Karahan:“Bütün günü tek bir maskeyle geçirmek doğru değil”

Sağlık çalışanları başta olmak üzere virüsle mücadele eden toplumun ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidermek adına medikal sektörü de durmadan üretmeye ve çalışmaya devam ediyor. Gazetemize açıklamalarda bulunan Gökyüzü Medikal firmasının ortağı ve sorumlu müdürü olan  Gülşah Karahan, özellikle tüketicilere seslenerek  “Cerrahi maskeler kutuların üzerinde yazıldığı gibi tek kullanımlıktır. Bütün günü tek bir maske ile geçirmek doğru değil. Cerrahi maske ıslandıysa veya nemlendiyse, uzun zamanlar geçirilen kalabalık bir ortamdan çıkıldıysa, pozitif olduğundan şüphelenilen birinin yanından geldikten sonra kesinlikle kulak kısımlarından çıkartılarak bir poşete atılmalıdır ve yenisi takılmalıdır” uyarısında bulundu.

Sağlık sektörünün önemli kollarından biri olan medikal firmaları pandemi döneminde de yoğun bir şekilde  çalışmaya ve üretmeye devam ediyor. Gökyüzü Medikal firmasının ortağı ve aynı zamanda Sorumlu müdürü olan Gülşah Karahan,  Covid-19 salgınına karşı önemler amacıyla kullanılacak medikal ürün hijyen/temizlik ürünlerinin yetkili satış merkezlerinden alınması konusunda vatandaşlara  tavsiyelerde bulundu.

Gökyüzü Medikal’den Gülşah Karahan, pandemi döneminde medikal sektörünü değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu:

Pandemi süreci bütün sektörleri etkilediği gibi medikal sektörünü de yoğun bir şekilde etkiledi. Maske, dezenfektan, siperlik vb. ürünler her ne kadar medikal sarf malzemeleri olarak geçse de bu süreçte birçok insan hiçbir bilgisi ve yeterliliği olmamasına karşın bu pazarda yer almaya çalıştı. Bunun sonucunda da çeşitli mağduriyetler yaşandı. En büyük fatura da ne yazık ki biz medikalcilere kesildi. Bu nedenle ısrarla tüketicilerin medikal sarf malzemeleri konusunda bilgili ve tecrübeli olan medikal firmalar dışında satılan yerlere ve ürünlere itibar etmemeleri gerektiğini dile getiriyoruz  Çünkü diğer türlü ciddi anlamda bir mağduriyet yaşanıyor”

“ BİRLİK VE BERABERLİK DUYGUSUYLA  ÇOK SÜRMEDEN TÜKETİCİ TALEBİNİ KARŞILAMAYI BAŞARDIK”

Pandemide  dezenfektan ve maske taleplerinde dolayısı ile satışlarında çok yüksek artışlar oldu ifadesini kullanan  Karahan, “ Özellikle ilk süreçte yani ilk vakanın görüldüğünün açıklanmasından sonra Mart- Nisan aylarında perakende tüketicileri ve kurumlar ciddi şekilde bu malzemelerin arayışına girdi. Üretim tahmin edilebilir tüketimi karşılayamadığından fiyatlar yükseldi, ürün temininde zorluklar yaşandı. Bu dönemde özellikle maske ve dezenfektan fabrikaları tam zamanlı çalışmalarına rağmen talepleri karşılamakta çok zorlandılar. Bu nedenle bizler de ürünleri tüketiciye ulaştırmakta sıkıntılar yaşadık. Türklerin içinde olan birlik ve beraberlik duygusuyla  çok sürmeden bu sorunları da çözdük ve tüketici taleplerini karşılamayı başardık” açıklamasında bulundu.

“CERRAHİ MASKELER KUTULARIN ÜZERİNDE YAZILDIĞI GİBİ TEK KULLANIMLIKTIR”

Pandemi sebebiyle  hepimizin adeta günlük hayat rutini haline getirdiği medikal malzemelerin kullanım özelliklerine ve şekline de değinen Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Ürün kullanımları özellikle kamu spotları olarak sürekli anlatılmakta ancak tekrarlamanın hepimiz için daha faydalı olacağı kanısındayım. Cerrahi maskeler kutuların üzerinde yazıldığı gibi tek kullanımlıktır. Bu demek değildir ki bütün günü tek maske ile geçirmek doğrudur. Cerrahi maske ıslandıysa veya nemlendiyse, uzun zamanlar geçirilen kalabalık bir ortamdan çıkıldıysa, pozitif olduğundan şüphelenilen birinin yanından çıkıldıysa kesinlikle kulak kısımlarından çıkartılarak bir poşete atılmalıdır ve yenisi takılmalıdır.

“SİPERLİK TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR”

“Siperlik direk temas için koruyucu bir ekipmandır.  Ancak tek başına yeterli değildir mutlaka maske ile kullanılmalıdır”

“DEZENFEKTANLARDA BAKANLIK ONAYI ALMIŞ ÜRÜNLERİ TERCİH ETMEK SAĞLIĞIMIZ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR”

“Dezenfektanlar suyun bulunmadığı ya da elimizi yıkayamadığımız zamanlarda sıklıkla uygulanmalıdır. Herhangi bir yüzey teması gibi durumlarda da tekrar edilmelidir. Dezenfektanların özellikle içeriklerine dikkat edilmelidir. Açıklanan oranlarda ve Sağlık Bakanlığı onayı almış ürünleri tercih etmek sağlığımız ve korunmamız açısından çok önemlidir”

ELLERİMİZ KADAR BULUNDUĞUMUZ ORTAMI DA TEMİZ TUTMAK GEREK”

“Ellerimiz kadar bulunduğumuz ortamları ve yüzeyleri de dezenfekte etmemiz gerekir. Bu daha çok yok sayılan aslında dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir konu. Birey gün boyu sürekli masası, kapı kolu gibi yüzeylere dokunmaktadır ve aynı şekilde başka insanlarda aynı yerlere dokunabilir. Bu nedenle özellikle kişisel alanları ortam ve yüzey dezenfektanları ile sterilize etmek korunmamız için oldukça yararlı olacaktır. “

“KİMSEYİ MAĞDUR ETMEMEK ADINA ÜRÜNLERİMİZİ STOĞUMUZDA HAZIR BİR ŞEKİLDE BULUNDURUYORUZ”

Tüketicilerin talepleri doğrultusunda en doğru ve kaliteli ürünleri temin etmeye ve bulundurmaya çalışıyoruz ifadesini kullanan Karahan,“ En çok tek kullanımlık olan cerrahi maskeleri ve tabi ki bu maskelerin çocuklar için yapılmış  versiyonlarını hazır tutuyoruz. Bunun dışında Ffp1, Ffp2, Ffp3 koruyucu maskelerin ventilli ve ventilsiz seçenekleri ve yıkanabilir maskeler  de stoğumuzda bulunan ürünler arasındadır” dedi.

Karahan: Eldivenler de pandemi döneminde yoğun şekilde artışa geçen ürünler arasındadır. Nitril, lateks ve vinil olarak 3 çeşit olan eldivenler bu dönem de özellikle büyük kurumlarca talep edilmektedir. Perakende olarak da talep edildiğinden kimseyi mağdur etmemek adına bu ürünleri de stoğumuzda hazır bulundurmaktayız.

“TEDBİR VE ORTAK MÜCADELE İLE PANDEMİYİ ATLATACAĞIZ”

Son olarak Başkent’te yaşanan vaka yoğunluğunu değerlendiren ve gazetemiz okurlarına seslenen Karahan “Başkent’te  daha doğrusu tüm dünyadada  artık pandeminin uzun soluklu ilerlemesinden kaynaklı insanların hem yorulmaya hem de alışmaya başladığını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşların alışılagelmiş hareketlerinin kolay değişmemesi sonucu bazı önlemleri yanlışlıkla veya boş bulunarak yapamadıklarını görüyoruz. Çoğu zaman kişi farkına vardığında ya da yanındakiler tarafından uyarıldığında derhal önlemini aldığına da defalarca şahit olduk. Bu noktada uyarı ve önlemlere dikkat etmek çok çok önemli. Bu günlerde dile getirilen ’Çember daralıyor’ sözü oldukça doğru. Hastalık artık yakınlarımıza  kadar geldi. Bu yüzden her vatandaşın öncelikle kendisi ve sevdikleri için çok dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz. Tedbirlerimizi tam aldığımız, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığımız takdirde bulaşma riskini azaltarak pandemiyi atlatabileceğimize  olağanca gücümüzle inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

0 2 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cengiz Ünder, Leicester City’de

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.385.581

VAKA

29.095.845

İYİLEŞME

1.157.714

ÖLÜM

14.289.736

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.