a

İhtiyacı görenler

Dünyanın her şeye bu kadar hızlı adapte olması artık normal kabul ediliyor. Köy demek bile dünya için büyük kalıyor artık.

Dünyanın her şeye bu kadar hızlı adapte olması artık normal kabul ediliyor. Köy demek bile dünya için büyük kalıyor artık. Dünyanın bir ucunda yaşanan bir olaydan diğer ucundakilerin haberi oluyor. Bir gelişme yaşandı mı hemen herkes onun etrafında şekilleniyor. Pandemi örneği bunu en yakından gözlemlediğimiz bir dönem. Şaşırsak da bu dönemi kabullenmemiz ve onun etrafında şekillenmemiz hiç zor olmadı. Yeni sektörler doğdu, yeni alışkanlıklar başladı. Kim bilebilirdi bir gün maske, kolonya satışlarının zirve yapacağını. Ateş ölçerin bütün cafe ve restoranlarda karşılamada duracağını. Cerrahi maskelerin bir aksesuar gibi süsleneceğini sağlık çalışanları bilebilir miydi? Pandeminin başlamasının ardından sektörler anında yollarını buldular.

Pandemi kendi sektörlerini yaratmaya hala da devam ediyor. Bu süreçte insanların çoğu alışkanlığı değişti. Yeni vakit geçirme yöntemleri buldular. Bunlardan en rağbet görenlerinden biri de parklarda, bahçelerde vakit geçirmek oldu. Maske, kolonya, dezenfektan derken satışı artan bir diğer sektör de kamp malzemeleri sektörü oldu. İnsanlar tatil döneminde kendi çadırlarını alıp doğa ile içe içe geçirilen vakitlere yöneldiler. E-ticaret sitelerinin istatistiklerine baktığımız zaman en fazla rağbet gören ürünlerden birisi de kamp sandalyeleri oldu.

Bu durum yeni bir sektör daha yarattı işte. İstanbul’da bazı parklarda kamp sandalyesi kiralama dönemi başlamış. Adapte olmak derken kast ettiğim tam anlamıyla bu. Kafalar hemen döneme göre şekil alıyor ve harekete geçiliyor. Bu her zaman böyle oldu. Her dönemin, dönem iyi veya kötü olsun fark etmez, bir kazananını çıkıyor işte. Herkes altın çıkarmaya giderken kazanan daima kürek satanlar olmuştur. İhtiyaçları önceden görebilmek bir meziyet işidir ve herkes bu meziyete sahip değildir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.