a

İlan tarifesi bizi de (gazetecileri) görecek mi?

Geride bıraktığımız 2019 yılının son aylarına doğru yargı paketinde yapılan değişikliklere bağlı olarak icra ilanlarının kesilmesi gündemdeyken birçok kurum ve kuruluşun, gazeteci vekillerin raporları, girişimleri dikkate alındığı için son anda bu olumsuz karardan Bakan Abdülhamit Gül’ün yaptığı açıklama ile vazgeçilmişti. Bahsettiğimiz icra ilanlarının resmî gazetede yayımlanması kaldırılsaydı gazetelerin, özelikle yerel gazetelerin can damarı kesilmiş olacaktı. Birçok Anadolu gazetesi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olacaktı. Doğru dürüst istihdam sağlamayan gazeteler, istihdam sağladığı bir kaç elemanını da bu vesile ile işten atmış olacaktı. Sonuç; işsiz olan ve iş bulmak için kapı kapı dolaşan gazeteci ordusuna yeni bir ordu eklenmiş olacaktı. Dolayısıyla bu karardan son anda vazgeçmek Anadolu basını ve gazetecilerin geleceği açısından önemli bir adımdı.

Yaklaşık iki yıl önce doların yükselmesine bağlı olarak artan kağıt fiyatlarını gerekçe gösteren gazete patronları hem işçi hem de gazete sayfa sayısında düşüşe giderek bu olumsuz durumu bertaraf etmeye çalıştı. 12 sayfa çıkan birçok yerel gazete 8 sayfa çıkmaya başladı. 16 sayfa çıkan ulusal gazeteler ise 12 sayfaya inerek baskı da tasarrufa gitmeye çalıştı.

Hem işçi hem de gazete sayfasını azaltarak krizin içinden çıkmaya çalışan patronlar doların düşmesine rağmen, daha önce işten çıkardıkları gazetecilerin yerine başka bir gazeteciye istihdam sağlama gereği bile duymadılar. Çünkü iki gazetecinin yapması gerektiği işi bir gazeteci zorunlu olarak yapmaya devam etti. Bu mevcut uygulama şu anda bile birçok gazetede etkinliğini devam ettiriyor.

Tüm bu olumsuzluklar devam ederken müjdeli haberi Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran verdi. Duran, yaptığı açıklama ile resmi ilan tarifesine yüzde 13,3 zam yapıldığını söyledi. (Bu yüzdelik zam yerel gazetelerin ilanına yapılan zamdır, ulusal gazeteler için bu rakam değişiyor.) BİK Yönetim Kurulu tarafından alınan ve Cumhurbaşkanlığınca onaylanan karar Resmi Gazetede yayımlandı ve 1 Şubat’tan itibaren de yürürlüğe girecek. Böylece resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti günlük fiili satışı 50 bin adetten az olan gazeteler için KDV hariç 17 Türk Lirası, 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 47 Türk Lirası olarak hesaplanacak.

Resmi ilanlara yapılan zamlar, sadece gazete patronları biraz daha fazla kazansın diye yapılmıyor. Duran tarafından açıklanan bu olumlu kararı şu şekilde okumak gerekir; bu karar Anadolu basınının geleceği açısından önemli bir karardır. Bu karar ile gazetelerin ayakta kalması düşünüldüğü kadar, kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirme görevi olan gazetecilere yeni istihdam alanı açılması da hedeflenmiştir. Hatta mevcut durumda çalışan gazetecilere, yapılan zam oranı göz önünde bulundurularak koşullarında iyileştirilmeye gidilmelidir. Bu durum gazetecinin motivasyonunu artırdığı için gazetenin haber kalitesine de olumlu etki yapmış olacaktır.

Yukarıda saydığım birçok talebin pratikte bir karşılığı olacak mı önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Yaklaşık beş yıldır yerelde çalışan bir gazeteci olarak bu konuda umutlu olmadığımı da belirtmek istiyorum. BİK’in özellikle bu süreci takip ederek işsiz gazetecilere ‘Yeni nesil gazetecilik’ kursları çerçevesinde istihdam alanı açması gerekir. BİK resmi ilan tarifesinde aldığı karar ile patronlara karşı bir sıfır önde. Bu skoru istihdam açısından galibiyetle sonuçlandırmak da onların elinde. Resmi ilan tarifesine yapılan zammın hem işsiz gazetecileri  hem de çalışan gazetecilerin koşullarını olumlu etkilemesi dileğiyle…

Mutlu yıllar…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.