Kanal İstanbul

Bilimsel nedenlerden ötürü tartışılması önemli. Amma lakin aynı üniversitenin aynı bilim adamları önce Bedrettin DALAN için Haliç temizlenebilir raporu verdiler. Sonra Nurettin SÖZEN için Haliç temizlenemez raporu hazırladılar. Recep Tayyip ERDOĞAN kararlığında Haliç temizlendi. Osmanlı döneminden itibaren sanayi ve tersane bölgesiydi. Demirdöküm fabrikasının yerinde bugün Koç müzesi var. Hem de önünde denizaltı bile var.
Stratejik ve ekonomik açıdan tartışacak donanımlı ve vizyonlu uzmanlarımız yeterli değil. Yalnızca asker ya da sivil gözüyle bakarak olamaz. Çok yönlü ve geniş açıdan değerlendirilmeli. Elimizdeki değerlerimizi her türlü politikanın üstünde devlet siyaseti açısından değerlendirmeliyiz.
MİLLİ PİYANGO
Sadece çekiliş ve oyun açısından baktığımızda kumar ve şans oyunu olarak değerlendirilebilir. Diyanet içinde haram telaffuzu ve açıklamaları daha net. Daha derinlemesine toplantılar ve açıklamalar bekliyoruz. Tarihsel olarak bakarsak adı Tayyare Piyangosu. Uçak yapabilmek için bir kaynak oluşturmaya çalışıyordu devlet. Devletten aldığı kredi ile iş kuran ve hibe bulan iş insanları ile torpil ve referans ile işe girenler; bu olup bitenleri kendi haklarımı görüyor. Piyango tartışmasını medyadan uzakta diyanet organizasyonunda planlı olarak yapmakta fayda var. Büyük parayı büyük işletmeler doğru kullanabilir.
Diğer şans oyunları çok daha fazla oynanıyor. Örneği iddia gibi. Hatta çocuklar dahi oynuyordu. Allah’tan yasaklandı. Kumar bizde yasak ama illegal yollardan çok oyuncusu var. Kıbrıs adası kumar turizmin adresi olmuş durumda.
YILBAŞI
24 Aralık Katolikler, 6 Ocak Protestanlar için Noel. Dini ayinlerini bugünlerde yapıyorlar. Yılbaşı ise zamanla oturmuş bir eğlence. Bazıları abartarak, bazıları da aile ve dost arasında buluşma vesilesi olarak kutluyor. Başta muhasebe sistemi açısından ve yasal değerlendirmeler için yıl geçişleri önemli. Sınırlı varlıklar olarak biz zamanı sabitlemek zorundayız.
Hindi etini her zaman yemek önemli. Noel baba COCA COLA sayesinde kırmızı beyaz olan bir ticari figüre dönüşmüş. Biz hocayı Hızır vb. Mistik değerlerimizi özellikle de Dede Korkut için bir çaba sarf etmek yerine söyleniyoruz.
KIŞ 2019/2020
Henüz ciddi anlamda kış başlamadı. Doğu Anadolu kar altında bölgeleri var. Uludağ’da kaybolan 2 dağcıyı ararken birçok kuruluş ve kişi büyük bir tecrübe kazandı. Teknoloji en iyi şekilde kullanıldı. Şunu gördük ki devlet ve sivil örgütler olarak hazırız. Daha iyisini yapmak içinde çaba sarf ediyoruz.
KIŞ eziyeti giderek turizm ve spor açısından bir keyfe dönüşüyor. Ovit tüneli açıldı ve bölge kayak merkezi olarak düzenlenecek. Bakir bir doğa turizme kazandırılacak. Palandöken, Sarıkamış, Erciyes giderek gelişiyor. Doğu Anadolu’da her yerde kış spor tesisleri kuruluyor. Sporcu ve eğitimcisi sayısında artış ve başarı sağlanıyor. Halkın ilgisi ve becerisi artıyor. Mutlu azınlık değil avamda kışın nimetlerinden yararlanıyor.
TOGO KULELERİ
Günaydın rant denen gerçeği yeni mı öğreniyoruz. Ülkemizde en büyük gelir kaynağı rant ekonomisi. Üretim yok. Gözü açıklık ve kaba kuvvet ile kasaları dolduran; her türlü haramdan daha haram sistem. Tüm partilerde bu tıp adamlar var. Paralarının gücüyle her türlü mevkie ulaşıyorlar. Yurdun her yerinde imar planlanması ve denetimi yapılmalı. Bu bilinç sağlanmalı. Esas belanın bu olduğu görülmeli. Emlak zenginlerinden vergi daha yüksek alınarak adalet sağlanmalı.
NOT
Emlak ve arsa işleri sanatçılara bırakılmayacak kadar ciddi iştir. Kentsel dönüşüm ada bazında değil parsel ve hatta semt bazında düşünülmeli. İşin gereğini yapmalıyız. Emlak uzman ve eksperliği herkes tarafından yapılmamalı. Üretim dışında her şeyde maraza vardır. Fikri ve bedeni bütün bir üretim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.857.616

VAKA

53.367.302

İYİLEŞME

2.074.618

ÖLÜM

43.490.314

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.