İçimizdeki güç

Ülkemizde yaşanan terör olayları, bitmek bilmeyen gerilim ve gündelik hayatın koşuşturması, stresi…

Tüm bunlar enerjimizi sıfırlamaya, içimizde var etmeye çalıştığımız umudu, yaşama sevincini bir çırpıda alıp bizleri birer anksiyete içerisine sürüklemeye yetiyor da artıyor bile.. Bir de hayatımızda enerjiyi adeta emen kaba tabirle enerji vampirleri varsa vay halimize..

***

Her zaman için bu enerji vampirlerinden olmamaya özen gösterdim fakat olaylara karşı bakış açımı her zaman için olumlu yönde tutamadım. Yakın zamanda babamın kalp krizi geçirmesiyle birlikte her şeyin en kötüsünü düşünür en korkuncunu hayal eder oldum fakat değişimin kendi içimde saklı olduğunu bir an bile aklımdan çıkarmadım. Başkalarının gözünde kabul edilebilir olmamı sağlayacak şekilde süper insan olmaya çalışmaktansa, kendime kendim olma iznini verdim. İçimdeki güce ne kadar bağlanırsam hayatımın tüm alanlarında o kadar özgür olabileceğimi anlama fırsatı buldum.

Bu anlamda okumuş olduğum kitaplar, düşünürler ve yazarlar ışık tuttu bana.  Bunları paylaşmamak olmaz o halde nelerin içimizdeki gücü ortaya çıkaracağına, pozitif düşüncenin neleri değiştirebileceğine bakalım.

***

‘’Öncelikle tüm olumsuz düşüncelerin, duyguların cehenneminin içinden geçmek zorundayız; aksi takdirde onlar bastırılacak ve her an, herhangi bir zayıflık anında ortaya çıkabilecektir. Ne zaman problemin içine çekildiğini görürsen kendini yakala, koş, zıpla, dans et ama problemin içine girme. Hiçbir zaman duygularını bastırma yoluna gitme.

Bastırma, yaşaman gerekmeyen bir hayatı yaşamak demektir. Bastırma, hiçbir zaman yapmayı istememiş olduğun şeyleri yapmaktır. Bastırma, olmadığın bir kimse olmak demektir. Bastırma, kendini yok etmenin bir yoludur. Bastırma intihardır; elbette çok yavaş bir şekilde.

Devasa bir çam ağacı küçücük bir tomurcuktan büyür. Sorun ortaya çıkmadan engel ol var olmadan her şeyi bir düzene koy. Kaseni ağzına kadar doldurursan, dökülecektir. Bıçağını sürekli bilersen, körelecektir. İnsanların onayını umursarsan, onların mahkumu olacaksındır. İşini yap ve geri çekil, huzura giden tek yol budur.’’

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

29.05.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
163.942

VAKA

127.973

İYİLEŞME

4.540

ÖLÜM

35.969

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.164.784

VAKA

2.641.068

İYİLEŞME

371.987

ÖLÜM

3.523.716

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470