Kılıçdaroğlu: Tank palet olayı bu devletin vicdanıdır

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Hulusi Akar 250 tankı bize teslim edecekler dedi. Ortada tank yok, vida yok palet bile yok. Kendi silah fabrikasını başka orduya verene vatan haini denir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikası’nın devrine dair konuşarak, “Tank Palet Fabrikası’nı hiç kimse unutmasın ben de unutmayacağım. Bu devletin namusudur bu devletin vicdanıdır tank palet olayı.” dedi.

“İŞSİZLİĞİN NASIL BİR FELAKET OLDUĞUNU BİLMİYORLAR”

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, hükümetin işsizliğin ne olduğunu bilmediğini ifade ederek, “İşsizliğin nasıl bir felaket olduğunu bilmiyorlar. Anne işsiz baba işsiz çocuk işsiz elektrik parasını ödeyemiyorlar. İşsizliğin sosyal bir felaket olduğunun farkında değiller. Her belediye başkanımızın önünde 20 bin ile 100 bin insan arasında iş isteyenlerin dilekçeleri var. Erdoğan’ın önünde var mı dilekçe yok. Bu iktidar kimden yana fakir fukaradan mı yana hortumculardan mı yana. Adım gibi biliyorum bunlar hortumculardan yana. Verginin adaletle alınması lazım, verginin de adil olması lazım. Sosyal devlet için vergi alınır. Anayasa ne diyor herkes gücüne göre vergi öder. Herkes vergi veriyor, devletin tepesindeki insanlar yurt dışında naylon şirket kuruyorlar, vergi vermemek için. Anayasa’nın bu maddesi hiçbir anlam vermiyor. Milyonları var. Man Adası’nda şirket kuruyorsun, 15 milyon dolar kazanıyorsun. Ama vergi ödemiyorsun. Asgari ücretli vergi veriyor. Ekmek alırken vergi veriyor. Erdoğan çıksın söylesin böyle bir şey yoktur ama böyle bir şey var. Dünür orada Man Adası’nda.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

“PARALAR İŞÇİYE DEĞİL ASGARİ ÜCRETLİYE DEĞİL, FAİZE GİDİYOR”

“Vergileri topladılar, toplanan vergiler ülke genelinde kullanılır refah için. 18 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. Doğu ve güneydoğuda sanayide ciddi bir gerileme var. Bu şehirlerin çoğunda da ak partinin oyu CHP’den düşük. Vatandaşın düşünmesi lazım, elin oğlu balla besleniyor. Vatandaş bizim de çocuğumuz var demeli. Van iş adamları dernek başkanı Şemsettin Bey diyor ki 25 yıldır böyle bir kriz yaşamadık, çoğu iş yeri kapandı diyor bunlar doğru. Peki, bu paralar nereye gidiyor, söyleyim size faize gidiyor, işçiye değil asgari ücretliye değil, faize gidiyor. Dernek başkanı kardeşim bak gidip oyu iktidarı veriyorsunuz onlar da sizden aldıkları parayı Londra’daki tefecilere veriyor. Bunların ödedikleri faiz ne kadar biliyor musunuz 163 milyar dolar. 163 milyar dolarla ülke kurarsınız.”

“PUTİN NE DEDİYSE BASTILAR İMZAYI”

“Libya’da, Suriye’deki gibi bir politika izlemeyin iki tarafı barıştırın dedik. Türkiye orta doğu politikasında çatışma içinde olan tarafların yanında olmamıştır. Türkiye sorunları çözen olmuştur. Tarafları uzatacağız, Mısır’ı düşman ilan ettik ki Hafter’i de düşman ilan ettik. Bakana da dedim Hafter’ler de Esad’la da konuşmanız lazım. Şimdi ne oldu Esad’la konuşuyorlar kim doğruyu söylüyormuş. CHP. Hafter de görüşmem diyor asker göndereceğini BM’ye çağrıda bulun BM barış gücü göndersin ulusal hükümet Hafter bir araya gelsin. Putin çağırdı ne oldu bizim dediğimizi Putin söyledi. Putin ne dediyse bastılar imzayı. Ben dış politika konusunda tek başıma karar almıyoruz, eski büyükelçiler emekli asker Türkiye dış politikasını tartışırız. Saray’da bu var mı yok, Saray’da ne var SADAT var o neyin peşinde mehdinin peşinde Allah akıl fikir versin.”

15 temmuz şehit ve gaziler için toplanan paralar. 309 milyon lira, paralar havuza gitti. Şehit yakınları için toplanan para yok. Hesabını sormaya da devam edeceğiz. Beşiktaş’taki patlamadan da 52 milyon lira para toplandı. Bu para nerde bunun hesabını soracağız.”

“DÜNYANIN HANGİ NOKTASINDA BÖYLE BİR İHALE GÖRDÜNÜZ?”

“Hiç kimse unutmasın ben de unutmayacağım, tank palet fabrikası. Bu devletin namusudur bu devletin vicdanıdır tank palet olayı. Tank paletle olarak kısa bir süreç anlatayım. 9 Kasım 2018 oturdular BMC ile Savunma Sanayi ile oturdular fabrikayı onlara teslim etmek üzere. Şöyle diyor Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir “ilk Altay tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetlerine teslim edilecek hayırlı olsun” ne zaman 18 ay sonra ne zaman söylüyor 9 Kasım 2018 de. Aradan geçiyor 14 ay 9 Ocak 2020’de şunu diyor ‘Şu an için firma elinde güç paketi transmisyon olmadığından tank işi başlatılamıyor.’ 18 ay için anlaşma yaptın sana tankı vereceklerdi. Ne zaman motoru bulurlar 18 aylık süre o zaman başlayacak. Şimdi ben bütün vatandaşların vicdanına sesleniyorum. Dünyanın hangi noktasında böyle bir ihale gördünüz? Zaten bedava Katar ordusuna verdin. Ethem Sancak diyor ki kira falan ödemiyoruz. Erdoğan ne dedi “kiraladık” Kankası Erdoğan’ı yalanlıyor. Doğruyu BMC’nin sahibi söyleyecek. Devlet yönetimine bakın. Hulusi Akar 250 tankı bize teslim edecekler dedi. Ortada tank yok, vida yok palet bile yok. Kendi silah fabrikasını başka orduya verene vatan haini denir.”

(Rozita M. HAMİDİ CİZRELİ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Pakdemirli: “Cezalar bugünküne oranla çok daha ağır olacak”

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
205.758

VAKA

180.680

İYİLEŞME

5.225

ÖLÜM

25.078

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
11.483.400

VAKA

6.214.206

İYİLEŞME

535.027

ÖLÜM

5.269.194

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.