a

KESK’li kadınlar: Hayır’ı ilmek ilmek öreceğiz

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar düzenlediği basın açıklaması ile  Anayasa referandumunda hayır diyeceklerini açıkladılar.

KESK Genel Merkezi’nde düzenlenen açıklamada, KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, Anayasa referandumunda KESK üyesi kadınlar olarak “hayır” diyeceklerini açıkladı. Atasoy, “Ne giydiğimize, ne söylediğimize, kaç çocuk doğuracağımıza ve nasıl yaşayacağımıza dair fetva verenlere karşı hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldıran ve kadına dair tek bir kelime dahi bulunmayan  anayasa değişikliğini kabul etmediklerini aktaran Atasoy sözlerine şu şekilde devam etti: ” Görünüşte on sekiz maddeden ibaret olsa bile, aslında anayasanın tamamını, rejimi ve yönetsel modeli esastan değiştiren, mevcut değişiklik paketi, gücü ve iktidarı alabildiğine merkezileştirmekte ve TEK’EL’leştirmektedir. Kuvvetler ayrılığının yerine, katıksız bir kuvvetler birliğini geçirmekte, Türkiye’nin yüzyılı aşkın demokratik birikimine , bütün kadın kazanımlarına ağır bir darbe vurmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

YAŞAM ALANLARIMIZA MÜDAHALE EDİLMEK İSTENİYOR

Anayasa paketinin referandumda geçmesi durumunda kadınların tüm yaşam alanlarına müdahale edileceğine dikkat çekti. Atasoy “Siyasette, yargıda, sokakta, evde, işte kısacası  toplumsal yaşamın her alanında bize varlık şansı tanınmaycak yeni bir cinsiyetçi rejim inşa edilmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Açıklamaya CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da katıldı.

(Zeynep NAMLI)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beypazarı’nın renkleri kadınların emekleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.