a

Kiralık Tehlike

Emlakçılık sektöründe günlük kiralama yönteminin olmadığa dikkat çeken Taşçı, “Bu işi yapanlar emlakçı değildir. Emlakçıların adını kirleten korsan tüccarlardır” dedi.

Artan terör olayları sonrasında gözler yeniden günlük kiralanan dairelere çevrildi. Son olarak Etimesgut’ta düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen DEAŞ’lı teröristin kaldığı evin, günlük kiralanan daire olması, dikkatleri yeniden günlük kiralık dairelere çekti. Emlak Uzmanı Salim Taşçı, Emlakçılık sektöründe günlük kiralama olmadığını, bunu işi yapan kişilerin emlakçılıkla alakası olmayan, emlakçıların adını kirleten korsan tüccarlar olduğunu söyledi.

DENETİMİ ZOR

Türkiye’nin içerisinde kümelenmiş terör örgütlerinin varlığına vurgu yapan Taşçı, “Otellerin aksine, günlük kiralanan evlerde kayıt tutulmadığı için, dairede oturan terörist mi? Madde bağımlısı mı? , Gayri kanuni işler yapan kişiler mi olduğunu bilemeyiz? Bunun tespitinin, denetiminin kolluk kuvvetleri tarafından yapılması da oldukça güçtür” dedi.

APARTMAN YÖNETİCİSİ VE GÖREVLİSİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Kayıt dışı ve illegal olarak yapılan günlük kiralamaların denetimi noktasında apartman yöneticisi ve apartman görevlisine büyük iş düştüğünü ifade eden Taşçı, “Apartman dairelerinde kimlerin kaldığını, apartman yöneticileri ve apartman görevlilerinin takip etmesi gerekiyor. Apartman yöneticisi, dairede kim oturuyorsa, kim kiralamışsa bunu muhtara bildirmek zorundadır. Apartman görevlisi de binaya kim girip çıkıyor? Varsa şüpheli bir durum; apartman yöneticisi ile birlikte muhtara ve kolluk kuvvetlerine bildirmeleri gerekiyor. Apartman görevlisi, korsan tüccarlarla iş birliği içerisinde ise; bu da yardım ve yataklığa girer” şeklinde konuştu.

Devletin günlük kiralık dairelerde maddi olarak zarara uğratıldığını söyleyen Taşçı, “Bu dairelerin kaydı tutulmadığı için, vergi kaçakçılığı yapılıyor. Devlet bu dairelerden gerekli vergileri alamıyor. Diğer taraftan da devletin, halkın güvenliği riske atılıyor” ifadelerini kullandı. Devletin de üzerine düşen görevi yerine getirerek, günlük kiralanan dairelerin önüne geçmek için caydırıcı, sert kanunlar çıkartması gerektiğini belirten Taşçı, “Bu konu o kadar küçümsenecek bir durum değildir. Hem halkın hem de devletin güvenliği tehdit ediliyor. Son olarak bunu Etimesgut’ta gördük” dedi.

TAŞÇI YÖNTEMİ DE ANLATTI

Günü birlik olarak kullanılan dairelerin sahiplerinin birçoğunun dairelerinin ne amaçla kullanıldığını bilmediğini belirten Taşçı, “Bu korsan tüccarlar, evde kendileri oturacakmış gibi evi kiralıyorlar. Daha sonra bu daireleri saatlik, günlük, haftalık müşteriye göre kiralıyorlar” diyerek sistemin nasıl işlediğine dikkat çekti.

 (Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Özışık: “Ekmeğimizle oynuyorlar!”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.