İyi hissetmek

Kendinizi mutlu etmek için neler yapıyorsunuz? Neler yaptığınızda mutlu oluyorsunuz? Bu mutluluğunuz ne kadar süre devam ediyor? Yaşadığımız bütün duygular aslında anlık ve geçici duygular. Bir insanın sabit bir ruh halinde uzun süre kalması beklenemez. Zaten uzun süre aynı ruh halinde kalsa bir süre sonra sıkılmaya başlar. Mutluluk da öyle… Uzun bir süre kendinizi aşırı mutlu hissetmeniz imkansızdır… Çünkü bir süre sonra duruma alışırsınız ve kendiniz o kadar da mutlu hissetmezsiniz. Hele ki mutluluğunuzu maddi durumlara bağladıysanız en kısa mutluluklar da sizinledir demektir.

Bunun yerine insanın kendini iyi hissetmesi daha önemlidir. Pozitif olmak, rahat olmak, içinizin sıkılmaması sizi uzun süre götürür. Asıl mutluluk da budur işte. Vicdanın rahat olması, kimsenin kalbini kırmadan yaşamanın verdiği özgüven… Bunun yerinin hiçbir maddi kaynak dolduramaz. Bu konuyla ilgili küçük bir hikaye paylaşmak istiyorum.

‘’Bir zamanlar zengin ama mutsuz bir kral varmış. Mutlu olmak için ne kadar uğraşsa da mutlu olamıyormuş.

Ülkenin en bilge kişisini huzuruna çağırtıp nasıl mutlu olabilirim diye sormuş.

Bilge: Kralım, mutsuzluktan kurtulmak istiyorsanız; mutlu bir adam bulup onun gömleğini giymeniz gerekir.

Kral adamlarına emir vermiş; bu mutlu adamı bulun diye, ülkede aranmadık yer bırakmamışlar. Fakat mutlu birine rastlayamamışlar. Kimileri eşinden, kimileri yoksulluktan, kimileri de hayırsız çocuğundan yakınıyormuş.  En sonunda çaresizlik içinde saraya dönüş yolunda, kırık dökük bir evin önünden geçerken içeriden birinin şöyle dua ettiğini duymuşlar

Tanrım, sana şükürler olsun. Sağlığım yerinde, karnım bugün de doydu, bugüne kadar rızkımı eksik etmedin. Ben mutlu olmayayım da kim mutlu olsun?

Sonunda mutlu birini bulduk diye kralın adamları hemen evin içine dalmışlar. Adamın gömleğini alıp krala götürelim diye düşünmüşler. Fakat içeri girince bir de ne görsünler, adamın sırtında bir gömlek bile yokmuş.

Hayat akarken insan mutluluğu arar durur. Sahip oldukları ne kadar çok olursa olsun hep daha fazlasını isteyen, sahip olduklarıyla yetinmeyen kendini mutlu hissedemez. Mutluluğu kendi içinde arayan ve kendinden memnun olup haline şükreden mutluluğu bulacaktır.’’

 

 

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Hayatın anlamı bakışlarda gizli

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
156.827

VAKA

118.694

İYİLEŞME

4.340

ÖLÜM

38.133

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
5.432.512

VAKA

2.182.202

İYİLEŞME

345.442

ÖLÜM

3.250.310

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470