a

Kihtir: Biz işitme engellilerin Brezilya’sıyız

Ankara’da 16 Ekim 1977 tarihinde doğan, ilk, orta ve lise öğrenimini de Ankara’da tamamlayan Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, Gazetemiz Güçlü Anadolu’ya değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin ilk işitme engelli federasyon başkanı olan Kihtir, annesi ve babasının da doğuştan işitme engelli olduğunu belirterek, “Başkan seçildikten sonra ilk işimiz işitme engellilerin iletişim sorununu çözmek oldu. Birçok başarıya imza attık. Brezilya, dünyada futbolda nasıl meşhursa; İşitme Engelli Futbol Takımımız da o şekilde meşhurdur” dedi.

“İLK İŞİTME ENGELLİ FEDERASYON BAŞKANIYIM”

Babasının Tokatlı annesinin Rizeli olduğunu kaydeden Kihtir, “Ailemdeki herkes işitme engelli. İşitme engelli olarak dünyaya geldim. İşitme engelliler camiasına hizmet ettim. Okulum da işitme engelliler okuluydu. Federasyona katılarak eğitime devam ettik. Federasyon2000’de kuruldu. 2014’de yönetim kurulu üyeliğine girdim, görev aldım. İşi tam anlamıyla öğrendikten sonra aday oldum. İlk aday olduğumda kazanamadım. Fakat 2015’de yeniden olağanüstü kurul olduğunda seçime yeniden aday olarak girdim ve ilk defa İşitme Engelliler Spor Federasyonu başkanı olarak bu kurumun başına geçtim. 20 aylık süreçte, işitme engelli federasyon başkanlığını sürdürdüm. Birçok sorunu çözdüğümüzü düşünüyorum. Benim dönemimde birçok başarıya imza atıldı. Bu faaliyetlerdeki başarılardan sonra 2016 seçimlerine de tek aday olarak camianın ve kulüplerin desteğini alarak girdim yeniden başkan seçildim. Herkese çok teşekkür ediyorum. Sağ olsun herkes bize destek oldu” şeklinde konuştu.

“İLETİŞİM SORUNUNU ORTADAN KALDIRDIK”

Göreve geldiği günden bu yana birçok değişikliğe imza attığını ifade eden Kihtir, “Ben işitme engelli olduğum için iletişim sorununu ortadan kaldırdık. En başta teknik heyet ve sporcularla daha kolay iletişim haline geçtik ve başarılar da yükseldi. İşitme engelliler camiasındaki sporcuların sorunlarını ve hocalarımızın sorunlarını birbirilerimize iyi bir şekilde anlatmamız açısından yardımcı olduk” dedi. Daha iyi bir iletişim kanalı yakaladıklarını belirten Kihtir, iletişim sorunu ortadan kalkınca, sorunsuz olarak yollarına devam ettiklerini kaydetti ve 2017 yılında Deaflympics turnuvasının olduğunu, bu turnuvaya en iyi şekilde hazırlandıklarını söyledi.

“BÜTÜN BRANŞLARA EŞİT MESAFEDE YAKLAŞIYORUZ”

İşitme engellilerde 20 branşın olduğunu belirten Kihtir, “ Kısa bir zaman önce golf branşını da ekledik. 16 branşta her zaman faaliyet gösteriyorduk. 4 tane de yeni olan branşımız var. Bu branşlar Olimpiyatlarda var. Bunun faaliyetlerini de sürdürmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Hiçbir branşta ayrım yapmadıklarını vurgulayan Kihtir, “Tüm branşlar aynı ülkeye hizmet ediyor. Branş ayrımımız yok. Hepsine eşit şekilde davranıyoruz ve gelen şampiyonluklarda da tek branşla değil birçok branşta geliyor. Branşlarımızı küçük-büyük diye ayırmıyoruz” dedi.

 “MEDYAYADA BİZE YETERİ KADAR YER VERİLMİYOR”

Erkek sporcu sayısının 8 bin kadın, kadın sporcu sayısının 2 bin civarında olduğunu belirten Kihtir, Türkiye’de 79 milyon insandan 3 milyonunun işitme engelli olduğunu söyleyerek şunları belirtti: “Aileler çocuklarını spora yönlendirmiyor veya işitme engelliler topluma katılmıyorlar. Birçok şeyden haberleri olmuyor. Kendimizi tanıtamıyoruz, duyuramıyoruz. Sizin gibi basın mensupları, gelip bizlerle röportaj yapsa, dertlerimizi sorunlarımızı duyurabilsek, daha çok insana da ulaşabiliriz. 12 bin sporcu değil daha çok sporcumuzun olacağına inanıyorum. Bu derneklerden kulüplerden haberi yok. O yüzden biz onlara ulaşamadığımız gibi onlar da bize ulaşamıyor.12 bin sporcu sayısı çok az, bazı aileler var ki ne yazık ki üzülerek söylüyorum çocuğu engelli diye utanıyor. Biz bunları duyurarak bu insanları da işe yarayabildiğini, başarılı olduğunu anlatabilirsek, daha da çok sporcuya ulaşacağımıza inanıyorum.”

“FUTBOLDA BREZİLYA NEYSE, İŞİTME ENGELLİLER FUTBOLUNDA DA BİZ ÖYLEYİZ”

Zor koşullar altında mücadele ettiklerini ve en çok voleybol branşında zorlandıklarını anlatan Kihtir, “15 yıllık tarihinde hiçbir zaman finale kadar yükselemediler. İlk sekizin dışında kaldılar ama ben göreve geldikten sonra, dediğim gibi iletişim sorunları çözüldükten sonra,  iki yıl önce Fransa’da düzenlenen şampiyonada ilk Avrupa şampiyonluğunu aldık. Geçen sene Amerika’da da Dünya şampiyonluğunu aldık” ifadelerini kullandı. Milli takımlar bazında işitme engelliler olarak çok güçlü olduklarını vurgulayan Kihtir, şu benzetmeyi yaptı: “Brezilya, dünyada futbolda nasıl meşhursa; işitme engellilerde de Türk milli takımımız öyle biliniyor. Biz işitme engellilerin Brezilya’sıyız.” Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kendilerine çok destek olduğunu belirten Kihtir, “Bu sıcaklık ve destek devam ettikçe daha da başarılı oluyoruz. Onlarda verdikleri desteklerin boşa gitmediğini görünce bize daha çok sıcak davranıyorlar. Doğruyu söylemek gerekirse, devletimiz ve bakanlığımızın desteği olmasa başarı olmaz.”

Birçok plan ve projelerinin olduğunu anlatan Kihtir, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“SAMSUN’DAKİ OLİMPİYATLARI BEKLİYORUZ”

Olimpiyatlarımız Deaflympics diye geçiyor. Deaflympics’e hazırlanırken bizim planlarımız projelerimiz oldu. Devletimiz olimpiyat komitesi kurdu. Çalışmalara bizden önce başladılar. Başkanlarla Samsun’a çok gidip geldik, çok gezdik. Tesislerle ilgili herhangi bir eksiğimiz yok. Dünyadan 4 bin sporcunun turnuvaya katılmasını bekliyoruz. Teknik heyet ve antrenörleri de katarsanız 10 bini bulabilir bu sayı. Şu an turnuvaya resmi olarak başvuran 109 ülke var. En büyük organizasyonlardan biri olmasını hedefliyoruz. Türkiye’de yapılacak en büyük spor organizasyonlarından biridir. Paralimpik ve Deaflympics aynı çatı altında birleşebilir. Öyle duyumlar aldık. İnşallah bu gerçekleşir.

“ÖDÜL YÖNETMELİĞİNDEN KAYNAKLI BÜTÇEDEN YETERİ KADAR YARARLANAMIYORUZ”

Destek konusunda herhangi bir sorunumuz yok. Ödül yönetmenliğinde Paralimpik ile Deaflympics farklıdır. Paralimpik’e katılan sporcular, ödül yönetmeliğine göre, ödül bütçesinden bizden daha fazla pay alıyorlar. Devletimiz bize tam destek veriyor. Spor Bakanlığı’mız destek veriyor. Ama elimizdeki kanun kitap bunu gösteriyor, onlarda mecburen kanunu uygulamak zorunda kalıyor. Çünkü organizasyon komitesi olimpiyat komitesinin verdiği kanuna göre hareket ediyor. Yönetmelikte olimpiyat komitesi onaylayacak ki devletimiz de ona göre bize bütçe ayırabilsin. O yüzden eksik alıyoruz. Devletimiz fazladan bir ödül vermeye kalksa suç işlemiş olur. O yüzden bu eksikliği yaşıyoruz. En büyük eksiğimiz bu.

“TFF BİZE 10’AR BİN LİRA PRİM DAĞITTI”

Biz futbol takımımız için hiçbir ödül almadık. Bize yönetmeliğe uyan bir şey değildir denildi. Bir şey alamadık. Ama ilerde bize destek olacaklarını söylediler. Şu an hiçbir şey almadık bununla ilgili. Dünya şampiyonu olduğumuz için TFF bütün sporcularımıza prim dağıttı.10’ar bin lira prim aldık.

“TV’LERDE ENGELLİLERİN KATILDIĞI SPOR PROGRAMLARI YAPILMALIDIR”

Öncelikle kendimizi Türk toplumuna anlatmamız gerekiyor. Basın bu konuda bizim yanımızda olmalıdır. Mesela spor programları yapılıyor.  Televizyonlarda engelliler için de bu tarz spor programları yapılabilir. Futbol takımı şampiyon olduğunda başkanla birlikte davet edilebilirdi ama yapılmadı. Televizyonlarda kendimizi duyurabilirsek oldukça mutlu oluruz.

“TÜRKİYE’Yİ, TÜM HALKIMIZI SAMSUN’A BEKLİYORUZ”

Son olarak bir mesaj vermek gerekirse önümüzde 18-30 Temmuz tarihleri arasında bir olimpiyat var. Tüm halkımızı taraftar ve seyirci olarak buraya bekliyoruz. Herkesi Samsun’a davet ediyorum. Herkesin yanımızda olmasını isteriz. İşitme engelli akrabaları olanlar il müdürlüklerinden destek alarak bunları spora kazandırabilirler. Engelli çocuklarınıza bir engel de siz olmayın.

(Güçlü ANADOLU/ Eren GÜVENDİK)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kara Yıl: 2016

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.