a

KESK: Referandumda hayır diyoruz

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu(KESK), düzenlediği basın açıklaması ile 9 Nisan tarihinde yapılması planlanan refeandumda hayır oyu kullanacaklarını açıkladı. KESK genel merkezinde düzenlenen basın açıklamasına KESK Genel Başkanı Lami Özgen, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse ve KESK üyeleri katıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Şaziye Köse, nisan ayında yapılması planlanan referandumda hayır oyu kullanacaklarını ifade etti.

“BU İKLİMDE ANAYASA YAPIM SÜRECİNDEN BAHSEDİLEMEZ”

Demokratik bir tartışma ortamının bulunmadığı, her türlü muhalefetin ağır bir baskı altına alındığı, ifade ve toplantı özgürlüğünün yok edildiği, sendikal hakların, örgütlenme özgürlüğünün ortadan kaldırıldığı ve “yandaş” olmayan medyanın büyük ölçüde susturulduğu bir iklimde anayasa yapım koşullarından söz edilemez olduğunu vurgulayan Köse “Referandumun demokratik ortamda gerçekleşmesi sağlanabilirdi. Oysa tam tersi oluyor. OHAL altında, son derece eşitsiz şartlarda adeta “sopalı” bir halk oylamasına sürükleniyoruz. Halkın serbest ve özgür bir tartışma ortamında kanaat oluşturma ve tercihte bulunma hakkı gasp edilmektedir. Teklif, iç tüzük ihlal edilerek, gizli oylama kuralı alenen çiğnenerek, üyelerinin bir bölümü tutuklu iken ve onlara oy kullandırılmadan parlamentodan geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

“MEVCUT PAKETİ REDDEDİYORUZ”

Bağımsız emek hareketinin varlığını, varoluş koşullarını ve örgütlülüğünü savunmak amacıyla, mevcut paketi reddederek, referandumda hayır diyeceklerini belirten Köse, “Süreklileştirilecek bir OHAL rejimi, eğitimde dinselleştirme hamlelerine ve kamusal alanın piyasalaştırılmasına hız verilmesi demektir. Tıpkı anayasa değişiklik paketinde olduğu gibi hiç bir toplumsal mutabakat aranmaksızın yapılan müfredat değişiklikleriyle, kendi iktidarına ve sermayeye biat eden, hak arayamayan, örgütsüz bir işgücünü baskıyla, tehditle yoğurmamızın sağlanması demektir” dedi.

“İHRAÇLARA VE İŞTEN ATILMALARA KARŞI HAYIR DİYORUZ”

OHAL rejiminin KESK’i ve kamu emekçilerini seçtiğini ve özel bir hedef haline getirdiğini kaydeden Köse konuşmasını şu şeilde sürdürdü: “İhraçlar, açığa almalar, gözaltı ve tutuklamalar, sürgünler, baskının bin bir türü alıp başını yürümüştür. En yaygın mağduriyet ve tasfiyeler kamu emekçileri alanında vuku bulmuştur. Varlığımız ve örgütlülüğümüz, devletin totaliter biçimde yeniden yapılanmasının ve biatçı bir kadrolaşmanın önündeki belli başlı engellerden biri olarak görülmektedir. Bu keyfiliği, zulmü ve zorbalığı reddediyor, referandumda hayır diyoruz” diye konuştu.

Zeynep NAMLI

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elmadağ Kayak Merkezi’ne yarı yıl tatilinde yoğun ilgi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.