a

Kara Yıl: 2016

Unutulmaz birçok olayla hatırlayacağımız 2016 yılı geride kaldı. 2016 yılı Türkiye ve Dünya için kara bir yıl olarak hatırlanacak. Bombalarla başlayan 2016 yılında tarihler 15 Temmuz’u gösterdiğinde Türk demokrasisi darbe girişimi ile sarsıldı. Halk, bedenini tanklara siper ederek, menfur FETÖ kalkışmasını bastırdı ve ‘Milli İradeyi’ hakim kıldı.

Bombalarla başlayan yıl, aynı şekilde Rus Büyükelçisine düzenlenen suikast ile son buldu. Güçlü Anadolu Gazetesi ekibi olarak yaşamımızda derin izler bırakan bu kara yılda gerçekleşen önemli bir takım olayları siz okuyucularımıza sunuyoruz.

KARA YILIN İLK AYI

Ocak 2016’da İstanbul Sultanahmet’te IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu, aralarında turistlerin de bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti. Tarihler 21 Ocak’ı gösterdiğinde Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından olan Mustafa Koç, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bir gün sonra da Türk siyasetinin renkli kimliklerinden Kamer Genç, kanser hastalığına yenik düştü.

MERASİM SOKAK İLE SARSILDIK

Takvimler 2 Şubat’ı gösterdiğinde Sabancı suikastinin failleri 20 yıl aradan sonra yakalandı. 17 Şubat akşamı PKK tarafında Ankara Merasim Sokak’ta, askeri servis araçlarına yönelik gerçekleştirilen bombalı araç saldırısı sonucu çoğu asker, TSK sivil memuru 29 kişi şehit oldu. Hainler bu seferde Lice’de askeri hedef aldı ve 6 şehit verdik.

 

KARA MART

Mart ayı ölümlerin, terör saldırıların ayı oldu. Merasim Sokak patlamasının üzerinden bir ay geçmeden PKK  terör örgütü tarafından Ankara’nın en işlek yeri olan Güven Park’ta canlı bir bombalı araç saldırısı daha gerçekleştirildi. Bu saldırıda 37’si sivil, biri polis memuru toplamda 38 kişi şehit oldu. Terör örgütlerinin hedefi haline gelen Türkiye, bu seferde 19 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde IŞİD’li terörist kendisini patlattı ve 5 turist hayatını kaybetti. Terör bu seferde kirli yüzünü 22 Mart’ta Avrupa’nın kalbi olan Brüksel havaalanında gösterdi. İŞİD’li teröristlerin saldırısı sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Terör her yerde yükselirken, 31 Mart günü PKK bu kez hain yüzünü Diyarbakır’da gösterdi. PKK tarafından yapılan terör saldırısında 8 güvenlik görevlisi şehit oldu.

DAVUTOĞLU İSTİFA ETTİ

Teknoloji adına büyük bir adım sayılan 4.5G’ye Türkiye 1 Nisan’da geçiş yaptı. Nisan ayı diğer aylara göre daha sakin geçerken, 1 Mayıs günü yine IŞİD’li teröristler Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde nöbet tutan polislere bombalı saldırı düzenledi. 3 polis şehit oldu. 13 Mayıs’ta bu sefer kötü haber Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nden geldi. PKK terör saldırıları sonucunda 8 askerimiz şehit oldu. 5 Mayıs günü istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunan Ahmet Davutoğlu’nun yerine, yapılan olağanüstü kongre sonucunda Binali Yıldırım AK Parti’nin yeni genel başkanı oldu.  Yıldırım, boşalan koltuğa 22 Mayıs’ta oturdu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 27.  Başbakan’ı oldu. 24 Mayıs’ta operasyona çıkan askerlere yönelik PKK tarafından düzenlenen saldırı sonucunda 6 asker şehit oldu

 

“ATATÜRK HAVAALANI’NA IŞİD SALDIRISI”

Dünya Boks tarihine adını altın harflerle yazdıran Muhammet Ali, tedavi gördüğü hastanede 3 Haziran tarihinde hayatını kaybetti. 7 Haziran tarihinde İstanbul Vezneciler’de bulunan çevik kuvvet ekiplerine PKK tarafından yapılan canlı bomba saldırısı sonucunda 5’i sivil 6’sı polis olmak üzere 11 kişi şehit oldu. Türk kamuoyu gündemini uzun süre işgal eden Atalay Filiz, İzmir’de dikkatli bir baba ve oğul sayesinde 12 Haziran tarihinde yakalandı. Tarihler 28 Haziran’ı gösterdiğinde Türkiye, IŞİD saldırısı ile sarsıldı. IŞID’li teröristler tarafından, Atatürk Havaalanına, silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Çoğu sivil 44 kişi şehit oldu.

MİLLİ İRADEYE 15 TEMMUZ DARBESİNİ PÜSKÜRTTÜ

1 Temmuz tarihinde Osmangazi Köprüsü hizmete açıldı. Gebze-Orhangaz-İzmir arası mesafe bu proje ile birlikte 6 saatten 3,5 saate indi. 5 Temmuz tarihinde bölgedeki birlikleri bayram ziyaretine için havalanan askeri helikopter Giresun’da olumsuz hava koşulları sonucu düştü. Helikopterde bulunan 7 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarını dünya geneline yayan IŞİD terör örgütü, bu kez Fransa’yı vurdu. 14 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen tiyatro saldırısı sonucunda 84 kişi hayatını kaybetti.

Ve o kara gece. Tarihler 15 Temmuz’u gösterirken, TSK içerisine sızmış olan FETÖ mensupları tarafından akşam saatlerinde Türk demokrasisine ve seçilmiş meşru hükümete yönelik kalkışma harekatı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafından yapılan çağrı sonucunda, sokaklara dökülen kahraman Türk milleti, tanklara göğsünü siper etti. Darbe girişimin bertaraf eden Türk halkı, Dünya’ya demokrasi dersi verdi. Hain gecede 240 kahraman Türk evladı, demokrasi şehidi oldu. 15 Temmuz gecesi başlayan gözaltılar, 16 Temmuz’da hız kazandı. Kalkışmaya katılan askeri kışlalardaki FETÖ mensupları gözaltına alındı. 16 Temmuz’da 8 darbeci asker helikopter ile Yunanistan’a kaçtı. 17 Temmuz’da yaklaşık 1 ay sürecek olan demokrasi nöbetleri başladı. 21 Temmuz’da FETÖ ile mücadelede, hızlı adımlar atılması için 3 ay süre ile OHAL ilan edildi.  Bir diğer hain örgüt olan PKK, 29 Temmuz’da yine Çukurca’da düzenlediği terör saldırıları sonucunda 8 askerimiz şehit oldu.

YENİ KAPI RUHU

FETÖ darbe girişimin ardından 7 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti, CHP ve MHP genel başkanları İstanbul Yenikapı’da “Demokrasi ve Şehitler Mitinginde” buluştu. 17 Ağustos tarihinde Denetimli Serbestlik kapsamında 38 bin mahkum tahliye edildi. Gaziantep’te IŞİD tarafından bir sokak düğününe canlı bombalı saldırı düzenlendi. Çoğu çocuk ve kadın 57 kişi hayatını kaybetti. 21 Ağustos’ta son bulan olimpiyatlarda Türkiye toplamda 8 madalya ile yarışmayı tamamladı. Tarihler 24 Ağustos’u gösterdiğinde, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye sınırını tehdit eden IŞİD terör örgütünden temizlemek için Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatarak Suriye’nin Cerablus şehrine girdi. Yine aynı tarihte İtalya’da deprem yaşandı ve 250 kişi hayatını kaybetti. 26 Ağustos’ta İstanbul’un ulaşımını rahatlatmak için yapılan 3. köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışı gerçekleştirildi. Aynı tarihte PKK tarafında Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda 11 polis şehit olurken, 78 kişi yaralandı.

YEŞİLÇAM’IN JÖNÜ TARIK AKAN HAYATINI KAYBETTİ

Yeşilcam’ın unutulmaz jönlerinden Tarık Akan, 16 Eylül tarihinde hayatını kaybetti. 28 Eylül’de de eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perer, 93 yaşında hayatını kaybetti.  17 Ekim tarihinde, uzun zamandır IŞİD’in işgalinde bulunan Musul’a Irak ordusu ve peşmergeler tarafından operasyon başlatıldı. Sakin geçen eylül ayının ardında 9 Ekim tarihinde karakola saldıran PKK, 10 askerimizi şehit etti.

TRUMP ABD BAŞKANI SEÇİLDİ

Irak ordusu ve peşmergeler, şiddetli çatışmalar sonucunda 3 Kasım’da Musul’a girdi. 4 Kasım’da ifade vermeye gitmeyen HDP’lilere yönelik zorla getirme kararları uygulandı. HDP Eş Genel Başkanları gözaltına alındı ve akabinde tutuklandılar. 8 Kasım tarihinde, kamuoyu yoklamalarını yanıltan Trump ABD Başkanı seçildi. KCK/PKK operasyonları sonucunda görevden alınan Derik Belediye Başkanı’nın yerine kayyım olarak atanan Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, 11 Kasım tarihinde makam odasına bırakılan bombanın uzaktan kumanda ile patlatılması soncunda şehit edildi. 17 Kasım’da Siirt’te bakır madeninde göçük meydana geldi ve 16 madenci hayatını kaybetti. Türkiye’de yaşanan tutuklama ve göz altılarını gerekçe gösteren AP, AB-Türkiye müzakerelerinin dondurulması tasarısını 24 Kasım tarihinde onayladı. Öte yandan hızla devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’ndan acı haber geldi. IŞİD tarafından düzenlenen saldırılarda 24 Kasım’da 39 askerimiz şehit oldu. 26 Kasım tarihinde Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro 90 yaşında hayatını kaybetti. 29 Kasım tarihinde Dünya kamuoyunu yasa boğan uçak düşme hadisesi yaşandı. Kupa Amerika finali için Kolombiya’ya giden Brezilya’nın Chapecoense takımını taşıyan uçak düştü. 76 kişi hayatını kaybetti. Aladağ’da yurt faciası yaşandı. 29 Kasım tarihinde yaşanan faciada yurtta kalan 12 öğrenci hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

RUS BÜYÜKELÇİ KARLOV, SUİKAST SALDIRISI SONUCU ÖLDÜRÜLDÜ

Yılın son ayında eski Bakanlardan İsmet Sezgin 88 yaşında tedavi gördüğü GATA’da hayatını kaybetti. 10 Aralık günü, Beşiktaş-Bursaspor maçı sonunda iki PKK’lı tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısında çoğu polis 44 vatandaşımız şehit oldu. İstanbul saldırısının üstünden 1 hafta geçmeden PKK’lı hainler bu sefer Kayseri’de yüreğimizi yaktı. Kayseri 1’inci Komando Tugayı’na bağlı komandoları çarşı iznine taşıyan otobüse bombalı araç saldırısı düzenlendi. Saldırıda 14 asker şehit oldu. Uzun yıllardır iç savaşın sürdüğü Suriye’de kilit öneme sahip olan Halep, düştü ve insanlık dramı yaşandı. Türkiye’nin girişimleri sonucunda açılan koridorda Halep’ten masum siviller tahliye edilirken, Halep’in düşmesi Suriye’deki savaşın seyrini de değiştirdi. Tarihler 19 Aralık’ı gösterdiğinde Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İçişleri Bakanı Soylu, “Saldırgan 24 Haziran 1994, Aydın Söke doğumlu. Halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğü’nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş” bilgisini paylaştı.

(Güçlü ANADOLU / Serkan DEMİRTAŞ-Selahattin BALCI)

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akyüz: En büyük korku ‘Teşhir olmak’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.