“İkinci elde fiyatlar sıfırı aratmıyor”

İkinci el araç piyasasında yaşanan hareketlilik devam ediyor. Son günlerdeki hareketliliğin talebin fazla, arzın ise az olmasına bağlayan Otomativ Satış Uzmanı Okay Karabacak ile ikinci el araç piyasasında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdik. Karabacak, 2. el araç piyasasında son 6 ay içerisinde %30, %40 civarı fiyat artışı oldu” ifadesini kullandı.

Kredi faizlerinin ucuzlamasıyla birlikte vatandaşın en çok araştırdığı konuların başında  konut ve otomobil fiyatları yer alıyor. Kamu bankalarının düşük faizli kredi imkanlarının oldukça piyasayı canlı kıldığını ve insanlara alım kolaylığı sağladığını belirten Otomativ Satış Uzmanı Okay Karabacak, ikinci el araç alacak olan vatandaşlara önerilerde bulundu.

PANDEMİ, DÜNYA GENELİNDE ÇOĞU SEKTÖRÜ ETKİLEDİ

“2. el araç piyasasında son 6 ay içerisinde %30, %40 civarı fiyat artışı oldu ifadesini kullanan Otomativ Satış Uzmanı Okay Karabacak, “Bunun bir nedeni de maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs hastalığı yani pandemi. Üretim bir süreliğine tüm dünyada durdu hastalık sebebiyle tabi bu arz talep dengesini bozduğu için sıfır araç piyasasını ister istemez doğal olarak yükseltti. İkinci el araç piyasasının artmasının bir sebebi de kredi faizlerinin düşüp alım kolaylığı sağlanması ve buna istinaden talebin artması, arzın ise az olmasıdır.  İkinci el araç piyasası her zaman sıfır araç piyasasına göre pozisyon alır yükseliş ve düşüş buna bağlıdır. Tahminimize göre biraz daha artış olabilir çünkü pandemi süreci dünya genelinde biraz daha uzayacağa benziyor.

“EKSPERTİZ YAPILAN YER ÇOK ÖNEMLİ”

“Satılan bir aracı 1 ay sonra aynı paraya alamıyoruz açıklamasında bulunan Karabacak, “Eskiden sıfır araç alınca plaka takılır takılmaz yüzde 10- 15 civarı fiyatı düşerdi şimdi nerdeyse tam tersi oldu. Nerdeyse günlük fiyat artışı oluyor. İnsanlara tavsiyemiz, alacakları bütçelerine uygun araçları mutlaka tam teşekküllü, TSE onaylı ekspertiz firmalarına yaptırmaları ve buna binaen belge almaları. Çünkü çok karşılaşıyoruz araca ekspertiz yapılmış ancak araç sahibi aracını satacağı zaman, alıcı müşteri haliyle tekrar ekspertiz yaptırıyor ve araçta ağır hasarlar tespit edilmiş olabiliyor. Bu yüzden ekspertiz yapılan yer çok önemli” şeklinde konuştu.

Karabacak: Araç alacaklara önerim, bir araç bulup beğendikleri ve fiyatı kendilerine uygun olduğu takdirde biraz hızlı davranmaları ve alışı hızlandırmaları çünkü piyasa yüksek olmasına rağmen bazı araçlar 1 gün bile ilanda durmadan satılıyor. Kamu bankalarının düşük faizli kredi imkanları oldukça piyasayı canlı kalıyor, insanlara alım kolaylığı sağlanıyor. 2. El araçlarda da belli bir yaşa kadar kredi imkanı var, cüzi bir peşinat ile üstüne banka kredisiyle araç alınabiliyor ve genelde insanların tercihleri bu yönde oluyor”

BÜTÇEYE UYGUN OLMAYAN, YAKIT VE BAKIM GIDERLERI YÜKSEK OLAN ARAÇLARIN TERCiH EDiLMESI iNSANLARI ZORLUYOR”

Son olarak 2. El araç düşünen vatandaşlara  araç satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları aktaran Karabacak,  “Alacağınız aracın hem yakıt, hem bakım ve çıkarabileceği masraflar bakımından mutlaka bütçenize uygun olması önemli. Kullanılan aracın bütçeyi sarsmadan kullanılabiliyor olması en fazla verimin sağlanacağı durumdur. Bütçeye uygun olmayan, yakıt ve bakım giderleri yüksek olan araçların tercih edilmesi maalesef insanları maddi açıdan zorlayıp aracı satmak zorunda bırakabiliyor ve haliyle bakım ücretlerinden tasarruf edeceğiz diye de çok elzem parçaların değiştirmeyip aracın ciddi arızalar vermesine sebep oluyor. Ve o aracı 2. El olarak alacak olan son kullanıcıya büyük külfetler çıkarabiliyor. Artık rekabetten dolayı özellikle yeni araçların hemen hemen hepsi hem güvenli hem de insanlara bütün konfor donanımlarını bir arada sağlıyor, bu yüzden herkese bütçesine uygun araç almalarını tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

“ARACI ŞEHİR DIŞINDA BİLE OLSA YERİNDE GÖRÜP İNCELEYİP ÖYLE ALMAYA KARAR VERİN”

Karabacak: İnternet üzerinden gerçekleşen alımlara yönelik de şunu söylemek gerek “İnternet üzerinden ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta  beğendiğiniz aracın satıcısı olarak görünen kişi ‘kapora dolandırıcısı’ diye nitelendirilen bir dolandırıcı olabilir ve dahası ilana koyduğu araç kendi aracı bile olmayabilir. Bu tuzağa düşmemek için mutlaka yapılması gereken şey aracı görmeden ve ekspertiz yaptırmadan kesinlikle kapora vermemektir. Bir diğer husus aracı şehir dışında bile olsa yerinde görüp inceleyip öyle almaya karar vermektir. Çünkü beğenilen aracın kusurları resim üzerinde oynama yapılarak kapatılmış olabilir, resimlerde çok güzel görünüp ancak aslında öyle olmayabilir. Ülkemizin neredeyse her ilinde ve hatta çoğu ilçesinde bile oto ekspertiz noktaları vardır. Araç beğenildiği takdirde bu merkezlere veya yetkili servislere götürülmeli, kontrol ettirilmeli ve kontrolden geçtiğine dair rapor alınmalıdır. Bir diğer önemli ayrıntı alacağınız aracın hasar kaydı, sahiplik süresi, araç tür değişimi vb. bilgilerini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden mesaj yoluyla kontrol etmektir.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mersin’de askerleri taşıyan otobüs devrildi: 5 şehit, 27 yaralı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
308.069

VAKA

270.723

İYİLEŞME

7.711

ÖLÜM

37.346

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
31.759.233

VAKA

21.811.742

İYİLEŞME

973.904

ÖLÜM

9.947.491

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Duygusal olarak kendinizi tartmak isteyebileceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz. İç dünyanızda ilişkile

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İçinizdeki öfke patlama noktasına gelmiş olabilir. Çevrenizdeki her şeyi herkesi yakıp yıkmak istiyo

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  İletişiminiz oldukça güçlü olabilir. Neşeniz çevrenize pozitif enerji dalgaları yayabilir ve kapalı

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kısa seyahat planları yaparak gününüzü doldurabilirsiniz. Çevrenizle bir aradayken titiz davranmaya

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Yeni bir ilişkiye doğru adım atıyor olabilirsiniz. Aşırı davranışlarla hareket etmek sizleri yanlış

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Maddi harcamalarınızı dengede tutmakta zorlanabilirsiniz. Keyfi seçimleri ileri bir tarihe ertelemek

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Maddi gelirleriniz hızlı bir şekilde eriyor olabilir. Alışveriş listelerini uzun tutmuş olabilirsini

  Devamı

  AKREP BURCU

  Geçmiş odaklı yaşamak güveninizi kırıyor olabilir. Artık temiz sayfa açma zamanı geldi de geçiyor bi

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Organizasyonlar da hata yapılmasına müsamaha göstermiyor olabilirsiniz. Uzman olan kişi sizseniz, he

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Çalışma hayatınızda projelerde zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Stratejik ve disiplinli kişiliğiniz sor

  Devamı

  KOVA BURCU

  Yeni umutlarla dolarak kendinize yeni bir özgürlük ufuk çizgisi belirliyor olabilirsiniz. Yeni ufukl

  Devamı

  BALIK BURCU

  Arkadaşlarınız sizi yanlarında görmek istiyor olabilir. Organizasyonlarda istenilen kişi olmanız sev

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.