a

Keçiören’in trafik çilesi son buldu

İstanbul’dan sonra trafik sıkışıklığı sıralamasında Türkiye’de ikinci sırada bulunan Ankara, son yıllarda yapılan yeni köprü, bulvar, alt ve üst geçitlerle trafik sıkışıklığı gittikçe rahatlatılıyor. Son olarak 8 Kasım’da açılan Yavuz Sultan Selim Bulvarı Keçiören ilçesinin trafik sorunun, büyük ölçüde azalttı. Şehir efsanesi haline gelen Keçiören trafiği büyük ölçüde rahatladığı görülüyor. Keçiören Metrosu’nun hizmete girmesinden sonra Keçiören trafiğinin daha da rahatlaması ön görülüyor.

Navigasyon cihazı üreticisi TomTom’un 2014 yılında yayınladığı Trafik Sıkışıklığı Endeksi verilerine göre Ankara yüzde 38 oranında sıkışıklık ile Avrupa’da 7’inci Türkiye’de 2’inci sırada yer alıyordu. Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptığı köprü, bulvar, alt ve üst geçitlerle trafik sıkışıklığını rahatlatma çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak 8 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımları ile açılışı gerçekleşen Yavuz Sultan Selim Bulvarı, trafik çilesi yaşayan Keçiörenlilere nefes aldırdı. Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında yer alan Keçiören’de, yaşanan trafik sıkışıklığı yüzünden şehir efsanesi haline gelen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafik kabusu tarihe karıştı.

TRAFİK BÜYÜK ÖLÇÜDE RAHATLADI

Açılışının üstünde 2 hafta geçen Yavuz Sultan Selim Bulvarı, Keçiören trafiğinin yükünü büyük ölçüde azalttığı gözleniyor. Sanatoryum Caddesi, Fatih Caddesi, Basınevleri Caddesi’nin birleşimi olan Keçiören Köprüsü’nde, uzun yıllardır yaşanan trafik soruna büyük ölçüde rahatlattı. Özellikle sabah mesaiye gidiş ve dönüş saatlerinde kilitlenme noktasına gelen Keçiören Köprüsü, açılan bulvarla birlikte rahatladı. 3,4 ana caddenin yükünü taşıyan Keçiören Köprüsü’ne alternatif olarak açılan bulvar, yaşanan araç yoğunluğunu gözle görülür bir şekilde azalttığı görülüyor.

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ ÇİLESİ SON BULDU

Açılışının üstünden iki hafta geçen Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nda,  yaptığımız gözlemler sonucunda sadece 3 kez trafik sıkışıklığı yaşanan Keçiören Köprüsü’nde, ortaya çıkan güzel manzara da Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın payı oldukça yüksek. Bulvar açılışı yapılmadan önce Sanatoryum Caddesi üzerinde trafik sıkışıklığı genellikle Kalaba durağından, Fatih Caddesi trafiği Şelale durağından, Basınevleri Caddesi trafiği ise Gülhane Okulu durağından başlıyordu. Bulvar açılışından sonra trafik yoğunluğu yaşanmamaya başladı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde sıkışıklık yaşanmadan araç sürücüleri yollarına devam etme imkanına kavuştular.

15 DAKİKA DAHA FAZLA UYUYORUM

Bulvar açılışından sonra iş yerlerine gidiş ve dönüşlerde yaşanan trafik sorununun çözülmesinden dolayı memnuniyetlerini ifade eden Keçiörenli bazı vatandaşlar, Keçiören’in trafik sorunun büyük ölçüde azaltan bulvarın hizmete girmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Konuyla ilgili görüştüğümüz bir öğrenci, okula daha çabuk yetiştiğini söyledi ve şöyle konuştu, “Eskiden en az 45 dakikada okuluma yetişiyordum. Şimdi en fazla 40 dakikada okuluma yetişiyorum. Alarmı mı 15 dakika ileriye aldım. Yeni bulvar bana 15 dakika uyuma fırsatı sağladı.” Trafik yoğunluğunun en fazla yaşandığı günler olan pazartesi ve cuma günleri bile, trafik sıkışıklığı yaşanmayan Keçiören’de, vatandaşlar durumdan oldukça memnunlar.

KEÇİÖREN METROSU İLE BİRLİKTE DAHA DA DAHATLAYACAK

Test sürüşleri süren Keçiören Metrosu, yılbaşından sonra hizmete girmesi ön görülüyor. Metronun faaliyete geçmesiyle birlikte Keçiören trafiğinin daha da rahatlayacağı ön görülüyor. Özellikle EGO otobüslerinin trafikten çekilerek, ring seferi olarak hizmete vereceği düşünüldüğünde trafiğin daha da rahatlayacağı düşünülüyor.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bitmeyen senfoni “21 yaşında”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.