a

“Kartlı-ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketiciler cezalandırılıyor”

Tüketici Hakları Derneği, geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada çıkan yönetmelik ile kartlı – ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicilerin cezalandırıldığı ifade edilerek, “Tüketicinin peşin olarak aldığı doğalgazın bir kısmına daha sonra gelen zam oranında el konulacak ve tüketiciye verilmeyecek” denildi.

“YÖNETMELİK TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNA AYKIRI”

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, EPDK’nın (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)  29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazete’de “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hakkında konuştu. Çakar, gerek Yönetmelik gerekse EPDK’nın açıklaması incelendiğinde,  kartlı – ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicilerin cezalandırıldığını belirterek, “Buna göre, tüketicinin peşin olarak aldığı doğalgazın bir kısmına daha sonra gelen zam oranında el konulacak ve tüketiciye verilmeyecek” dedi.

EPDK’nın bu Yönetmeliği Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna, Borçlar Kanununa ve diğer ilgili yasalara aykırı olduğuna vurgu yapan Çakar, “Çünkü, tüketicinin daha önce aldığı malın bir kısmına daha sonra yapılacak zam dikkate alınarak el konulamaz” diye konuştu.

“EPDK, TÜKETİCİ HAKLARINI AYAKLAR ALTINA ALMIŞTIR”

Çakar, EPDK’nin doğal gaz firmalarının isteğine göre hareket ettiğini söyleyerek, “EPDK, tüketici haklarını ayaklar altına almıştır. Zaten, doların artışıyla birlikte konutlarda kullanılan doğalgaza şimdiden %9 oranında zam yapılmıştır. Görülüyor ki, doların artışı bugünkü hızıyla devam ederse bundan sonra doğal gaza yağmur gibi zam yapılacaktır” şeklinde konuştu.

EPDK Yönetmeliğinin iptali için dava açılacağını belirten Çakar, “Tüketiciler olarak başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına ve Ticaret Bakanına sesleniyoruz: hukuka ve yasalara aykırı olan bu Yönetmelik ve uygulamayı kaldırınız, durdurunuz” diyerek Cumhurbaşkanına çağrı yapıldı.

Ayrıca açıklamada tüketicilere de seslenen Çakar,  “Yasalara ve tüketici haklarına aykırı olan bu büyük haksızlığa karşı sessiz kalmayınız. Gerekli girişimlerde bulununuz. Haklarınızı arayınız. Derneğimizin bu konudaki girişimlerine destek veriniz” dedi.

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara Adliyesi’nin yıkılmasına durdurma kararı verildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.