‘Karanlık Kanyon’ turistleri büyülüyor

Ramazan Bayramının 9 güne çıkması ile Türkiye’nin birçok noktası tatilcilerle doldu taştı. Kimisi deniz kenarında tatil yaparken kimisi ise memleketinde tatil yapmayı tercih etti.

9 günlük tatili fırsat bilenler tatili en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştı. Bin bir güzelliğe sahip olan Türkiye’de özellikle deniz kenarları tatil için tercih edilirken birçok kişi de memleketlerinde tatil yapmayı tercih etti. Bunlardan birisi ise Erzincan ilçesi Kemaliye (Eğin)  oldu. Muhteşem doğası ile insanları büyüleyen Kemaliye, bayram boyunca hem yerli hem de yabancı turistleri konuk etti.

DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK KANYONU

Kemaliye ilçesinde yer alan ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen alan Karanlık Kanyon, bayram tatili boyunca da ziyaretçilerle doldu taştı. Erzincan ilinde Munzur Dağları üzerinde Karasu Nehri’nin oluşturduğu Karanlık Kanyon, dünyanın 2’nci büyük kanyonu olarak biliniyor. Fırat’ın efsanesi olarak adlandırılan Karanlık Kanyon, ABD’de yer alan Grand Canyon’una benziyorken doğası da Alpler’i andırıyor. Karanlık Su vadisine dik inen Karanlık Kanyon’dan Sandık köyünden Fırat ırmağı yatağına kadar inen “canyoning” sporuna elverişli bu vadi ayrı bir güzellik katıyor. Karanlık Kanyon’dan da geçen Kemah- Kemaliye arasındaki Fırat nehri rotası önemli kano dergilerinden biri olan Kanu-Magazine tarafından Avrupa’nın en iyi 10 rotası arasında gösteriliyor.

Yaklaşık olarak doğu-batı yönünde uzanan Munzur Dağları, Karasu Nehri tarafından kuzey-güney yönünde boğaz vadiler ile parçalanmış. Bu alana ise Kemaliye Boğazı adı veriliyor. Boğazın, İliç’in Bağıştaş köyü ile Kemaliye’nin Dutluca köyü arasında kalan kısmı Karanlık Kanyonu olarak isimlendiriliyor. Karanlık Kanyon, 25 km uzunluk, 1000 m derinlik, yüzde 90 yamaç eğimi ve zaman zaman 10–15 m vadi tabanına sahip olan bir kanyon.

TAŞ YOL 132 YILDA YAPILMIŞ

Kanyonun hemen yanında kanyona paralel olarak uzanan ve yapımı 132 yıl süren taş yol bulunuyorken, taş yolun yapımının tamamen insan emeği ile yapıldığı ifade ediliyor. Kanyon boyunca yer alan devasa kayalar ise insan gücüyle kırılarak, onlarca tünel kazılmış. Yolun hikayesine ilişkin konuşan Kemaliyeli Rıza Karaduman şunları söyledi:

“Bize dedelerimizden beri Karanlık Kanyon’un hemen kenarına yapılan ve yapımı çok zor olan taş yolun yapımını anlatılır. Onların anlattıklarına göre bu yolun yapımı tam 132 yıl boyunca sürmüş ve sadece insan emeği ile yapılmış. Zaten o dönemler burası el emeğinden başka bir şeyle yapılabilecek durumda da değilmiş. Yine dedelerimizin anlattığına göre Kemaliye çok yağış alan bir ilçe. Kışları buraya çok yağarmış ve yollar kapanırmış, hastalarını kışın hastaneye götüremezlermiş. Bunun için de buraya taş yol açarak yolu Divriği-Sivas’a bağlamak istemişler. Ve elleriyle tünel kazmaya başlamışlar. Netice bugün sayısız turisti çeken kanyonun taş yolu da bu şekilde yapılmış.”

Birçok spora da ev sahipliği yapan Karanlık Kanyon’da, kaya tırmanışı, kanyoning, tekne gezintileri yapılıyor. Aynı zamanda Türkiye Dağcılık Federasyonu yılda 300 sporcuya arama kurtarma ve dağcılık eğitimi veriyor.

KEMALİYE TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’NİN ROTASINDA DA YER ALIYOR

Geçtiğimiz günlerde Ankara Tren Garı’ndan Kars’a ilk seferini yapan Turistik Doğu Ekspresi’nin rotasında Erzincan da bulunuyor. Yolculuk boyunca çeşitli noktalarda mola verecek olan trenin mola noktalarından olan Erzincan’da Turistik Doğu Ekspresi’nin yolcularına bölgenin turistik yerleri gezdiriliyor. İlk seferini yapan Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan’da mola vererek yolcuların Kemaliye ve İliç ilçelerini gezmesi için fırsat verildi. Yolculuk sonunda Kemaliye’nin doğasına hayran kaldıklarını belirten yolcular herkesin Kemaliye’yi muhakkak görmeleri gerektiğini ifade etti.

“BURAYA HAYRAN KALDIK”

Bayram tatilini Erzincan’ın muhteşem doğasında geçirmeyi tercih edenlerden Çağla Söğüt, Erzincan’ın muhteşem bir doğaya sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ülkemizin her karışı çok güzel ve kıymetli. Her karşı da muhakkak gezilmeli. Biz de eşimle birlikte bu tatilde bu bölgeyi tercih ettik. Bir tur firması ile Kemaliye-Divriği-Arapkir turuna katıldık. Son durağımız Kemaliye. Buradan önce ise Sivas’ın ilçesi Divriği’ye ve Malatya’nın ilçesi Arapkir’e gittik. Oralar da muhteşemdi. Özellikle de Ulu Cami… Son durağımız ise Kemaliye oldu. Kemaliye muhteşem bir ilçe.  Gerek Fırat’ın suyu ile oluşan Kanyon, gerekse Kemaliye evleri ve gerekse daha birçok yer. Burası muhakkak herkes tarafından görülmeli ve gezilmeli. Biz bu coğrafyaya hayran kaldık.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sincan İlçe Emniyet Müdürlüğü uyuşturucu kullanan ve satan 8 kişiyi yakaladı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
304.610

VAKA

268.435

İYİLEŞME

7.574

ÖLÜM

36.175

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
31.201.975

VAKA

21.356.412

İYİLEŞME

963.068

ÖLÜM

9.845.563

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Ailenizle olan iletişim sorunlarınızı keskin bir dille ifade ediyor olabilirsiniz. Sorunları büyütme

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Ağır hareketlerle güne başlıyor olabilirsiniz. Çalışmak yerine tatil planları yaptığınız çevreniz ta

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Ortaklaşa yaptığınız işlerde duygusal gerginlikler yaşayabilirsiniz. Ekip ruhuyla hareket ederseniz

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Zihninizin yeni ufuklara doğru yelken açmak istediği bir gün olabilir. Birikmişlikler, hüzünler, gel

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Boş zamanınızın olmamasından şikâyetçi olabilirsiniz. Düşüncelerinizi de davranışlarınızla ifade etm

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Tatil planları yapıyor olabilirsiniz. Yalnız partnerinizin haberi olmaması şartları zorlayabilir. Ça

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ortaklarınızla olan gerginlikleri çözüme ulaştıracağınız bir gün olabilir. Empati yaparak süreci kıs

  Devamı

  AKREP BURCU

  Maddi konularınızda duygusal davranmak sizleri yanlışa sürüklüyor olabilir. Arkadaşınızın veya sizi

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Çalışma hayatınızdaki geçmişten gelen sabit fikirleriniz sizleri zor durumda bırakabilir. Yaşam geçm

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Kariyeriniz de oldukça zorlu zamanlar yaşamış olabilirsiniz. Artık meyvelerini toplama zamanı gelmiş

  Devamı

  KOVA BURCU

  Katıldığınız bir organizasyonda yeni iş teklifi ile karşılaşabilirsiniz. Yeni bir başlangıç farklı s

  Devamı

  BALIK BURCU

  Çalışma ortamınızda duygusal tavırlarınız yanlış anlaşılıyor olabilir. Arkadaşlarınız sorununuzun ol

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.