a

‘Karanlık Kanyon’ turistleri büyülüyor

Ramazan Bayramının 9 güne çıkması ile Türkiye’nin birçok noktası tatilcilerle doldu taştı. Kimisi deniz kenarında tatil yaparken kimisi ise memleketinde tatil yapmayı tercih etti.

9 günlük tatili fırsat bilenler tatili en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştı. Bin bir güzelliğe sahip olan Türkiye’de özellikle deniz kenarları tatil için tercih edilirken birçok kişi de memleketlerinde tatil yapmayı tercih etti. Bunlardan birisi ise Erzincan ilçesi Kemaliye (Eğin)  oldu. Muhteşem doğası ile insanları büyüleyen Kemaliye, bayram boyunca hem yerli hem de yabancı turistleri konuk etti.

DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK KANYONU

Kemaliye ilçesinde yer alan ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen alan Karanlık Kanyon, bayram tatili boyunca da ziyaretçilerle doldu taştı. Erzincan ilinde Munzur Dağları üzerinde Karasu Nehri’nin oluşturduğu Karanlık Kanyon, dünyanın 2’nci büyük kanyonu olarak biliniyor. Fırat’ın efsanesi olarak adlandırılan Karanlık Kanyon, ABD’de yer alan Grand Canyon’una benziyorken doğası da Alpler’i andırıyor. Karanlık Su vadisine dik inen Karanlık Kanyon’dan Sandık köyünden Fırat ırmağı yatağına kadar inen “canyoning” sporuna elverişli bu vadi ayrı bir güzellik katıyor. Karanlık Kanyon’dan da geçen Kemah- Kemaliye arasındaki Fırat nehri rotası önemli kano dergilerinden biri olan Kanu-Magazine tarafından Avrupa’nın en iyi 10 rotası arasında gösteriliyor.

Yaklaşık olarak doğu-batı yönünde uzanan Munzur Dağları, Karasu Nehri tarafından kuzey-güney yönünde boğaz vadiler ile parçalanmış. Bu alana ise Kemaliye Boğazı adı veriliyor. Boğazın, İliç’in Bağıştaş köyü ile Kemaliye’nin Dutluca köyü arasında kalan kısmı Karanlık Kanyonu olarak isimlendiriliyor. Karanlık Kanyon, 25 km uzunluk, 1000 m derinlik, yüzde 90 yamaç eğimi ve zaman zaman 10–15 m vadi tabanına sahip olan bir kanyon.

TAŞ YOL 132 YILDA YAPILMIŞ

Kanyonun hemen yanında kanyona paralel olarak uzanan ve yapımı 132 yıl süren taş yol bulunuyorken, taş yolun yapımının tamamen insan emeği ile yapıldığı ifade ediliyor. Kanyon boyunca yer alan devasa kayalar ise insan gücüyle kırılarak, onlarca tünel kazılmış. Yolun hikayesine ilişkin konuşan Kemaliyeli Rıza Karaduman şunları söyledi:

“Bize dedelerimizden beri Karanlık Kanyon’un hemen kenarına yapılan ve yapımı çok zor olan taş yolun yapımını anlatılır. Onların anlattıklarına göre bu yolun yapımı tam 132 yıl boyunca sürmüş ve sadece insan emeği ile yapılmış. Zaten o dönemler burası el emeğinden başka bir şeyle yapılabilecek durumda da değilmiş. Yine dedelerimizin anlattığına göre Kemaliye çok yağış alan bir ilçe. Kışları buraya çok yağarmış ve yollar kapanırmış, hastalarını kışın hastaneye götüremezlermiş. Bunun için de buraya taş yol açarak yolu Divriği-Sivas’a bağlamak istemişler. Ve elleriyle tünel kazmaya başlamışlar. Netice bugün sayısız turisti çeken kanyonun taş yolu da bu şekilde yapılmış.”

Birçok spora da ev sahipliği yapan Karanlık Kanyon’da, kaya tırmanışı, kanyoning, tekne gezintileri yapılıyor. Aynı zamanda Türkiye Dağcılık Federasyonu yılda 300 sporcuya arama kurtarma ve dağcılık eğitimi veriyor.

KEMALİYE TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’NİN ROTASINDA DA YER ALIYOR

Geçtiğimiz günlerde Ankara Tren Garı’ndan Kars’a ilk seferini yapan Turistik Doğu Ekspresi’nin rotasında Erzincan da bulunuyor. Yolculuk boyunca çeşitli noktalarda mola verecek olan trenin mola noktalarından olan Erzincan’da Turistik Doğu Ekspresi’nin yolcularına bölgenin turistik yerleri gezdiriliyor. İlk seferini yapan Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan’da mola vererek yolcuların Kemaliye ve İliç ilçelerini gezmesi için fırsat verildi. Yolculuk sonunda Kemaliye’nin doğasına hayran kaldıklarını belirten yolcular herkesin Kemaliye’yi muhakkak görmeleri gerektiğini ifade etti.

“BURAYA HAYRAN KALDIK”

Bayram tatilini Erzincan’ın muhteşem doğasında geçirmeyi tercih edenlerden Çağla Söğüt, Erzincan’ın muhteşem bir doğaya sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ülkemizin her karışı çok güzel ve kıymetli. Her karşı da muhakkak gezilmeli. Biz de eşimle birlikte bu tatilde bu bölgeyi tercih ettik. Bir tur firması ile Kemaliye-Divriği-Arapkir turuna katıldık. Son durağımız Kemaliye. Buradan önce ise Sivas’ın ilçesi Divriği’ye ve Malatya’nın ilçesi Arapkir’e gittik. Oralar da muhteşemdi. Özellikle de Ulu Cami… Son durağımız ise Kemaliye oldu. Kemaliye muhteşem bir ilçe.  Gerek Fırat’ın suyu ile oluşan Kanyon, gerekse Kemaliye evleri ve gerekse daha birçok yer. Burası muhakkak herkes tarafından görülmeli ve gezilmeli. Biz bu coğrafyaya hayran kaldık.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çankaya Şirindere Vadisi’nde 30 ton atık temizlendi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.