM bu çağrıya sessiz kalmayarak, kampanyaya destek verdi. BYEGM Müdürü Mehmet Akarca, ilk kan veren kişi olmak istemesine rağmen, kan sonuçlarının kötü çıkması sebebiyle kan bağışında bulunamadı.  Bağış öncesinde konuşma yapan Akarca, Türk Kızılay’ı tarafında yapılan çağrı sonrasında BYEGM olarak tüm çalışanları ile kampanyaya destek olma kararı aldıklarını ifade etti. Hep birlikte bütün çalışanları ile birlikte Kızılay’ın her alanda her sahada yanlarında olduklarını ifade eden Akarca, “Şuanda da destek olmak bizim için milli bir görev olduğunu düşünüyoruz” dedi. Vatandaşlarında büyük bir katılım sağladığını ifade eden Akarca, “Türkiye olarak tek vücut olarak, hem teröre karşı durmak hem de devletimizin terörle mücadelesinde ve diğer yaptığı işlerde onların hemen yanında olmak, her türlü desteği vermek hepimizin görevidir” diye konuştu.

“DESTEKLER SAMAN ALEVİ GİBİ SÖNMEZ İNŞALLAH”

Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Murat Güler, kampanyaya katılımlardan dolayı teşekkür etti ve son iki gündür ciddi bir kan bağışı desteğinin olduğunu söyledi. Kan stoklarında artış yaşandığını anlatan Güler, “Yaklaşık son 10 yıldır gönüllü ve düzenli bağışçı oluşturma hedefimiz var. Soğuk aylarda ve özelikle Ramazan aylarında bir düşüş yaşanıyor. Bu şekilde farkındalığı artırarak aşmaya çalışıyoruz. Bu tarz organizasyonlarda bu dönemi sıkıntısız bir şekilde atlatacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Çok ciddi bir katılımın olduğunu vurgulayan Güler, katılımın saman alevi gibi sönmemesi temennisinde bulundu.

AKARCA’NIN SAĞLIK DURUMU EL VERMEDİ

‘Kumandanlar önde gider’ atasözünü hatırlatan Akarca, kan bağışını ilk olarak kendisi yapmak istedi. Yapılan form doldurma işleminden sonra, kan testi yapılan Akarca’nın sağlık koşulları, kan vermeye elverişli olmadığı için kan veremedi. Akarca, farkındalık oluşturmak için sedyeye yattı ve kampanyaya desteğini bu şekilde göstermeye çalıştı. Akarca’dan sonra BYEGM personeli kan kampanyasına destek vererek, kan bağışında bulundular.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çankaya Belediyesinde karla mücadele 7/24 devam ediyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.