İYİ Parti’den “Gençler için acil eylem planı” çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, nezaket ziyaretinde bulunan Genç Girişim Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Akşener ve GGDY Başkanı ile Yönetim Kurulu görüşmede gençlerin durumunu görüştü. Görüşmenin ardından gençler için acil eylem planı hazırlandı. İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin, hayat şartlarını gerekçe göstererek intihar etmesi de gündeme getirildi.

Görüşme sonrası açıklanan eylem planında şu bilgilere yer verildi:

GENÇLER RAHAT UYUYAMIYORSA, BÜTÜN ÜLKE UYKUSUZ KALSIN!

Ülkemizde ekonomik krizin derinleşmeye başladığı son günlerde, vatandaşlarımız iyice zorlanmaktadır. Artan genç işsizlik, KYK borçları, özellikle büyükşehirlerdeki hayat pahalılığı, sosyal imkânların yetersizliği, gençlerimizi daha da olumsuz etkilemektedir. Tüm bunlarla birlikte gençlerimizin maddi olumsuzluklar yüzünden hayatlarına son vermeleri de son derece üzücüdür. Zira her “Türk Genci” bizim için bir “değerdir”. Gençlerimizin psikolojik, fizyolojik ve sosyal ihtiyaçlarının yanı sıra, ekonomik sıkıntılarının olduğu da aşikârdır. Bu kapsamda İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanlığımızın, mevcut hükümete aşağıda belirttiğimiz 9 maddelik “Acil Eylem Planı” tavsiye niteliğindedir.

1-“Ulusal stratejik gençlik belgesi” hazırlanmalı

Öncelikle ülkemiz gençliğinin eğiminden istihdamına, sosyal gelişiminden ruhsal gelişimine, sportif yaklaşımından sağlıklı bir birey olarak toplumsal yaklaşımına kadar her alanda ilgili tüm kurum ve kuruluşların görev ve sorumluluklarının yer aldığı “Ulusal Gençlik Strateji Belgesi”, söz konusu alanların uzmanlarından oluşan katılımcılarla birlikte -acil kodu- ile hazırlanmalıdır.

2-“Devlet yurtlarını artırın”

Sosyal devlet anlayışı ile üniversite eğitimi alan gençlerimizin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak, eğitimleri sırasında güvenli, rahat ve uygun ortamlarda kalabilmelerine imkân sağlamak amacıyla “Devlet Yurtları” yeterli sayıya ulaştırılmalıdır.

3- “Gençlik fonu” oluşturulmalı

Valilikler- Kaymakamlıklar- Belediyeler – Üniversiteler ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile ortak bir çalışma yapılmalı, özellikle ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin tespiti ve gerekli maddi desteklerin sağlanması için kamu destekli bir fon oluşturulmalıdır. Eğitim ve iş piyasasında bütün genç insanlar için daha fazla olanak ve eşit fırsatlar yaratılmalı, eğitimi devam eden üniversite öğrencilerinin, üniversite ve kamu kurumlarında, tam zamanlı çalışma hakları çerçevesinde evde çalışma, uzaktan çalışma, esnek çalışma iş olanakları genişletilmelidir.

 4- “Gençleri işe alanlara avantajlar sağlanmalı”

Gençlere yönelik istihdam garantili mesleki eğitim kursları açılmalı ve mesleki sertifikalarını alan gençlerin istihdam edilmeleri yönünde kayda değer hibe ve teşvikler verilmelidir. Genç işsizliğin önlenmesi amacıyla gençleri istihdam eden girişimlere gözle görülür, girişimciyi de rahatlatacak destek verilmelidir. Gençlerimizin sosyal sorumluluk projeleri ile sosyal girişimcilik faaliyetleri desteklenmeli, kişisel potansiyellerini açığa çıkarma ve geliştirme imkânı sağlanmalıdır. Gençlerimizin uluslararası kurum ve kuruluşlar ile uluslararası iş gücü piyasasında etkin olarak yerini alması, uluslararası alanda rekabet gücü kazanabilmeleri için özel destek programları oluşturulmalı, ilgi alanlarına göre uluslararası platformlarda yer alabilmeleri için her türlü destek sağlanmalıdır.

 5- Gençlerin projelerini ciddiye alın

Gençlerimizin sivil toplum kuruluşlarında, gönüllü platformlarda, yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerinde yer almaları sağlanmalı, ilgi alanlarına göre hazırladıkları proje ve etkinlikleri desteklenmelidir. Aynı zamanda dezavantajlı gençler ile toplum arasındaki ilişki, gençlerin sosyalleşmelerini sağlayabilecek, uygulanabilir politikalar oluşturularak pozitif hale getirilmelidir.

(OKTAY BİNGÖL)

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pursaklara yağan kar hayatı felç edemedi

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470