a

Huzur nedir?

Huzur kelimesi birçok kişinin duyduğunda dahi kendisine iyi hissetmesini sağlayan kelimelerden biri. Çünkü en çok ihtiyaç duyduğumuz duygular arasında yer alıyor huzur.
Huzurun tanımlanmasını istesek kimisi sakin bir yerde tatil yapmakta olduğunu söyler kimisi huzuru işyerinde, evde ve arkadaşlarla aynı ortamda bulanmaya bağlar. Huzur denilince akla gelen ilk şey ise genelde rahatlık ve her şeyden uzaklık oluyor. Bana göre ise huzur söylenenlerin, çizilenlerin ya da kastedilenlerin dışında gerçekleşen bir duygu. Zaten huzuru yakalamanın yolu da buradan geçiyor.
Bir hikâyede huzurun padişaha göre ne olduğuna dair fikirler paylaşılıyor. Ben de o hikâyeyi sizlerle paylaşmak istiyorum:
“Halkı tarafından çok sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar, birbirinden güzel resimler yaparlar, eserleri saraya teslim ederler. Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir.
Resimlerden birisinde bir göl vardır. Göl, tıpkı bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslemektedir. Resim, bakanlara mükemmel bir huzur hissi verecek kadar güzeldir.
Diğer resimde de dağlar vardır. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Dağların üstündeki öfkeli gökyüzünden boşanan yağmurlar ve çakan şimşek ise resmi daha da sıkıntılı bir hale sokmaktadır. Dağın eteklerindeki şelale insana gürültüyü, yorgunluğu hatırlatacak kadar hırçın resmedilmiştir. Kısaca resim, pek de öyle huzur verecek türden değildir.
Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki, çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık görür. Çalılığın üstünde ise bir anne kuşun örttüğü bir kuş yuvası göze çarpmaktadır. Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuşun kurduğu yuva izleyenlere harika bir huzur ve sakinlik örneği sunmaktadır.
Ödülü kim kazandı dersiniz? Tabi ki ikinci resim… Kral bunun nedenini şöyle açıkladı:
“Huzur hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükunet bulabilmesidir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.