İlan tarifesi bizi de (gazetecileri) görecek mi?

Geride bıraktığımız 2019 yılının son aylarına doğru yargı paketinde yapılan değişikliklere bağlı olarak icra ilanlarının kesilmesi gündemdeyken birçok kurum ve kuruluşun, gazeteci vekillerin raporları, girişimleri dikkate alındığı için son anda bu olumsuz karardan Bakan Abdülhamit Gül’ün yaptığı açıklama ile vazgeçilmişti. Bahsettiğimiz icra ilanlarının resmî gazetede yayımlanması kaldırılsaydı gazetelerin, özelikle yerel gazetelerin can damarı kesilmiş olacaktı. Birçok Anadolu gazetesi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olacaktı. Doğru dürüst istihdam sağlamayan gazeteler, istihdam sağladığı bir kaç elemanını da bu vesile ile işten atmış olacaktı. Sonuç; işsiz olan ve iş bulmak için kapı kapı dolaşan gazeteci ordusuna yeni bir ordu eklenmiş olacaktı. Dolayısıyla bu karardan son anda vazgeçmek Anadolu basını ve gazetecilerin geleceği açısından önemli bir adımdı.

Yaklaşık iki yıl önce doların yükselmesine bağlı olarak artan kağıt fiyatlarını gerekçe gösteren gazete patronları hem işçi hem de gazete sayfa sayısında düşüşe giderek bu olumsuz durumu bertaraf etmeye çalıştı. 12 sayfa çıkan birçok yerel gazete 8 sayfa çıkmaya başladı. 16 sayfa çıkan ulusal gazeteler ise 12 sayfaya inerek baskı da tasarrufa gitmeye çalıştı.

Hem işçi hem de gazete sayfasını azaltarak krizin içinden çıkmaya çalışan patronlar doların düşmesine rağmen, daha önce işten çıkardıkları gazetecilerin yerine başka bir gazeteciye istihdam sağlama gereği bile duymadılar. Çünkü iki gazetecinin yapması gerektiği işi bir gazeteci zorunlu olarak yapmaya devam etti. Bu mevcut uygulama şu anda bile birçok gazetede etkinliğini devam ettiriyor.

Tüm bu olumsuzluklar devam ederken müjdeli haberi Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran verdi. Duran, yaptığı açıklama ile resmi ilan tarifesine yüzde 13,3 zam yapıldığını söyledi. (Bu yüzdelik zam yerel gazetelerin ilanına yapılan zamdır, ulusal gazeteler için bu rakam değişiyor.) BİK Yönetim Kurulu tarafından alınan ve Cumhurbaşkanlığınca onaylanan karar Resmi Gazetede yayımlandı ve 1 Şubat’tan itibaren de yürürlüğe girecek. Böylece resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti günlük fiili satışı 50 bin adetten az olan gazeteler için KDV hariç 17 Türk Lirası, 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 47 Türk Lirası olarak hesaplanacak.

Resmi ilanlara yapılan zamlar, sadece gazete patronları biraz daha fazla kazansın diye yapılmıyor. Duran tarafından açıklanan bu olumlu kararı şu şekilde okumak gerekir; bu karar Anadolu basınının geleceği açısından önemli bir karardır. Bu karar ile gazetelerin ayakta kalması düşünüldüğü kadar, kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirme görevi olan gazetecilere yeni istihdam alanı açılması da hedeflenmiştir. Hatta mevcut durumda çalışan gazetecilere, yapılan zam oranı göz önünde bulundurularak koşullarında iyileştirilmeye gidilmelidir. Bu durum gazetecinin motivasyonunu artırdığı için gazetenin haber kalitesine de olumlu etki yapmış olacaktır.

Yukarıda saydığım birçok talebin pratikte bir karşılığı olacak mı önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Yaklaşık beş yıldır yerelde çalışan bir gazeteci olarak bu konuda umutlu olmadığımı da belirtmek istiyorum. BİK’in özellikle bu süreci takip ederek işsiz gazetecilere ‘Yeni nesil gazetecilik’ kursları çerçevesinde istihdam alanı açması gerekir. BİK resmi ilan tarifesinde aldığı karar ile patronlara karşı bir sıfır önde. Bu skoru istihdam açısından galibiyetle sonuçlandırmak da onların elinde. Resmi ilan tarifesine yapılan zammın hem işsiz gazetecileri  hem de çalışan gazetecilerin koşullarını olumlu etkilemesi dileğiyle…

Mutlu yıllar…

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

04.01.2020

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
243.180

VAKA

226.155

İYİLEŞME

5.873

ÖLÜM

17.025

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
20.423.897

VAKA

12.631.185

İYİLEŞME

744.649

ÖLÜM

7.792.712

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Ekonomik koşullarınızdaki belirsizlik ya da kaygı ön planda olabilir. Bununla ilgili daha yapıcı olm

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Evlilik ya da ilişkilerde agresif ve boşlukta kendinizi hissedebilirsiniz. Bugün daha fazla kendiniz

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Kendinizi enerjisiz ve yönsüz hissediyorsunuz. Kafanızdaki sorulara cevap bulamadığınız için aşırı k

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinizi yorgun ve gizli duyguların esiri olmuş hissedebilirsiniz. İş ortamınızda ya da iş arkadaşl

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Sosyal çevreniz ve arkadaşlarınızla olan iletişiminiz her zamankinden daha zor olabilir. Mümkün oldu

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Bazı konularda bugün bir takım hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz. Sizi destekleyen görüşler dışınd

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Hukuksal ya da devlet ile alakalı konular ya da borçlarınızla ilgili konuları bugün çözüme götürmek

  Devamı

  AKREP BURCU

  Ortaklık, evlilik ya da iş birliği gibi konularınızda bazı yeni başlangıçlar içinde olabilirsiniz. H

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  İlişkilerde yaşadığınız uyumsuzluk sizi karamsar biri haline getiriyor olabilir. Bu durum sizi planl

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Aklınızda kurduğunuz olumsuzlukları bir kenara bırakmalı ve zihninizi gereğinden fazla yormamalısını

  Devamı

  KOVA BURCU

  Kariyerinizle ilgili önemli bir projeyi gündeme getirebilirsiniz. Bunun için oldukça mücadele vermen

  Devamı

  BALIK BURCU

  Çevrenizdeki insanları suçlamaktan vazgeçin. Kendinize duyduğunuz kızgınlık başkalarının suçu gibi d

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.